O NIM SIĘ MÓWI

Jego wyczyny fascynują od wielu lat. Kim jest Alain Robert, słynny Człowiek-Pająk?

Francuz wspina się na najwyższe budowle na świecie

Ksenia Krasko 7 sierpnia 2020 18:54

Alain Robert, słynny francuski wspinacz, znany jest ze „zdobywania” najwyższych budowli na świecie. Ekstremalne hobby przyniosło mu międzynarodową sławę i przydomek Spider-Man (Człowiek-Pająk). Ze względu na swoje wyczyny, najczęściej bez asekuracji, Robert znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Często wspina się w ramach protestu – na początku stycznia tego roku pokonał wieżę Total, znajdującą się w biznesowej dzielnicy La Defense na przedmieściach Paryża. W ten sposób wsparł osoby, sprzeciwiające się reformie emerytalnej.

Alain Robert, Człowiek-Pająk - kim jest?

Alain Robert, a właściwie Robert Alain Philippe, urodził się 7 sierpnia 1962 roku w miasteczku Valence we Francji. W dzieciństwie wspinał się po skałach, które znajdowały się w pobliżu domu. Gdy w wieku 12 lat zapomniał kluczy do mieszkania na ósmym piętrze, po raz pierwszy wspiął się po zewnętrznej ścianie budynku. Uprawiał wspinaczkę górską i sportową, ale wkrótce przerzucił się na wspinanie się na wieżowce.

Pośród „zdobytych” przez Roberta budowli, są m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Wieża Eiffla w Paryżu, siedziba IBM w Johannesburgu, Petronas Towers w Kuala Lumpur, Torre Agbar w Barcelonie, Wieża Vasco da Gama w Lizbonie, Jin Mao Tower w Szanghaju, czy Hotel Marriot w Warszawie.

Po koniec marca 2011 roku Alain wspiął się na najwyższy wtedy budynek świata – wieżowiec Burdż Chalifa (828 m) w Dubaju. Zajęło mu to niewiele ponad sześć godzin. Tym razem Robert uzyskał zgodę na wspinaczkę, a na prośbę organizatorów korzystał ze sprzętu asekuracyjnego (lina i uprząż).

W jednym z wywiadów z 2005 roku, Alain przyznał, że kilka razy spadł. Najgorszy upadek przeżył we wrześniu 1982 roku, kiedy niezabezpieczony sprzęt go zawiódł. Przez sześć dni przebywał w śpiączce, złamał oba obojczyki, łokcie, miednicę i nos. Był częściowo sparaliżowany i przeszedł sześć operacji rąk. Już rok później wspiął się na kolejny budynek, ale upadki odbiły się na jego zdrowiu. Łapią go skurcze, zdarza się, że ma zawroty głowy, drgawki oraz cierpi na dysfunkcje stawów łokciowych i nadgarstkowych.

O „talencie” Alaina Roberta mówi się różnie. Jedni podziwiają jego odwagę, a inni twierdzą, że takie wspinaczki nie mają sensu. Nie da się jednak ukryć, że każda kolejna „zdobycz” Człowieka-Pająka robi wrażenie. Jak mu się to udaje? Zobaczcie nasze wideo! 

TAGI #wideo #Francja

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.