francesca-busca-artystka-ekologia-5
Fot. Instagram: @francesca_busca
viva!eko

Sztuka ze śmieci? To możliwe! Zobacz niesamowite prace włoskiej artystki!

Francesca Busca tworzy wyjątkowe mozaiki, które zachwyciły świat…

Redakcja VIVA! 26 września 2020 13:30
francesca-busca-artystka-ekologia-5
Fot. Instagram: @francesca_busca

Kto powiedział, że śmieci nie mogą być piękne? Francesca Busca to artywistka czyli artystyczna aktywistka, która poprzez swoją sztukę pobudza do działania proeko. Włoska artystka tworzy mozaiki i instalacje z odpadów! Z dumą podkreśla, że utrzymuje swój ślad węglowy na poziomie absolutnego minimum, a dzięki jej pracom śmieci zyskują nowe życie.

Francesca Busca tworzy sztukę z odpadów!

Jej cel jest prosty! Artystka chce prowokować i zmuszać swoją sztuką do myślenia. Dla Franceski sztuka ma takie samo znaczenie jak filozofia: jej ostatecznym celem jest sprowokowanie czegoś w widzu. Francescę prześladuje myśl o nieuchronnym samozniszczeniu ludzkości. Wierzy jednak w przyszłość naszego gatunku, którą zapewnią innowacyjne, prośrodowiskowe pomysły, recykling i upcykling.

Mozaiki ze śmieci? Oto prace włoskiej artystki.

Artystkę fascynują kolory i faktury zarówno sztucznych, jak i naturalnych elementów, na które poluje na co dzień i bawi się nimi, zestawiając i kontrastując szlachetny materiał ze śmieciami. Jej celem jest udowodnienie, że śmieci to relatywne pojęcie i można je przekształcić w coś pożytecznego, zabawnego, a nawet pięknego. Widać to zwłaszcza w jej instalacjach, które powstają w całości z „znalezionego” materiału. Pasjonuje ją mozaika, która pozwala na użycie szerokiej gamy materiałów: stara się pokazać piękno i znaczenie każdego użytego materiału, w każdym malutkim kawałku. Nigdy nie przestaje się uczyć i eksperymentować. Jej misją jest pokazanie niesamowitego - ale wciąż mniej znanego i docenianego - potencjału nowoczesnej mozaiki jako sztuki samej w sobie.

W ciągu ostatnich 2 lat brała udział w ponad 60 wystawach sztuki, zarówno w Internecie, jak i w galeriach na całym świecie. Otrzymała ponad 30 nagród i pojawiła się w kilkunastu publikacjach. Definiuje siebie jako environmentARTist i chętnie pracuje pro bono z organizacjami ekologicznymi. Jak sama przyznaje:

Jestem szczęśliwa współpracując pro bono z organizacjami ekologicznymi. Moją największą nadzieją jest uczynienie świata lepszym miejscem poprzez sztukę.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

100% 'Trashure' #saatchitakeover #streetart #mosaic #mixedmedia #rubbishartist

Post udostępniony przez Francesca Busca (@francesca_busca)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.