Kinga Rusin, VIVA! czerwiec 2019, VIVA! 13/2019
Fot. Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists
TYLKO U NAS!

Kinga Rusin opowiedziała nam o ekologii, nowym projekcie i córkach

Co jeszcze w specjalnym numerze VIVY!?

Olga Figaszewska 26 czerwca 2019 07:55
Kinga Rusin, VIVA! czerwiec 2019, VIVA! 13/2019
Fot. Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists

Kinga Rusin jest jedną z najważniejszych polskich ekologicznych wojowniczek. Bo jak mówi w najnowszym wywiadzie Katarzynie Sielickiej: ,,Tylko walką i aktywnością można zmienić świat na lepsze. Załamywanie rąk w domowym zaciszu niczego dobrego nie przyniesie. Jeżeli świat umiera, a są na to naukowe i potwierdzone dowody, to dlaczego tego nie ma na czołówkach gazet?". W Sejmie potrafi zdyscyplinować posłów. A z partnerem Markiem Kujawą założyła społeczność Biało-Czerwonych Serc, do której właśnie dołączyły Zielone Serca. Kinga Rusin pojawiła się na okładce wyjątkowego numeru VIVY! poświęconemu ekologii. O czym jeszcze opowiedziała? 

Nie szanujemy polskiej przyrody?

Ostatnie lata są straszne dla polskiej przyrody! Jedną tylko „ustawą Szyszki” wycięto w ciągu kilku miesięcy 3 miliony (!!!) drzew, w tym 20 tysięcy w samej Warszawie. Wiekowych, rozłożystych, dających cień i schronienie dziesiątkom gatunków ptaków. Niszczy się parki narodowe, zatruwa powietrze i wodę, zabija dzikie zwierzęta, w tym te objęte ochroną. Decyzje rządzących doprowadzają, jak już tego doświadczamy, do katastrof ekologicznych. Brakuje nam wody pitnej, dusimy się smogiem! Oficjalnie podaje się, że w ostatnim roku zmarło przedwcześnie w wyniku chorób i powikłań związanych z oddychaniem zatrutym metalami ciężkimi powietrzem blisko 50 tysięcy ludzi. To tak, jakby z mapy Polski wymazać spore miasto!

(...)

Pani córki też są zaangażowane w działalność społeczną. Jak się wychowuje córki z taką świadomością obywatelską?

Nie ma lepszej rzeczy niż przykład. Gdybym mówiła na przykład, że trzeba gasić światło i segregować śmieci, a sama bym tego nie robiła, to nie miałabym żadnego autorytetu. Gdybym mówiła, że trzeba pomagać słabszym, ale sama nie dawałabym przykładu, to moje słowa nie miałyby żadnej mocy sprawczej. Ja tylko robiłam to, co uważałam za słuszne. A one się przyglądały i naśladowały. Cieszę się, że im to zostało do dzisiaj, i mam nadzieję, że zostanie na całe życie. Ja wierzę w młodych ludzi. Liczę na to, że będą mądrzejsi od nas. Pod każdym względem.

Co jeszcze w nowej VIVIE! 13/2019?

Nie kupuje wody w butelkach, tylko pije kranówkę, bo to ekologiczne. Stara się chodzić na piechotę, bo to ekologiczne.  „Tempo, w jakim niszczymy planetę, jest zastraszające”, mówi Michał Piróg.  

Michał Piróg, VIVA! czerwiec 2019, VIVA! 13/2019
Fot. Bart Pogoda/Warsaw Creatives

 Jej kredo: żyć i dać żyć innym, bo tylko wtedy można się cieszyć życiem. Dorota Sumińska, najsłynniejsza polska weterynarz pomaganie zwierzętom uważa za swój psi obowiązek.   

Dorota Sumińska, VIVA! czerwiec 2019, VIVA! 13/2019
Fot. Olga Majrowska

  Mrozowska, Szpura, Mielczarek... Dziewczyny z ekomocą - dla nich życie w zgodzie ze sobą i naturą to nie tylko sposób bycia.

Kobiety eko, #chcębyćeko #chcebyceko #5zasadeko, blogerki
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Stella McCartney - fascynująca historia prekursorki  ,,sustainable fashion", mody zrównoważonej.

Stella McCartney
Fot. ONS

A także... wstrząsające zdjęcia ginącej planety! Dlaczego robimy to naszej Ziemi? 

pustynia
Fot. stock.adobe.com

Kinga Rusin, VIVA! czerwiec 2019, VIVA! 13/2019, VIVA! okładka
Fot. Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!