Sprzątanie eko
Fot. STOCK ADOBE
VIVA! Eko

Jak sprzątać, żeby żyć w zgodzie ze środowiskiem?

Przekonaj się, jak łatwe jest eko–sprzątanie! Zaufaj sprawdzonym sposobom i technologii

Marta Baran 10 stycznia 2022 14:28
Sprzątanie eko
Fot. STOCK ADOBE

Dbasz o porządek w swoim mieszkaniu i starasz się, aby zawsze było czysto na błysk, używając wielu detergentów. Czy aby na pewno żyjesz w ten sposób w zgodzie ze środowiskiem? Niekoniecznie! Większość środków czyszczących w składzie zawiera zatrważające ilości substancji szkodliwych Tobie i otoczeniu. Na szczęście okazuje się, że łatwo je zastąpić i stać się eko. Jak to zrobić? To łatwiejsze niż myślisz i potrzebujesz do tego produktów, które na pewno masz w kuchni.

ZOBACZ TEŻ: Dzięki tym trikom błyskawicznie uporasz się ze sprzątaniem kuchni!

Środki czyszczące domowej roboty

Płyn do drewnianych podłóg, spray do kafelków albo specjalny środek do terakoty – obecnie na rynku znajdziemy całą masę specyfików do czyszczenia konkretnych nawierzchni, a nawet do usuwania konkretnych plam! Dajemy się porwać temu szaleństwu zapominając, że nie musimy posiadać w schowku tony detergentów, bo możemy je zastąpić środkami przygotowanymi w domowym zaciszu przy użyciu naturalnych składników. Będą tak samo skuteczne, a przy tym bezpieczniejsze dla środowiska. Wystarczy wykorzystać niezawodnych przeciwników brudu – ocet, kwasek cytrynowy, sól i… parę wodną.

Ocet dobry na wszystko

Używając octu, usuniesz tłuste plamy i kamień, zdezynfekujesz każdą powierzchnię i pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, np. w lodówce lub piekarniku. Ten sposób na czyszczenie jest nie tylko bardzo skuteczny i przyjazny otoczeniu, ale też niezwykle wydajny! Ocet przyda się również, jeśli masz w domu alergika, ponieważ zwalcza roztocza. Natomiast nieprzyjemny zapach octu szybko znika, więc nie musisz się martwić, że będzie się długo utrzymywał np. w szafkach.

CZYTAJ TEŻ: Ekologiczne sprzątanie domu z Klareko i Yellow Nana!

Odświeżający kwasek cytrynowy

Podobnie jak ocet, kwasek cytrynowy (lub zwykły sok z cytryny) poradzi sobie w walce z tłuszczem i kamieniem, a dodatkowo ma właściwości, antybakteryjne, nabłyszczające i poradzi sobie np. z uporczywym zapachem w lodówce, ponieważ doskonale pochlania zapachy. Można go też wykorzystać jako odświeżacz powietrza, rozkładając skórki cytryny lub nasączone waciki w pobliżu grzejników.

Sól do zadań specjalnych

Trudny do wyczyszczenia piekarnik lub przypalona patelnia nie będą miały szans z solą. Wystarczy połączyć ją z sodą oczyszczoną i gorącą wodą, aby przygotować roztwór, który poradzi sobie z zaschniętym brudem. Sól okaże się niezastąpiona również w przypadku plam po winie – wystarczy nasypać soli na świeżą plamę, a ta wchłonie wino!

Moc pary wodnej

Para wodna pod ciśnieniem zmiękczy osad, kamień i uporczywy brud, co ułatwi wyczyszczenie każdej powierzchni. Jej wysoka temperatura będzie działać bakteriobójczo i dezynfekująco. Warto więc rozważyć zaopatrzenie się w urządzenie, które pozwala na odkurzanie parą – zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem lub masz w domu małe dzieci. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

Czysty dom - zaufaj technologii

Ekologiczne i umiejętne sprzątanie to także kwestia użycia odpowiedniego sprzętu i gadżetów. Jak wiadomo, najlepszych przyjacielem każdej osoby dbające o porządek w domu jest odpowiednio dobrany do przestrzeni odkurzacz. Tymi, które zwróciły ostatnio nasza uwagę są nowe modele  odkurzaczy marki Dyson, jak dotąd najmocniejsze i najbardziej inteligentne. Potrafią wykrywać i usuwać mikroskopijne drobinki kurzu, a także mierzyć rozmiary i ilości zanieczyszczeń, dostarczając naukowych dowodów potwierdzających dokładności sprzątania.

Utrzymywanie czystości i higieny w domu stało się łatwiejsze, odkąd pojawiła się najnowsza generacja odkurzaczy bezprzewodowych, do której należy należy model V15 Detect. Nowy model ułatwia wykrywanie cząsteczek kurzu o średnicy zaledwie 10 mikronów. Co więcej, jest wyposażony w akustyczny czujnik piezoelektryczny, który naukowo potwierdza ilość odkurzonych zanieczyszczeń. Dzięki temu odkurzanie zyskuje zupełnie nową jakość.

Porządki w domu 2
Fot. mat. pras.

Odkurzacze zostały zaprojektowane przez zespół 370 inżynierów z całego świata. Aby zapewnić największą wydajność i dokładność, wyposażono je w silniki Hyperdymium, które generują moc ssania do 230 AW, a także w 5-stopniowy system filtracji, wychwytujący 99,99% drobinek kurzu o średnicy nawet do 0,3 mikrona. Nowa generacja odkurzaczy brytyjskiej marki jest dostosowana do potrzeb różnych gospodarstw domowych i pomaga utrzymać higienę w czasach, kiedy 60% osób sprząta częściej niż kiedykolwiek wcześniej.

Czysty dom to także powietrze

Warto pamiętać, że w czystym domu warto zainwestować także w czyste powietrze, o które zadba odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza. Jednym z urządzeń, które może w tym pomóc jest  najnowszy model oczyszczacza powietrza z w pełni uszczelnioną filtracją HEPA H13 z funkcją nawilżania i chłodzenia. Purifier Humidify+Cool łączy najnowsze rozwiązania w zakresie higienicznej technologii nawilżającej ze światłem UV-C, dzięki czemu usuwa 99,9% bakterii obecnych w wodzie.

Porządki w domu 1
Fot. mat. pras.

Przy tej okazji warto wiedzieć, że zanieczyszczenia powietrza są globalnym problemem, a ich negatywne oddziaływanie odczuwa każdy z nas. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła zmiany w wytycznych dotyczących tego obszaru. Zmiana bezpiecznych limitów WHO jest ważnym krokiem w ochronie zdrowia jednostek, dodając powagi walce z zanieczyszczeniem powietrza i pomagając społeczeństwu w rozpatrywaniu i porównywaniu zanieczyszczenia miast w różnych lokalizacjach geograficznych w czasie. Jest to istotne również z punktu widzenia Polaków, gdzie blisko 2/3 z nas bierze pod uwagę wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i swoich bliskich. Co więcej, około 40% Polaków ocenia jakość powietrza w Polsce jako złą lub bardzo złą, a 50 proc. twierdzi, że w ostatnich dwóch latach jakość powietrza w Polsce uległa pogorszeniu. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.