W Polsce rocznie rozpoznaje się ponad 18 tysięcy zachorowań na raka piersi. Profilaktyka nowotworów piersi jest z roku na rok coraz bardziej powszechna, istnieją programy ministerialne, organizacje non-profit, fundacje, stowarzyszenia, które czynnie pracują na rzecz działań zapobiegających zachorowaniom, a także na rzecz uświadamiania kobiet.
Bardzo wiele w tematykę profilaktyki wniosła amerykańska aktorka Angelina Jolie, która poddając się obustronnej mastektomii profilaktycznej jednocześnie zakomunikowała kobietom całego świata, że należy działać, a nie czekać, aż nowotwór zaatakuje. Zabieg profilaktycznej mastektomii nie daje całkowitej ochrony przed zachorowaniem na raka piersi, jednak pozwala zmniejszyć ryzyko choroby o około 90-95%. Na taką operację decydują się kobiety obciążone mutacją genów BRCA1 i BRCA2, które zwiększają możliwość zachorowania na raka piersi aż o ponad 80%, a na nowotwór jajników, jajowodów i otrzewnej nawet o 40 %.

Chirurgia onkologiczna piersi jest podstawową metodą leczenia zmian nowotworowych piersi. Operacje możemy podzielić na :
- Zabiegi oszczędzające – podczas których usuwany jest guz z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek, a dzięki technikom onkoplastycznym po operacji uzyskujemy bardzo dobre efekty estetyczne.
- Mastektomie - całkowite usunięcie piersi. U niektórych pacjentek możemy jednocześnie wykonać rekonstrukcję piersi, wszczepiając implanty w miejsce usuniętego gruczołu piersiowego. U tych pacjentek, które nie zdecydowały się na jednoczasową rekonstrukcję, można wykonać tzw. wtórną rekonstrukcję piersi po zakończeniu leczenia onkologicznego.
Wybór pomiędzy leczeniem oszczędzającym a amputacją piersi zależy od wielkości guza, stosunku wielkości guza do wielkości piersi, wyboru chorej, wieloogniskowości czy rozpoznania mutacji genów BRCA.
Implanty wszczepiane są w anatomiczne miejsce po usuniętym gruczole - jest to tzw. metoda prepektoralna, która daje bardzo dobre efekty zarówno estetyczne, jak i czynnościowe. Klasyczna metoda, kiedy implant wszczepia się pod mięsień piersiowy jest już coraz rzadziej wykorzystywana. Do operacji rekonstrukcyjnych piersi poza implantami stosuje się specjalne siatki stabilizujące implanty i wzmacniające tkanki otaczające.

W związku z faktem, iż na rynku jest bardzo wiele produktów (implantów, a także siatek używanych do rekonstrukcji piersi), istotne jest, aby pacjentka wraz z chirurgiem mogła decydować, jakie produkty będą u niej zastosowane, aby uzyskać najlepsze efekty po operacji.
Implanty mogą mieć kształt okrągły lub anatomiczny, dzięki palecie wielu rozmiarów możemy wybrać odpowiedni kształt i wielkość, który będzie najlepiej pasował do pacjentki. Przy wyborze siatek stosowanych do operacji piersi należy zwrócić uwagę, czy jest to produkt naturalny czy też produkt syntetyczny - mówi dr n.med. Aleksander Grous, chirurg onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock. - Od niedawna na rynku pojawiły się m.in. biologiczne siatki wyprodukowane z biopolimeru P4HB, które całkowicie wchłaniają się po 18-24 miesiącach, pozostawiając tkankę 2-4 razy mocniejszą. W operacjach onkologicznych nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż możemy zastosować materiał naturalny, który swoimi właściwościami wpływa korzystnie na proces gojenia się, a także wzmacniania tkanki piersi. W określonych sytuacjach możemy także wykorzystać do rekonstrukcji piersi siatki częściowo wchłanialne, a także już coraz rzadziej siatki niewchłanialne.
Warto również pamiętać, iż bardzo mocno rozwija się metoda przeszczepu tłuszczu własnego w tkankę piersi. Chirurg specjalnym urządzeniem do liposukcji pobiera tłuszcz zwykle z okolic ud lub bioder pacjentki, który następnie jest filtrowany i przeszczepiany w okolice piersi. Uzupełnianie ubytków piersi można wykonać przed lub po rekonstrukcji piersi, a także po operacji oszczędzającej. U pacjentek po radioterapii tkanki sztywnieją i tracą elastyczność. Transfer własnego tłuszczu naturalnie wzbogaca skórę po mastektomii i jest ona lepiej przygotowana do wtórnej rekonstrukcji.
Wygląd piersi w chirurgii rekonstrukcyjnej i onkologicznej jest dziś niezwykle istotny. Kobiety chcą powrotu nie tylko do zdrowia fizycznego, ale chcą cieszyć się swoim, naturalnie wyglądającym biustem, który bez wątpienia stanowi o poczuciu kobiecości.
Materiał powstał z udziałem Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock