Trądzik
Fot. Adobe.Stock.com
Ze świata urody

Trądzik po 30? Wiemy, jak sobie z nim skutecznie poradzić!

Pytamy eksperta o przyczyny jego powstawania i pielęgnację

Marta Cieplak 15 marca 2018 13:00
Trądzik
Fot. Adobe.Stock.com

Twoje 30-ste urodziny już dawno za Tobą, ale ty zamiast martwić się pierwszymi zmarszczkami stresujesz się pojawiającymi się na skórze niedoskonałościami? Nie jesteś sama! Trądzik dorosłych dotyka bardzo dużej liczby osób po 25 roku życia. I choć bywa problematyczny, dermatolodzy wiedzą, jak skutecznie można go leczyć. Jaka jest różnica między trądzikiem młodzieńczym a trądzikiem dorosłych, jaka jest przyczyna jego powstawania i jak pielęgnować taką skórę? Pytamy eksperta!

Jaka jest różnica między trądzikiem u dorosłych a młodzieńczym?

Agnieszka Zielińska, Skin Ekspert (www.skinekspert.com.pl): „Pierwszą różnicą pomiędzy trądzikiem dorosłym, a trądzikiem młodzieńczym jest jego umiejscowienie. Trądzik młodzieńczy występuje głownie w strefie T. Natomiast trądzik u dorosłych pojawia się na: linii żuchwy, dolnej części policzków, szyi, delikatnie wchodzi również na skronie, wzdłuż ucha. Zdarza się, że mamy problem również na policzkach, jednak typowe umiejscowienie trądziku dorosłego to jest linia żuchwy, dolna część policzków, szyja.”

Jaka jest przyczyna powstawania trądziku u dorosłych?

„Przyczyną trądziku młodzieńczego jest, wywołana głównie przez testosteron, zbyt duża produkcja sebum (łoju), które zatyka ujścia mieszków włosowych i powoduje stan zapalny. W przypadku trądziku dorosłego czynników które mogą wywoływać ten stan zapalny jest znacznie więcej.

Mogą to być również nasze hormony płciowe żeńskie, męskie, a przede wszystkim brak równowagi pomiędzy nimi. Oprócz testosteronu pojawia się progesteron czy prolaktyna. Czasem bywa to również wina hormonów tarczycy lub kortyzolu – hormonu, który wywołuje u nas stres.

Trądzik dorosły może mieć także podłoże dietetyczne. Uczulenia na nabiał, gluten czy inne substancje mogą objawiać się krostkami przypominającymi stany, które wcale nie muszą oznaczać nadmiernego wydzielania sebum. Ważna jest również ilość spożywanych produktów tzw. wysokoprzetworzonych, czyli niezdrowego jedzenia. Ono wywołuje wyrzut insuliny, która również może wpływać na wydzielanie sebum.”

Mówi się także, że powodem trądziku u dorosłych może być także niewłaściwa pielęgnacja.

„To prawda, szczególnie myślę tutaj o nadmiernym przesuszeniu skóry leczonej wcześniej przeciwtrądzikowo, a także niewłaściwe leczenie samego trądziku dorosłego. Już nazwa tego schorzenia „trądzik” sugeruje, że potrzebujemy preparatów takich samych jak w przypadku trądziku młodzieńczego.  Z tego powodu w pielęgnacji skóry trądzikowej mamy skłonność do stosowania preparatów, które ją wysuszają, efektem czego jest zaburzenie równowagi hydrolipidowej.

W efekcie takiej pielęgnacji osoby, które mają trądzik dorosły bardzo często skarżą się na przesuszenie skóry, na uczucie napięcia skóry, uwrażliwienie skóry. Paradoksem jest to, że te objawy mogą dodatkowo wzmacniać objawy. Jednocześnie przesuszona skóra, potrzebując natłuszczenia, zaczyna produkować więcej łoju, ponownie zwiększając ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. To pokazuje, że trądzik dorosły jest złożoną chorobą skóry i nie wystarczy pielęgnacja ukierunkowana tylko na wysuszanie skóry.”

Jak należy pielęgnować skórę z trądzikiem u dorosłych?

„Pierwszym krokiem jest zdecydowanie zastosowanie pielęgnacji przywracającej równowagę hydrolipidową skóry. Dopiero po jej przywróceniu okaże się jaka jest nasza skóra i jakiej pielęgnacji wymaga. Jeżeli jest tłusta, dobrze zrobią jej preparaty złuszczające, działające w zdrowy sposób przeciwtrądzikowo. Co ważne, wybieramy kosmetyki absorbujące nadmiar sebum, zapobiegające nadmiernemu rogowaceniu naskórka, ale nie doprowadzające do mocnego wysuszenia skóry. Świetnie sprawdzają się wtedy peelingi w oparciu o kwasy BHA połączone z pielęgnacją odżywczą – regenerującą (tak, jak przy przywracaniu równowagi hydrolipidowej). Może jednak okazać się, że mamy do czynienia ze skórą mieszaną, czyli jednocześnie tłustą, ale też np. ze skórą naczyniową. Wtedy trzeba połączyć pielęgnację skóry tłustej i pielęgnację ukierunkowaną na uspokojenie i wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Czy są składniki, po które należy sięgnąć w kremach w przypadku skóry trądzikowej?

„Niezależnie od rodzaju skóry świetnie sprawdzą się preparaty z witaminą C i E i wiele innych substancji wzmacniających skórę, dzięki czemu szybciej się ona zregeneruje. Jeżeli mamy problem z samodzielną oceną naszej skóry, możemy zwrócić się do specjalisty, który zdiagnozuje jej potrzeby i nauczy jak ją prawidłowo pielęgnować.”

Czy dieta ma wpływ na skórę trądzikową u dorosłych? 

Zbilansowana, zdrowa dieta ma ogromne znaczenie w przypadku skór problematycznych. Czego unikać?

  • fast-foodów i żywności wysokoprzetworzonej
  • słodyczy
  • potraw smażonych i generalnie tłustych
  • soli - lepiej zastąpić ją ziołami
  • alkoholu - bezpieczna dawka to jeden kieliszek wina w tygodniu

A co jeść by wspomóc naszą skórę?

  • orzechy, pestki, rośliny strączkowe i pieczywo żytnie i kasze - są bogate w witaminy z grupy B, które skutecznie łagodzą schorzenia skórne
  • ryby, jajka i owoce morza bogate w cynk, który działa leczniczo na trądzik 

Jeśli podejrzewasz, że masz trądzik, koniecznie wybierz się do dermatologa, który właściwie oceni jej stan.

Kobieta u dermatologa
Fot. Adobe.Stock.com

Uważaj też na dietę. Słone i słodkie przekąski zamień na zdrowsze, na przykład na orzechy!

Orzechy
Fot. Adobe.Stock.com

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.