VIVA Eko moda Nago wywiad kampania ekologia marka eko
Fot. Borys Synak/Materiały prasowe NAGO
viva!eko

Polskie marki stawiają na ekologię! Jak zbudować brand w duchu eko?

Rozmawiamy z założycielami marki Nago…

Barbara Łubko 7 kwietnia 2021 13:21
VIVA Eko moda Nago wywiad kampania ekologia marka eko
Fot. Borys Synak/Materiały prasowe NAGO

Dzisiaj w modzie bardziej od chwilowych trendów liczy się jeden, który zostanie z nami na dłużej - ekologiczne podejście do budowania swojej szafy. To najlepszy wybór. Czemu? Bo jest przyjazny środowisku! Zadajmy sobie trochę trudu, szukajmy marek eko. W swoich kolekcjach mają supermodne rzeczy, które będziemy nosić przez lata. O zrównoważonej modzie rozmawiamy z twórcami marki NAGO – Julią Turewicz i Janem Staszem.

Zobacz także: Gdzie sprzedać nienoszone już ubrania?

Twórcy marki Nago o podejściu do ekologii w tworzeniu marki
 

- Dlaczego zdecydowaliście się na stworzenie marki, która stawia na zrównoważony rozwój?

Pracując przez szereg lat w branży modowej widzieliśmy, jak bardzo brakuje takich marek. Z bliska oglądaliśmy problemy branży – zarówno ze środowiskiem, jak i efektywnością – więc zamiast powielać prowadzące donikąd wzorce funkcjonowania, postanowiliśmy coś zmienić.
 

- Czy taka produkcja się opłaca?

To zależy od perspektywy, jaką przyjmiemy. Produkując zgodnie z naszą filozofią ponosimy dodatkowe koszty – można więc powiedzieć, że produkcja zrównoważona jest mniej opłacalna od zwyczajnej produkcji masowej, gdzie jest nacisk na maksymalizację zysku. Jednak produkując w ten sposób wypracowujemy dodatkową wartość, która wykracza poza prosty rachunek ekonomiczny i stanowi inwestycję w przyszłość naszej planety.
 

- Jakie inicjatywy, które podjęłyście są dla Was najważniejsze?

Każdy z nas ma oczywiście swoje ulubione projekty, materiały, fasony czy kolekcje. Jednak z naszego punktu widzenia najbardziej istotny jest sam wypracowany przez nas proces projektowania i produkcji, który zresztą cały czas udoskonalamy. Proces ten pozwala minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko, eliminować odpady, a także rozwijać bardziej sprawiedliwy i odpowiedzialny obieg gospodarczy.

 

Zobacz także: Księżna Kate stawia na zrównoważoną modę. Oto jej najlepsze ekologiczne stylizacje!

 

- Czy Waszym zdaniem zrównoważona moda to przyszłość całej branży mody w świecie po pandemii?

Na pewno tak chcielibyśmy to widzieć. Jesteśmy jednak realistami i wiemy, że tego typu systemowe zmiany przez długi czas przebiegają stopniowo, zanim osiągnięta zostanie pewna masa krytyczna. Moim zdaniem jeszcze niestety nie jesteśmy w tym punkcie, ale dla nas oznacza to tyle, że musimy wzmagać nasze starania. Po prostu nie ma innego wyjścia.

 

 

VIVA Eko moda Nago wywiad kampania
Fot. Borys Synak/Materiały prasowe NAGO

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?