VIVA Eko moda projektanci ekokolekcje
Fot. mat. prasowe
viva!eko

Projektanci w służbie planecie! Jak designerzy dbają o środowisko?

Moda eko to teraz najmocniejszy trend!

Barbara Łubko 8 kwietnia 2021 07:00
VIVA Eko moda projektanci ekokolekcje
Fot. mat. prasowe

Zrównoważona moda to już nie wyjątek, ale obowiązek! W pandemii światowej sławy domy mody dołączają do niszowych brandów i stawiają na kolekcje eko. Jak topowi designerzy wcielają zasady poszanowania środowiska do swoich projektów?

Zobacz także: Księżna Kate stawia na zrównoważoną modę. Oto jej najlepsze ekologiczne stylizacje!

Projektanci w służbie ekologii - Stella McCartney

Projektantka od 20 lat nie używa w swoich kolekcjach naturalnych futer oraz skór, a coraz częściej korzysta z materiałów organicznych i tych z recyklingu. Jej kombinezony z bawełny organicznej i swetry z wiskozy, której ekologiczne pochodzenie jest udokumentowane, są przykładem nowoczesnych produktów w duchu zrównoważonej produkcji.

VIVA Eko moda projektanci stella mccartney
Fot. mat. prasowe

Projektanci w służbie ekologii - Alexander McQueen

Kolekcja Sary Burton dla brytyjskiego domu mody na wiosnę 2021 została stworzona częściowo z materiałów z poprzednich kolekcji oraz innych nadwyżek tkanin znalezionych w magazynie marki. Efekt? Luksusowe propozycje, które godne są słynnej marki.

VIVA Eko moda projektanci prada mcqueen
Fot. mat. prasowe

Projektanci w służbie ekologii - Prada

W pierwszej wspólnej kolekcji Miucci Prady i Rafa Simonsa dla Prady na wiosnę i lato 2021 znajdziemy między innymi ubrania z gładkiego nylonu pochodzącego w 100 procentach z recyklingu – tego samego materiału, z którego wykonane są słynne charakterystyczne plecaki i torebki Prady.

VIVA Eko moda projektanci prada
Fot. mat. prasowe

Zobacz także: Gdzie sprzedać nienoszone już ubrania?
 

Projektanci w służbie ekologii - Coach

Torebki z recyklingu, w tym kilka wykonanych z przetworzonych plastikowych butelek, to propozycja na wiosnę od designera Stuarta Veversa, dyrektora kreatywnego amerykańskiego brandu Coach. Projektant zdecydował się na ciekawy eksperyment i do farbowania materiałów przeznaczonych na akcesoria wykorzystał roślinne barwniki, takie jak kurkuma czy marchew.

VIVA Eko moda projektanci coach
Fot. mat. prasowe

Projektanci w służbie ekologii - Collina Strada

Hillary Taymour stworzyła markę Collina Strada, mając na celu projektowanie mody świadomej społecznie i środowiskowo. Fantazyjne maseczki ochronne marki to hit. Wykonane są między innymi z sylku różanego, który jest organicznym włóknem celulozowym otrzymywanym z naturalnych odpadów krzewów i łodyg róż.

VIVA Eko moda projektanci collina strada
Fot. mat. prasowe

Projektanci w służbie ekologii - Gucci

W 2020 roku Alessandro Michele, dyrektor kreatywny Gucci, ogłosił powstanie nowej linii odzieży i akcesoriów z materiałów organicznych oraz pochodzących z recyklingu o nazwie „Gucci Off the Grid”. Tej wiosny dostępne są dodatki z tej kolekcji, między innymi pojemny nylonowy plecak.

VIVA Eko moda projektanci gucci
Fot. mat. prasowe

Zobacz także: Zrównoważona moda po polsku. Oto marki modowe, które warto znać!

Projektanci w służbie ekologii - Patou

Białe i kwieciste sukienki projektu Guillaume Henry’ego dla Patou to pogodna propozycja w smutnych czasach. Ale to nie wszystko! Wykonane są z miękkiej bawełny organicznej i zostały tak pomyślane, że można je nosić zarówno na co dzień, jak i na wieczorne wyjścia (kiedy będą już możliwe!).

VIVA Eko moda projektanci prada patou
Fot. mat. prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?