ekologia-morze-srodziemne-maseczki-4
Fot. AdobeStock.com
viva!eko

Przerażające odkrycie francuskich nurków w Morzu Śródziemnym!

Co znaleźli w wodach? Ekolodzy biją na alarm…

Redakcja VIVA! 27 września 2020 16:30
ekologia-morze-srodziemne-maseczki-4
Fot. AdobeStock.com

Pandemia koronawirusa może wywołać gwałtowny wzrost zanieczyszczenia oceanów - ostrzegają ekolodzy. Francuska organizacja non-profit Opération Mer Propre, której działalność obejmuje regularne zbieranie śmieci wzdłuż Lazurowego Wybrzeża, ogłosiła, że nurkowie znaleźli „odpady Covid” - dziesiątki rękawiczek, masek i butelek środka dezynfekującego do rąk w wodach Morza Śródziemnego.

Maseczki, rękawiczki i butelki znalezione w wodach Morza Śródziemnego

„To przepowiednia zanieczyszczenia, które nadejdzie, jeśli nie podejmiemy działań” - powiedział Joffrey Peltier z organizacji Opération Mer Propre. „Liczba znalezionych masek i rękawiczek nie była ogromna”, dodał Peltier. Martwi się jednak, że odkrycie to jest zwiastunem nowego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą stać się powszechne po tym, jak miliony ludzi na całym świecie zaczęły stosować maseczki i rękawiczki jednorazowego użytku do ochrony przed koronawirusem.

Zanieczyszczenie wód efektem pandemii koronawirusa?

W samej Francji władze zamówiły dwa miliardy jednorazowych masek, powiedział Laurent Lombard z Opération Mer Propre. „Wkrótce możemy narazić się na ryzyko większej liczby masek niż meduz w Morzu Śródziemnym” - napisał w mediach społecznościowych w komentarzu do filmu z nurkowania, na którym widać zaplątane w glony maski i zabrudzone rękawiczki w wodach w pobliżu Antibes.

Grupa Opération Mer Propre ma nadzieję, że opublikowany film zachęci ludzi do korzystania z masek wielokrotnego użytku i zamiany lateksowych rękawiczek na częstsze mycie rąk. „Przy wszystkich alternatywnych rozwiązaniach plastik nie jest rozwiązaniem, które chroni nas przed Covid”, powiedział Peltier.

Zagrożenie dla oceanów i mórz rośnie!

W latach poprzedzających pandemię ekolodzy ostrzegali przed zagrożeniem dla oceanów i życia morskiego w wyniku gwałtownego wzrostu zanieczyszczenia plastikiem. Aż 13 milionów ton plastiku trafia każdego roku do oceanów, według szacunków ONZ z 2018 roku. Do Morza Śródziemnego wpływa rocznie 570 000 ton plastiku - ilość, którą WWF określiła jako równa wyrzucaniu do morza 33 800 plastikowych butelek co minutę.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.