URODZINY GWIAZD

Ikona polskiego kina lat 90. i bożyszcze kobiet. Bogusław Linda obchodzi urodziny!

Przypominamy jego kultowe role

Ksenia Krasko 27 czerwca 2020 11:25

Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami, i wydaje się, że świetnie odnajduje się w każdej roli. Kobiety go uwielbiają, a mężczyźni doceniają szczere, czasami ostre wypowiedzi o otaczającym nas świecie... Bogusław Linda obchodzi dziś 68. urodziny!

Bogusław Linda najlepsze role

Bogusław Linda ukończył Państwową Wyższą Szkoła Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego). Zadebiutował w 1975 roku, w przedstawieniu Białe ogrody na scenie Starego Teatru.

Karierę na dużym ekranie rozpoczął od roli w filmie Dagny (1976 rok), ale to występ w Gorączce Agnieszki Holland okazała się przełomowym momentem w karierze Bogusława Lindy. Po tej roli nadszedł czas na takie filmy, jak Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, Kobieta samotna Agnieszki Holland, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

W latach 90. był już jednym z najbardziej popularnych aktorów w Polsce, a takie tytuły jak Kroll, Psy czy Sara dziś uznawane są za klasykę polskiego kina. W późniejszych latach często pojawiał się na małych i dużych ekranach, zarówno w filmach (Quo Vadis, Jasminum, Paradoks), jak i serialach (I kto tu rządzi?), a także po drugiej stronie kamery jako reżyser (Sezon na leszcza, Jasne błękitne okna).

W tym roku powrócił w trzeciej części kultowych Psów.

W naszym wideo przypominamy najlepsze role Bogusława Lindy! 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.