URODZINY GWIAZD

Ikona polskiego kina lat 90. i bożyszcze kobiet. Bogusław Linda obchodzi urodziny!

Przypominamy jego kultowe role

Ksenia Krasko 27 czerwca 2020 11:25

Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami, i wydaje się, że świetnie odnajduje się w każdej roli. Kobiety go uwielbiają, a mężczyźni doceniają szczere, czasami ostre wypowiedzi o otaczającym nas świecie... Bogusław Linda obchodzi dziś 68. urodziny!

Bogusław Linda najlepsze role

Bogusław Linda ukończył Państwową Wyższą Szkoła Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego). Zadebiutował w 1975 roku, w przedstawieniu Białe ogrody na scenie Starego Teatru.

Karierę na dużym ekranie rozpoczął od roli w filmie Dagny (1976 rok), ale to występ w Gorączce Agnieszki Holland okazała się przełomowym momentem w karierze Bogusława Lindy. Po tej roli nadszedł czas na takie filmy, jak Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, Kobieta samotna Agnieszki Holland, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

W latach 90. był już jednym z najbardziej popularnych aktorów w Polsce, a takie tytuły jak Kroll, Psy czy Sara dziś uznawane są za klasykę polskiego kina. W późniejszych latach często pojawiał się na małych i dużych ekranach, zarówno w filmach (Quo Vadis, Jasminum, Paradoks), jak i serialach (I kto tu rządzi?), a także po drugiej stronie kamery jako reżyser (Sezon na leszcza, Jasne błękitne okna).

W tym roku powrócił w trzeciej części kultowych Psów.

W naszym wideo przypominamy najlepsze role Bogusława Lindy! 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.