robot-artas-do-przeszczepu
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Twoje włosy są cienkie i coraz bardziej wypadają?

Oto metoda, która pomoże Ci przywrócić im objętość

Redakcja VIVA! 11 grudnia 2020 11:50
robot-artas-do-przeszczepu
Fot. adobe.stock.com

Dla wielu osób przeszczep włosów jest jedynym ratunkiem, by wyglądać tak, jak kiedyś. Niestety wykorzystywana dotąd manualna metoda była trudna, niedokładna i bardzo czasochłonna. Teraz na szczęście można skorzystać z pomocy... robota! Na czym to polega? Na to i inne pytania odpowiada dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel z Kliniki Elite.

Metoda przeszczepu włosów za pomocą robota Artas to zabieg rodem z filmów s.f. Komu jest polecany?

Zabieg przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentów z  łysieniem androgenowym – może być wykonany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego podczas konsultacji przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski i badanie trychologiczne. Trzeba też pamiętać, że przeszczep to metoda leczenia służąca do uzupełnienia powstałych ubytków i nie zwalnia pacjenta z kontynuacji leczenia łysienia androgenowego lekami.

Jak wygląda sama procedura docelowa?

Robot wykorzystuje algorytm oparty na sztucznej inteligencji: Artas Artificial Intelligence. System komputerowy ocenia jakość jednostek włosowych (graftów) i  wybiera najlepsze zespoły mieszków z miejsca dawczego. Robot jest w stanie pobrać nawet do tysiąca mieszków włosowych w ciągu godziny. Kąt i głębokość wkłucia są precyzyjnie mierzone. Urządzenie działa bardzo dokładnie, a powtarzalność ruchów gwarantuje o wiele lepszy efekt niż w przypadku przeszczepów tradycyjnych, w  których istnieje ryzyko błędu ludzkiego. Do zabiegu pobierane są wszystkie struktury włosa. A po przeszczepie rosną podobnie jak naturalne.

Skąd pobierane są włosy do zabiegu?

Włosy do transplantacji pobieramy zawsze z potylicy, ponieważ to właśnie tutaj mieszki nie są objęte procesem miniaturyzacji. Włosy na zakolach i szczycie głowy są wrażliwe na działanie hormonów (DHT – dihydrotestosteronu), dlatego wypadają. Są one cieńsze, mają jaśniejszy odcień, stają się coraz krótsze. W końcowym etapie procesu zaczynają przypominać meszek zwany baby hair. W fazie spoczynku, czyli telogenu, wypadają, a na ich miejsce przestają być produkowane nowe. Włosy znaj-
dujące się na części potylicznej głowy są odporne na
działanie DHT. Zawierają więcej pigmentu (najczęściej są nieco ciemniejsze), są grubsze i mocniejsze. Układają się w wielomieszkowe grafty – w każdym po 2–3 mieszki włosowe. To właśnie one doskonale nadają się jako miejsce dawcze do przeszczepu, bo można pobierać całe zespoły mieszkowe.


Jaka jest główna różnica miedzy zabiegiem robotycznym a manualnym?

Zabieg jest bardziej precyzyjny, bo jego działanie opiera się na algorytmie sztucznej inteligencji. Pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego robot identyfikuje i pobiera najlepszej jakości zespoły mieszków włosowych. Zabieg jest długi, a robot nie męczy się tak jak ludzkie oko. Dlatego jakość zarówno pierwszego, jak i  ostatniego graftu jest taka sama. Ponadto Artas iXnie uszkadza istniejących włosów podczas pobierania i  implantacji graftów, a w przypadku przeszczepu manualnego takie ryzyko jest zwiększone.

Ile trwa taka procedura?

Zabieg trwa od 6 do 8 godzin w zależności od rozległości i  wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Czy trzeba po nim przestrzegać specjalnych zaleceń?

Przez 5 do 14 dni od zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku, nie nosić obcisłego nakrycia głowy i nawilżać okolicę biorczą solą fizjologiczną (strupki po pobranych mieszkach włosowych goją się około tygodnia). Nowe włosy zaczynają odrastać w ciągu kilku miesięcy. Ostateczny efekt widać po 10–12 miesiącach. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.