WIDEO VIVY.PL

AniKa Dąbrowska o początkach choroby: „Było ciężko, nie wiedziałam jak sobie z tym poradzę”

Laureatka Voice Kids od dziecka cierpi na mukowiscydozę

Rafał Kowalski 5 lipca 2020 13:55

AniKa Dąbrowska zachwyciła widzów The Voice Kids 2 i wygrała cały program. Dziś 15-latka świętuje wydanie debiutanckiego krążka Afirmacja i ma nadzieję, że przed nią kolejne albumy, koncerty i spotkania z fanami. Na co dzień piosenkarka musi jednak dużą część każdego dnia poświęcić na własne zdrowie. Wykonawczyni Do gwiazd choruje bowiem na mukowiscydozę, która zaburza pracę jej układu oddechowego. Jak sobie z tym radzi?

AniKa Dąbrowska o mukowiscydozie i rehabilitacji

Choć wiele osób może dziwić się, że AniKa tak szczerze i chętnie mówi o poważnej chorobie, to 15-latka przyznaje, że widzi w tym same plusy. Choćby dlatego, że dziś wielu fanów ufa jej na tyle, że dzieli się swoimi, podobnymi historiami. „Bardzo się cieszę, że mogłam i mogę o tym otwarcie mówić. To ważny temat, a ja dostaję mnóstwo wiadomości od innych chorych osób. Piszą, że pokazałam im, że warto wyjść z domu, spełniać marzenia, pokazać się. Cieszę się, że dostaję takie wiadomości i dla takich chwil warto żyć. A choroba dla mnie? Jest moją przyjaciółką”, powiedziała nam AniKa podczas czatu na żywo, który przeprowadziliśmy na Instagramie @Viva_Magazyn.

Dziś uśmiech nie schodzi z twarzy wokalistki, ale zapytaliśmy czy początki świadomości, czym jest mukowiscydoza, nie były dla niej trudne… „Nie zawsze było kolorowo. Szczególnie na początku, gdy się dowiedziałam jako dziecka. Byłam świadoma co to za choroba, ale było mi ciężko. Nie wiedziałam, jak sobie z tym poradzę, ale każdy dzień było tylko lepiej i lepiej”, opowiadała młoda artystka.

Na co dzień choroba nie przeszkadza Anice ani w szkole, ani w śpiewaniu. 15-latka musi pamiętać jednak o kilku rzeczach. „Mam codziennie rehabilitację. Wykonuję ją w domu. To inhalacja 3 razy dziennie, kamizelka drenażowa – która oklepuje moje płuca – i  leki. Na szczęście nie muszę nigdzie chodzić, ale to wszystko jest bardzo ważne”, zdradziła VIVIE.pl wykonawczyni hitu Nawet jeśli jutra nie ma.

O czym jeszcze rozmawialiśmy z AniKą? Sprawdź w naszym materiale. 

Anika Dąbrowska, Ania Dąbrowska, Anna Dąbrowska
Fot. Materiały prasowe @Universal Music Polska

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.