KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Chrzest księcia Louisa już za nami. Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat

Tego dnia królowała tradycja!

Gabriela Czernecka 10 lipca 2018 15:55

Chrzest księcia Louisa już za nami. Księżniczka Charlotte pojawiła się w nowej fryzurze i pokazała buntowniczy charakterek, książę George pogwizdywał i wyglądało na to, że świetnie czuje się w roli starszego brata, a księżna Kate jak zwykle zachwyciła swoją stylizacją. Oprócz ciekawostek warto wspomnieć także o  samej uroczystości, która odrobinę różniła się od chrzcin księcia George'a czy Charlotte. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o chrzcie księcia Louisa.

Chrzest księcia Louisa: goście i rodzice chrzestni

W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina księcia Louisa: książę Karol i księżna Camilla, Harry i Meghan, rodzice księżnej Kate, czyli Carol i Michael Middleton oraz jej rodzeństwo – James Middleton i Pippa Middleton z mężem Jamesem Matthewsem. Chrzestnymi księcia Louisa zostali przyjaciele rodziny i dalecy krewni: Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Lady Laura Meade, Robert Carter i Lucy Middleton. 

Chrzest księcia Louisa: tradycje

Ceremonia odbyła się 9 lipca 2018 roku o godzinie 16 czasu polskiego w królewskiej kaplicy w St James’s Palace w Londynie. W tej samej kaplicy odbył się niedawno chrzest Meghan księżnej Sussex, a także kilka lat temu księcia George’a. Księżniczka Charlotte została ochrzczona w kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham w hrabstwie Norfolk, tam gdzie ochrzczona była księżna Diana. Louisa, tak samo jak George’a  i Charlotte ochrzci arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Podczas chrztu Louisa nie mogło zabraknąć tradycji związanych z ceremonią. Książę Louis miał na sobie ręcznie wykonaną replikę królewskiej szaty do chrztu, autorstwa Angeli Kelly. Oryginał został wykonany z białej satyny i powstał w 1841 roku na chrzest najstarzej córki królowej Wiktorii. Co ciekawe miały ją na sobie wszystkie dzieci w rodzinie królewskiej, łącznie z królową, jej dziećmi i jej wnukami.

W 2008 roku oryginał zastąpiono repliką, gdyż szata jest wykonana z delikatnego materiału i powoli zaczęła ulegać przetarciom. To właśnie replikę mieli na sobie w dniu chrztu książę George i księżniczka Charlotte. Zgodnie z tradycją książę Louis został ochrzczony w chrzcielnicy Lily Font wykonanej ze złota i srebra, powstałej w 1840 roku. Obecnie należy do klejnotów koronnych i jest zabytkiem wartym około 45 tysięcy złotych.

Chrzest księcia Louisa: woda z rzeki Jordan

Użyta do ochrzczenia księcia woda została sprowadzona przez samego księcia Williama, który przywiózł ją osobiście, przy okazji wizyty w Jordanii. Do kaplicy, w której odbył się chrzest, księcia Louisa przywieziono w zabytkowym granatowym wózku marki Millson o dużych srebrnych kołach. Pojazd został odnowiony, bo ostatni raz był używany w latach 60. Rodzeństwo Louisa też korzystało z niego w dniu chrztu.

Chrzest księcia Louisa: prezenty

Jak na razie do publicznej wiadomości podano tylko jeden prezent, jaki został ofiarowany małemu księciu. Lois od wujka Harry'ego pierwsze wydanie książki Kubuś Puchatek za 8 tysięcy funtów, które pochodzi z 1926 roku. Książę kupił ją u znanego londyńskiego antykwariusza Petera Harringtona.

Po ceremonii Kate i William zaprosili zgromadzonych gości na herbatę w Clarence House, gdzie zostali poczęstowani tortem z wesela pary książęcej. To jedna z tradycji rodziny królewskiej, która odmraża po weselu w 2011 roku kawałki tortu na ważne rodzinne uroczystości. Na to przyjęcie zaproszeni zostali tylko najbliżsi Kate i Williama, o czym nie zapomniała wspomnieć fotoreporterom księżniczka Charlotte.

Gdy zgromadzeni przed pałacem fotoreporterzy zaczęli robić im zdjęcia, prowadzona przez księcia Williama Charlotte powiedziała: „Wy nie idziecie”. By się upewnić, że wszyscy dobrze zrozumieli jej "rozkaz", księżniczka długo spoglądała na nich znaczącym wzrokiem. Co jeszcze się działo? Zobaczcie nasze wyjątkowe video.  

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.