zwierzeta-populacja-wwf-raport-5
Fot. AdobeStock.com
viva!eko

Przerażające wyniki raportu WWF: populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68 procent!

Jakie są przyczyny tak dramatycznych zmian?

Redakcja VIVA! 24 września 2020 16:30
zwierzeta-populacja-wwf-raport-5
Fot. AdobeStock.com

Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) podał przerażającą informację - populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68 procent w ciągu ostatnich 50 lat. Dane te wynikają ze specjalnego raportu WWF „Living Planet Report 2020”.

 

Raport WWF „Living Planet Report 2020”

 

Z raportu WWF „Living Planet Report” wyraźnie wynika, że zaobserwowany spadek populacji ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów w latach 1970-2016 wyniósł średnio 68 procent. Co więcej, porównując wyniki nowego raportu z tymi z 2018 roku, sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu. W raporcie uwzględniono też przyczyny masowego wymierania gatunków. Do głównych należy niszczenie lasów i postępujący rozwój rolnictwa.

 

Przyczyny drastycznego spadku populacji dzikich zwierząt

 

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na spadek populacji zwierząt jest wylesianie podjęte w celu zwiększenia powierzchni gruntów rolnych. W raporcie czytamy również, że trzy czwarte zasobów wód słodkich i jedna trzecia powierzchni lądów jest przeznaczona jest obecnie na produkcję żywności. Globalnie populacja gatunków zwierząt słodkowodnych spadła aż o 84%. Przełowienie i zanieczyszczenie wód, a także wpływ zmian klimatycznych są wymieniane jako główne czynniki takiego stanu rzeczy.

Dyrektor generalny WWF International Marco Lambertini w ostrych słowach podsumował wyniki raportu:

 

„Raport „Living Planet 2020” podkreśla, że coraz większe niszczenie przyrody przez ludzkość ma katastrofalny wpływ nie tylko na populację dzikich zwierząt, ale także na zdrowie ludzi i wszystkie aspekty naszego życia.

 

 

„Ten raport przypomina nam, że niszczymy planetę na własne życzenie, a jest to nasz dom. Gdy ludzkość rozszerza się na niegdyś dzikie miejsca, niszczymy populacje gatunków. Pogłębiamy również zmiany klimatyczne i zwiększamy ryzyko chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19. Nie możemy chronić ludzkości przed skutkami zniszczenia środowiska. Nadszedł czas, aby przywrócić nasze zerwane relacje z naturą, z korzyścią zarówno dla gatunków, jak i ludzi ”- dodaje Carter Roberts, prezes i dyrektor generalny WWF-US.

 

Czy każdy z nas może zrobić coś, co wpłynie na zatrzymanie postępującego zmniejszenia populacji dzikich zwierząt? Tak! Redukcja własnego śladu węglowego czy choćby bardziej świadomy wybór produktów żywieniowych, pochodzących ze zrównoważonych upraw to bardzo istotne kroki, które możemy podjąć.

populacja-zwierzat-wwf-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.