URODZINY GWIAZD

25 lat na scenie, oszałamiający sukces i miliony fanek... Enrique Iglesias ma dziś urodziny!

Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Ksenia Krasko 8 maja 2020 09:25

Piosenkarz, autor tekstów, producent, a także jeden z najpopularniejszych przedstawicieli muzyki latynoskiej na świecie – Enrique Iglesias świętuje dziś 45. urodziny! Wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody muzyczne, nagrał kilkanaście albumów i tyle samo niezależnych utworów.

Enrique Iglesias początek kariery

Urodził się 8 maja 1975 roku w rodzinie słynnego hiszpańskiego piosenkarza, producenta i aktora Julio Iglesiasa, oraz filipińskiej dziennikarki Isabel Preysler. Ojciec Enrique wkrótce po jego narodzinach wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a matka dużo pracowała. Wychowywała go niania, którą wokalista ciepło wspomina w wywiadach. Niedługo potem rodzice się rozstali. W 1985, po porwaniu dziadka Enrique przez ETA, wraz z matką i rodzeństwem przeprowadził się do USA.

Młody Enrique Iglesias marzył o karierze muzycznej. Pisał teksty do przyszłych piosenek, ale jego ojciec był temu przeciwny. Pod jego presją Enrique rozpoczął naukę na Wydziale Biznesu, ale w tajemnicy wysłał swoje dema do studiów nagraniowych, przyjmując pseudonim – Enrique Martinez.

W 1994 roku wytwórnia Fonovisa podpisała umowę z młodym wykonawcą. Wtedy Enrique rzucił naukę i wyjechał do Kanady, aby nagrać swój pierwszą płytę. Rok później wydał singiel Si tú te vas, a także debiutancki album Enrique Iglesias, który natychmiast zyskał popularność w rodzinnej Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

Enrique Iglesias
Fot. East News

Enrique Iglesias najpopularniejsze hity

W 1997 roku ukazał się drugi album Iglesiasa Vivir. Wyruszył też w pierwszą trasę koncertową. W tym samym roku, podobnie jak jego ojciec, był nominowany do American Music Awards. Julio Iglesias zapowiedział jednak, że jeśli jego syn zostanie najlepszym piosenkarzem Ameryki Łacińskiej, publicznie zaprotestuje. Enrique odmówił nominacji, aby nie kłócić się z ojcem.

W 1998 roku wydał trzeci album, Cosas del Amor. Tym razem otrzymał American Music Award, a piosenka Bailamos, będąca singlem tego wydania, do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych utworów młodego Iglesiasa. Podobnie jak nagrany wspólnie z Whitney Houston utwór Could I Have This Kiss Forever.

W 2001 roku Enrique Iglesias wydał album Escape. Płyta sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy, a Iglesias ponownie został najlepszym piosenkarzem Ameryki Łacińskiej. Rok później powstała płyta Quizás, a piosenki w języku hiszpańskim odniosły sukces na całym świecie.

Cztery lata później wydał album Insomniac, zachwycając fanów oraz krytyków. Piosenka Can You Hear Me stała się oficjalnym hymnem Mistrzostw Europy 2008, a Iglesias wykonał ją na stadionie Ernst-Happela w Wiedniu. W 2014 roku ukazał się dwujęzyczny album Sex and Love. Wokalista ponownie wyruszył w międzynarodową trasę koncertową.

Oprócz muzyki, Iglesias próbował swoich sił również na małym i dużym ekranie. W 2003 roku dołączył do obsady filmu Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2, a w 2007 roku wziął udział w serialach Dwóch i pół oraz Jak poznałem waszą matkę.

Enrique Iglesias
Fot. East News

Enrique Iglesias i Anna Kournikova

Na początku lat 2000. Iglesias spotykał się m.in. z piosenkarką Christiną Aguilerą i aktorką Jennifer Love Hewitt, jednak to inną kobietę nazywa miłością swojego życia. Wokalista i tenisistka Anna Kournikova poznali się w 2001 roku, na planie teledysku do utworu Escape. Pierwsze spotkanie nie zapowiadało romansu. Kournikova pojawiła się na planie z opryszczką na wardze – gdy Iglesias się o tym dowiedział, stwierdził, że nie zbliży się do niej, nie mówiąc już o pocałunkach. Jego słowa uraziły dziewczynę, ale nie zrezygnowała ze zdjęć.

Wkrótce para zaczęła pojawiać się razem publicznie. Nie odpowiadali na pytania dziennikarzy, ale wszystko było jasne bez słów. W 2019 roku uważni fani zauważyli, że Kournikova zmieniła nazwisko na swoim Instagramie, jednak para konsekwentnie odmawia komentarzy na temat rzekomego ślubu. Muzyk wyznał w jednym z wywiadów, że dla niego nie jest ważny oficjalny status związku, ale szczęście obu stron i wzajemny szacunek – i uważa, że jego relacja z Anną jest właśnie taka.

W grudniu 2017 roku para powitała na świecie bliźniaków, Lucy i Nicholasa. Kournikova ukrywała ciążę, a fani dowiedzieli się o radosnej nowinie dopiero miesiąc po narodzinach dzieci. Zresztą, w 2020 Enrique i Anna roku znów zaskoczyli wszystkich – brat piosenkarza podzielił się informacją, że ich rodzina wkrótce się powiększy. W lutym tego roku urodziła się mała Masha. 

Enrique Iglesias i Anna Kurnikowa, Anna Kournikova przechodzą kryzys przed całowanie się z fankami?!
Fot. BuzzFoto/LFI, East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?