przebarwienia
Fot. adobe.stock.com
ze świata urody

Masz dość przebarwień? Przeczytaj, jak się ich skutecznie pozbyć!

Polecane przez nas metody dają świetne rezultaty!

Marta Cieplak 11 września 2021 11:30
przebarwienia
Fot. adobe.stock.com

Po wakacjach wracasz do domu ze wspaniałymi wspomnieniami i niestety często także z... przebarwieniami! Jak szybko i skutecznie je zniwelować i co zrobić, by zapobiec powstawaniu kolejnych zmian na skórze, mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, dyrektor medyczny kliniki Medestetis.

Przebarwienia - skąd się biorą, jak je niwelować i jak im zapobiegać

Przebarwienia to częsty problem dermatologiczny i  kosmetologiczny, z którym boryka się wiele osób. Zmiany te, występujące zazwyczaj w różnych odcieniach brązu, pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust. W olbrzymiej większości są efektem reakcji naszej skóry na ekspozycję na promienie słoneczne. Dlatego też w okresie powakacyjnym są jednym z częstszych powodów wizyt pacjentów w gabinetach medycyny estetycznej.

Jaki jest mechanizm ich powstawania? Pod wpływem działania promieni ultrafioletowych dochodzi do zaburzeń funkcjonowania komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów. Niektóre z nich zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość melaniny, która punktowo kumulując się w  skórze, sprawia, że pojawiają się na niej ciemne plamy w różnych odcieniach brązu. Powstawanie plamek może być również spowodowane zmianami hormonalnymi podczas ciąży, stosowaniem preparatów hormonalnych lub leków i suplementów światłouczulających. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na preparaty z  dziurawcem!


Jakie są główne rodzaje przebarwień? Co je charakteryzuje i jak je rozpoznać?

Do najczęściej występujących należą piegi, do których mamy genetyczną skłonność. Ale ich pojawienie się jest ściśle związane z nasłonecznieniem, a pierwsze piegi pojawiają się już w dzieciństwie. Melazma to z kolei rodzaj przebarwienia, za którego powstanie odpowiedzialne są hormony, słońce i geny. Pojawia się zazwyczaj w  czasie ciąży, zmian hormonalnych czy podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest zlokalizowana najczęściej na czole, policzkach czy wokół ust. Pojawia się nagle w postaci rozlanych brązowych plam, które ciemnieją pod wpływem słońca.

Są jeszcze przebarwienia pozapalne, które powstają wskutek urazu skóry, jakim jest jej naruszenie z  powodu trądziku lub uszkodzenia mechanicznego. Dlatego są zlokalizowane w miejscu powstania urazu. W  starszym wieku można zaobserwować także przebarwienia starcze – to większe od piegów plamy pojawiające się u osób, które we wcześniejszych latach nadużywały słońca. Czasami występują też przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem kosmetyków.

Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

W leczeniu silnych przebarwień najskuteczniejsze są peelingi medyczne. Do najpopularniejszych i uważanych za najefektywniejsze należą zabiegi takimi preparatami jak Cosmelan czy Dermamelan. Efekty takiej kuracji są spektakularne – pozwalają rozjaśnić przebarwienia o  co  najmniej 95%. I to aż u 99% pacjentów! Jednakże wiążą się z jednym poważnym efektem ubocznym –  po  ich zastosowaniu przez co najmniej tydzień skóra na  twarzy jest podrażniona i się łuszczy. A to oznacza niekiedy konieczność rezygnacji z pracy zawodowej w  okresie regeneracji, a także potrzebę późniejszej codziennej i  wielomiesięcznej odpowiedniej pielęgnacji skóry.
W gabinecie medycyny estetycznej dostępne są również delikatniejsze peelingi. Wśród nich warto wymienić Retix C i peelingi oparte na działaniu kwasów, które mają znacznie łagodniejsze działanie niż środki me- dyczne. Wadą tego rodzaju preparatów jest jednak to, że  osiągnięcie pożądanego efektu wymaga kilkakrotnego powtórzenia kuracji.


Kuracją godną rozważenia – zwłaszcza w okresie jesiennym – jest pobudzenie odnowy kolagenu oraz rozjaśnienie skóry za pomocą światła, w tym światła laserowego. Zastosowanie tej technologii stanowi mało inwazyjny oraz wysoce skuteczny sposób usuwania przebarwień. Zabieg przy użyciu światła nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, za to daje szybkie i  trwałe efekty. Poza tym jest prawie bezbolesny. Dodatkowym plusem zastosowania światła jest często jego ujędrniające oraz odmładzające działanie. Gama zabiegów światłem jest bardzo szeroka. Do tych najskuteczniejszych należą: Q-Switch, Dye VL, który dodatkowo leczy rumień i zamyka płytko położone zmiany naczynkowe, a także Clearlift. Ich działanie opiera się na niszczeniu komórek z nadmiarem melaniny, co daje trwały efekt. Po zabiegu dochodzi do ściemnienia plam, a następnie ich złuszczenia. Zazwyczaj, aby osiągnąć efekt całkowitego usunięcia przebarwienia, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Z kolei dla tych pacjentów, którzy nie potrzebują intensywnego złuszczania skóry, ciekawą propozycją jest nieinwazyjny i  bardzo przyjemny zabieg Geneo z  zastosowaniem pro- gramu NeoBright. Zabieg idealnie sprawdzi się przed „wielkim wyjściem”, ponieważ rozjaśnia skórę, dodaje jej blasku i gładkości. Działanie obejmuje 3 etapy: złuszczenie, dotlenienie oraz odżywienie skóry. Cały zabieg zajmuje do 30 minut.


Niwelowanie przebarwień za pomocą kwasów w domu

Do najskuteczniejszych na polskim rynku należą te z  zastosowaniem kremów Dermamelan czy Cosmelan, dostępne w gabinetach jako kontynuacja kuracji maską. Zawierają one kwas kojowy, salicylowy, fitowy i azelainowy, a za ich działanie drażniące odpowiedzialny jest głównie retinol. Dość powszechnie stosuje się też często przepisywany przez dermatologów kwas azelainowy, który ma lecznicze działanie nie tylko na przebarwienia, ale także na zmiany trądzikowe. Pomocniczo stosuje się również kremy czy serum z witaminą C.


Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

W walce z przebarwieniami nieodzowne jest kompleksowe działanie: profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja skóry już po zakończeniu kuracji. Aby zaburzenia kolorytu nie powróciły, należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem 50+  SPF bez względu na pogodę i na to, czy spędzamy czas na plaży, w samochodzie, w mieście czy w biurze. Warto unikać też przebywania na zewnątrz w okresach największego nasłonecznienia, chowając się w cieniu, gdy słońce świeci najmocniej, czyli między godziną 11 a 15 (to ważne zwłaszcza w południowych krajach, gdzie w  południe słońce praktycznie stoi w zenicie). Czasem jednak nawet podjęte środki ostrożności nie wystarczą i  przebarwienia pojawią się mimo wszystko. Trzeba mieć tego świadomość. 

Tekst pochodzi z magazyny Beauty Ekspert.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.