KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Chrzest księcia Louisa już za nami. Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat

Tego dnia królowała tradycja!

Gabriela Czernecka 10 lipca 2018 15:55

Chrzest księcia Louisa już za nami. Księżniczka Charlotte pojawiła się w nowej fryzurze i pokazała buntowniczy charakterek, książę George pogwizdywał i wyglądało na to, że świetnie czuje się w roli starszego brata, a księżna Kate jak zwykle zachwyciła swoją stylizacją. Oprócz ciekawostek warto wspomnieć także o  samej uroczystości, która odrobinę różniła się od chrzcin księcia George'a czy Charlotte. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o chrzcie księcia Louisa.

Chrzest księcia Louisa: goście i rodzice chrzestni

W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina księcia Louisa: książę Karol i księżna Camilla, Harry i Meghan, rodzice księżnej Kate, czyli Carol i Michael Middleton oraz jej rodzeństwo – James Middleton i Pippa Middleton z mężem Jamesem Matthewsem. Chrzestnymi księcia Louisa zostali przyjaciele rodziny i dalecy krewni: Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Lady Laura Meade, Robert Carter i Lucy Middleton. 

Chrzest księcia Louisa: tradycje

Ceremonia odbyła się 9 lipca 2018 roku o godzinie 16 czasu polskiego w królewskiej kaplicy w St James’s Palace w Londynie. W tej samej kaplicy odbył się niedawno chrzest Meghan księżnej Sussex, a także kilka lat temu księcia George’a. Księżniczka Charlotte została ochrzczona w kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham w hrabstwie Norfolk, tam gdzie ochrzczona była księżna Diana. Louisa, tak samo jak George’a  i Charlotte ochrzci arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Podczas chrztu Louisa nie mogło zabraknąć tradycji związanych z ceremonią. Książę Louis miał na sobie ręcznie wykonaną replikę królewskiej szaty do chrztu, autorstwa Angeli Kelly. Oryginał został wykonany z białej satyny i powstał w 1841 roku na chrzest najstarzej córki królowej Wiktorii. Co ciekawe miały ją na sobie wszystkie dzieci w rodzinie królewskiej, łącznie z królową, jej dziećmi i jej wnukami.

W 2008 roku oryginał zastąpiono repliką, gdyż szata jest wykonana z delikatnego materiału i powoli zaczęła ulegać przetarciom. To właśnie replikę mieli na sobie w dniu chrztu książę George i księżniczka Charlotte. Zgodnie z tradycją książę Louis został ochrzczony w chrzcielnicy Lily Font wykonanej ze złota i srebra, powstałej w 1840 roku. Obecnie należy do klejnotów koronnych i jest zabytkiem wartym około 45 tysięcy złotych.

Chrzest księcia Louisa: woda z rzeki Jordan

Użyta do ochrzczenia księcia woda została sprowadzona przez samego księcia Williama, który przywiózł ją osobiście, przy okazji wizyty w Jordanii. Do kaplicy, w której odbył się chrzest, księcia Louisa przywieziono w zabytkowym granatowym wózku marki Millson o dużych srebrnych kołach. Pojazd został odnowiony, bo ostatni raz był używany w latach 60. Rodzeństwo Louisa też korzystało z niego w dniu chrztu.

Chrzest księcia Louisa: prezenty

Jak na razie do publicznej wiadomości podano tylko jeden prezent, jaki został ofiarowany małemu księciu. Lois od wujka Harry'ego pierwsze wydanie książki Kubuś Puchatek za 8 tysięcy funtów, które pochodzi z 1926 roku. Książę kupił ją u znanego londyńskiego antykwariusza Petera Harringtona.

Po ceremonii Kate i William zaprosili zgromadzonych gości na herbatę w Clarence House, gdzie zostali poczęstowani tortem z wesela pary książęcej. To jedna z tradycji rodziny królewskiej, która odmraża po weselu w 2011 roku kawałki tortu na ważne rodzinne uroczystości. Na to przyjęcie zaproszeni zostali tylko najbliżsi Kate i Williama, o czym nie zapomniała wspomnieć fotoreporterom księżniczka Charlotte.

Gdy zgromadzeni przed pałacem fotoreporterzy zaczęli robić im zdjęcia, prowadzona przez księcia Williama Charlotte powiedziała: „Wy nie idziecie”. By się upewnić, że wszyscy dobrze zrozumieli jej "rozkaz", księżniczka długo spoglądała na nich znaczącym wzrokiem. Co jeszcze się działo? Zobaczcie nasze wyjątkowe video.  

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?