śmieci 2
Fot. Adobe Stock
viva!eko

Pora powiedzieć: Stop! To przerażające, jak ludzkość niszczy planetę…

Jesteśmy dla niej bezlitośni. A przecież Ziemia to nasz jedyny dom.

Barbara Łubko 21 września 2021 09:30
śmieci 2
Fot. Adobe Stock

Ziemia to nasz dom - jedyny, jaki mamy. Przeprowadzka nie wchodzi w grę. Przynajmniej póki co. Dlaczego więc nie umiemy o nią zadbać? Ludzkość bezlitośnie niszczy planetę. Czas zatroszczyć się o miejsca, które zostały odarte ze swojego naturalnego piękna. Problem z akwenami wodnymi i oceanami to dopiero początek tragedii, jaką  gotujemy naszej planecie. Czy uda nam się ją uratować? Niestety, czasu jest coraz mniej...

ZOBACZ WIĘCEJ: Eko w kuchni - czyli jak nie marnować jedzenia w 2021 roku!

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka : plaża Ao Prao na wyspie Samet, Tajlandia

W lipcu 2013 roku z rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej wyciekło około 50 tysięcy litrów ropy naftowej. Wyciek dotarł do wyspy Samet w prowincji Rayong. Najbardziej ucierpiały plaże po jej zachodniej stronie. Dzięki natychmiastowej akcji tajskiej marynarki wojennej oraz firmy PTT, będącej właścicielem rurociągu, udało się zneutralizować większość zanieczyszczeń. Katastrofą ekologiczną nie zostały dotknięte najpopularniejsze plaże wyspy, które znajdują się po jej wschodniej stronie. Rocznie Samet odwiedzało średnio milion turystów. Jest to popularny ośrodek turystyczny, szczególnie wśród mieszkańców Bangkoku.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko planeta
Fot. Foum

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: riwiera morza czerwonego, Egipt

Riwiera egipska słynie z setek raf koralowych, które masowo odwiedzają turyści z całego świata. Popularność zyskały nie tylko wśród doświadczonych nurków, ale także wśród tych początkujących oraz osób uprawiających snorkeling. Egipskie rafy są bowiem dostępne zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Niestety, przyczyniła się to do ich dewastacji. Dlatego prowadzone są prace oczyszczające. Nurkowie znajdują na dnie nawet całe składowiska zużytych opon.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko oceany rafy
Fot. AdobeStock.com

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: wysypisko śmieci, Hiszpania

Problem składowania odpadów dotyczy nie tylko krajów rozwijających się. W Europie działalność składowisk odpadów reguluje wiele przepisów. Od takich obiektów wymaga się maksymalnej szczelności i zapewnienia minimalnego oddziaływania na otoczenie. Szkodliwość składowisk dla środowiska zależy od wielu czynników, a w szczególności od właściwości odpadów. Niestety, ciągle istnieją dzikie wysypiska, które nie są w żaden sposób kontrolowane, a niebezpieczne substancje zagrażają ptakom szukającym pożywiania wśród odpadów.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko zwierzeta wysypiska
Fot. East News

ZOBACZ TEŻ: „W końcu jestem wolna”, mówi wprost. Greta Thunberg skończyła osiemnaście lat!

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: Morze Wschodniochińskie, wybrzeże Chin

W styczniu 2018 roku na Morzu Wschodniochińskim irański tankowiec „Sanchi” zderzył się ze statkiem towarowym „CF Crystal”. W efekcie na pokładzie tankowca wybuchł pożar, a po kilku dniach doszło do eksplozji, której tankowiec „Sanchi” już nie wytrzymał i zatonął. Płynąca z Iranu do Korei Południowej jednostka miała w ładowniach około miliona baryłek tak zwanej ultralekkiej i łatwopalnej skondensowanej ropy, która po katastrofie rozproszyła się, pokrywając obszar ponad 300 kilometrów kwadratowych. Był to największy wyciek z tankowca od 1991 roku, gdy 260 tysięcy ton ropy przedostało się do morza u wybrzeża Angoli. Skutki dla ekosystemu będą odczuwalne przez wiele lat.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko ropa oceany
Fot. East News

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: utylizacja odpadów, Kair, Egipt

Stolica Egiptu, 18-milionowy Kair, codziennie produkuje 13 tysięcy ton śmieci, a w kraju brakuje właściwego systemu zarządzania odpadami, co stwarza poważne problemy dla ludności i środowiska. Specjalistyczne firmy wywożą około 30 procent wszystkich odpadów, z których tylko jedna piąta jest ponownie przetwarzana. Pozostałe zakopuje się w dołach lub rozrzuca po polach wokół miasta. Mieszkańcy palą też śmieci w swoich gospodarstwach. Od lat 60. XX wieku rządy podejmowały próby, aby ulepszyć system gospodarowania odpadami w Egipcie, ale do tej pory okazały się one niewystarczające. W ostatnich latach pojawiają się nie tylko rządowe, ale też społeczne inicjatywy walki z problemem. Są to jednak wciąż działania prowadzone na zbyt małą skalę.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko kryzys
Fot. ONS

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: plantacja palm olejowych, Malezja

Olej palmowy stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców. Występuje między innymi w produktach spożywczych i kosmetykach. Ekspansja plantacji wiąże się z wycinaniem lasów deszczowych i prowadzi do niszczenia siedlisk wielu gatunków zwierząt. Najwięcej plantacji znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej. W 1984 roku zajmowały one powierzchnię 1,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, obecnie szacuje się, że jest to 150 tysięcy, z czego ponad połowa została założona właśnie na terenach wcześniej zajmowanych przez lasy deszczowe. Dokładnie tak, jak na tym wykarczowanym terenie w Malezji, przygotowanym pod uprawę palm olejowych i obejmującym ponad 900 hektarów.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko plantacje
Fot. Forum

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: teren elektrowni gazowo-węglowych  

Elektrownie to problem ogólnoświatowy. Wykorzystują paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, których zasoby są ograniczone. Paliwa te powodują szereg problemów zdrowotnych i środowiskowych i nie stanowią długoterminowego rozwiązania dla potrzeb energetycznych. Elektrownie używają wody do chłodzenia – nawet do miliarda galonów każdego dnia! Gdy woda ta jest odprowadzana z powrotem do rzeki, powstają zanieczyszczenia. Nawet najnowocześniejsze elektrownie węglowe, wykorzystujące węgiel o niskiej zawartości siarki, zanieczyszczają powietrze, przyczyniając się do powstawania kwaśnych deszczów.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia
Fot. PAP

Zobacz także: Tomasz Zubilewicz: „To ludzie zakłócają równowagę, na której opierają się wszystkie siły rządzące atmosferą”

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: ulice Marsylii, Francja

W połowie grudnia 2020 roku we francuskiej Marsylii doszło do strajku firm zajmujących się wywozem odpadów. W efekcie ulice miasta pokryły się śmieciami. Ponad 900 ton odpadów nie zostało zebranych. To nie pierwsza taka sytuacja w tym kraju. Do jednego z najpoważniejszych „kryzysów śmieciowych” doszło w 2016 roku, kiedy tuż przed rozpoczęciem rozgrywek Euro 2016 na ulicach Paryża zalegały tony śmieci. Śmieciarze i pracownicy sortowni strajkowali przeciwko wydłużeniu tygodnia pracy do 48 godzin.

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko smieci
Fot. Getty Images

Miejsca na Ziemi zniszczone przez działalność człowieka: plaża Shinduri, Korea Południowa

To przerażające zdjęcie ptaka na pokrytej ropą naftową plaży Shinduri opublikowane zostało przez Korean Federation for Environmental Movement w grudniu 2007. Katastrofa ekologiczna była pokłosiem skażenia, do którego doszło w wyniku zderzenia tankowca „Hebei Spirit”, przewożącego 260 tysięcy ton ropy naftowej, z barką u wybrzeży Korei Południowej. 

VIVA Eko jak ludzie niszcza ziemie ekologia srodowisko
Fot. PAP

TAGI #ekologia

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.