VIDEO VIVY!

„To moje wymarzone dziecko”. Borys Lankosz o swoim nowym filmie Ciemno, prawie noc

Jak doszło do jego powstania?

Beata Nowicka 28 lutego 2019 14:31

Już niebawem na ekrany kin wchodzi wyczekiwany od dawna film Borysa Lankosza Ciemno, prawie noc. Jest to, jak przyznaje sam reżyser, jego najtrudniejszy film, wymarzone dziecko. „Powstawał gładko, ale zanim zapadła decyzja: Robimy!, rzucano nam takie kłody pod nogi, że gdyby nie upór producenta Leszka Bodzaka i nasz, to by się nie udało”, mówi VIVIE!.

Scenariusz do swojego trzeciego filmu, na podstawie nagrodzonej Nike książki Joanny Bator pod tym samym tytułem, Borys Lankosz napisał wspólnie z żoną, Magdą. W ich związku to Magda pierwsza czyta książki.  „Po lekturze Ciemno… zaczęłam mu opowiadać tę historię z takimi szczegółami, że nie wytrzymał i powiedział: Przestań mówić, dawaj tę książkę”.

Borys Lankosz nie miał wątpliwości: „Książka chwyciła mnie za gardło od pierwszego zdania. Bo Bator oferuje podróż we wstrząsający świat. Miałem obawy jak mnie z niego wyprowadzi. No i przeżyłem katharsis, oczyszczenie czytając ostatnie sceny. Wtedy już nie miałam żadnych wątpliwości, że wypruję sobie flaki, żeby sfilmować tę powieść”.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.