O TYM SIĘ MÓWI

Burning Man. Najbardziej tajemnicze wydarzenie roku odbędzie się online

Co o nim wiemy?

Ksenia Krasko 24 maja 2020 19:25

Burning Man uznawane jest za jedno z najbardziej tajemniczych wydarzeń na świecie. Co roku organizowane na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie, rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia i trwa osiem dni. Jak mówią organizatorzy i uczestnicy, Burning Man nie jest festiwalem. To „miasto”, w którym wszystko tworzone jest przez jego „mieszkańców”.

Burning Man 2020

Nazwa Burning Man pochodzi od symbolicznego spalenia wielkiej drewnianej kukły („The Man”), co tradycyjnie ma miejsce w sobotni wieczór imprezy. Od 1986 roku na pustyni Black Rock powstaje małe miasto, a wszystko, co się w nim dzieje, jest tworzone i finansowane przez jego mieszkańców, czyli uczestników tego doświadczenia. Organizatorzy przez cały rok pracują nad budową Black Rock City.

Tak zwani Burnersi muszą zapewnić sobie wszystko, czego potrzebują, aby przeżyć przez tydzień na pustyni. Na wydarzeniu dostępne są tylko dwie rzeczy – kawa i lód, dlatego tak istotne są zapasy jedzenia i wody, chociaż w wyjątkowych przypadkach można udać się do małego sklepiku w pobliżu. Warto też pamiętać, że pustynia rządzi się swoimi prawami, szczególnie jeśli chodzi o pogodę.

Idea Burning Man opiera się nie tylko na samowystarczalności, ale także na radykalnej autoekspresji. Niesamowite kostiumy (lub ich brak), niezwykłe dzieła sztuki współczesnej, zmutowane pojazdy... I występy najlepszych DJ’ów z całego świata.

Współzałożyciel Burning Man, Larry Harvey, ustalił w 2004 roku kilka zasad, które wciąż obowiązują. Zakładają one m.in., że każda osoba może wziąć udział w wydarzeniu, ponieważ nie ma żadnych warunków, które określałyby przynależność do tej społeczności. Jednak ze względu na to, że Burning Man tworzą jego uczestnicy, mile widziana jest aktywna i kreatywna współpraca przy tworzeniu Black Rock City.

To Burnersi, powracający zazwyczaj co roku, tworzą to miejsce. Osoby, które chociaż raz wybrały się na pustynię Black Rock, twierdzą, że tego doświadczenia nie zapomina się do końca życia. A ze względu na fakt, ze organizatorzy muszą wydać oficjalne pozwolenie na udostępnienie zdjęć z wydarzenia, określane jest najbardziej tajemniczym na świecie.

Ze względu na pandemię koronawirusa, organizatorzy zdecydowali, że Burning Man 2020 odbędzie się online. Już teraz można dołączyć do społeczności, tworzącej wydarzenie – wszystkie szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie Burning Mana. Zabawa na wirtualnej pustyni ma być jednym z największych wydarzeń tego typu w historii... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Burning Man Project (@burningman)

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.