robot-artas-do-przeszczepu
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Twoje włosy są cienkie i coraz bardziej wypadają?

Oto metoda, która pomoże Ci przywrócić im objętość

Redakcja VIVA! 11 grudnia 2020 11:50
robot-artas-do-przeszczepu
Fot. adobe.stock.com

Dla wielu osób przeszczep włosów jest jedynym ratunkiem, by wyglądać tak, jak kiedyś. Niestety wykorzystywana dotąd manualna metoda była trudna, niedokładna i bardzo czasochłonna. Teraz na szczęście można skorzystać z pomocy... robota! Na czym to polega? Na to i inne pytania odpowiada dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel z Kliniki Elite.

Metoda przeszczepu włosów za pomocą robota Artas to zabieg rodem z filmów s.f. Komu jest polecany?

Zabieg przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentów z  łysieniem androgenowym – może być wykonany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego podczas konsultacji przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski i badanie trychologiczne. Trzeba też pamiętać, że przeszczep to metoda leczenia służąca do uzupełnienia powstałych ubytków i nie zwalnia pacjenta z kontynuacji leczenia łysienia androgenowego lekami.

Jak wygląda sama procedura docelowa?

Robot wykorzystuje algorytm oparty na sztucznej inteligencji: Artas Artificial Intelligence. System komputerowy ocenia jakość jednostek włosowych (graftów) i  wybiera najlepsze zespoły mieszków z miejsca dawczego. Robot jest w stanie pobrać nawet do tysiąca mieszków włosowych w ciągu godziny. Kąt i głębokość wkłucia są precyzyjnie mierzone. Urządzenie działa bardzo dokładnie, a powtarzalność ruchów gwarantuje o wiele lepszy efekt niż w przypadku przeszczepów tradycyjnych, w  których istnieje ryzyko błędu ludzkiego. Do zabiegu pobierane są wszystkie struktury włosa. A po przeszczepie rosną podobnie jak naturalne.

Skąd pobierane są włosy do zabiegu?

Włosy do transplantacji pobieramy zawsze z potylicy, ponieważ to właśnie tutaj mieszki nie są objęte procesem miniaturyzacji. Włosy na zakolach i szczycie głowy są wrażliwe na działanie hormonów (DHT – dihydrotestosteronu), dlatego wypadają. Są one cieńsze, mają jaśniejszy odcień, stają się coraz krótsze. W końcowym etapie procesu zaczynają przypominać meszek zwany baby hair. W fazie spoczynku, czyli telogenu, wypadają, a na ich miejsce przestają być produkowane nowe. Włosy znaj-
dujące się na części potylicznej głowy są odporne na
działanie DHT. Zawierają więcej pigmentu (najczęściej są nieco ciemniejsze), są grubsze i mocniejsze. Układają się w wielomieszkowe grafty – w każdym po 2–3 mieszki włosowe. To właśnie one doskonale nadają się jako miejsce dawcze do przeszczepu, bo można pobierać całe zespoły mieszkowe.


Jaka jest główna różnica miedzy zabiegiem robotycznym a manualnym?

Zabieg jest bardziej precyzyjny, bo jego działanie opiera się na algorytmie sztucznej inteligencji. Pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego robot identyfikuje i pobiera najlepszej jakości zespoły mieszków włosowych. Zabieg jest długi, a robot nie męczy się tak jak ludzkie oko. Dlatego jakość zarówno pierwszego, jak i  ostatniego graftu jest taka sama. Ponadto Artas iXnie uszkadza istniejących włosów podczas pobierania i  implantacji graftów, a w przypadku przeszczepu manualnego takie ryzyko jest zwiększone.

Ile trwa taka procedura?

Zabieg trwa od 6 do 8 godzin w zależności od rozległości i  wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Czy trzeba po nim przestrzegać specjalnych zaleceń?

Przez 5 do 14 dni od zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku, nie nosić obcisłego nakrycia głowy i nawilżać okolicę biorczą solą fizjologiczną (strupki po pobranych mieszkach włosowych goją się około tygodnia). Nowe włosy zaczynają odrastać w ciągu kilku miesięcy. Ostateczny efekt widać po 10–12 miesiącach. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?