kobieta z kremem na twarzy
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Prawdy i mity o doborze kosmetyków

Dowiedz się, jak wybrać ten właściwy

Redakcja VIVA! 6 grudnia 2022 15:30
kobieta z kremem na twarzy
Fot. adobe.stock.com

Mogłoby się wydawać, że bogaty rynek kosmetyczny odpowiada na każdą potrzebę naszej skóry. Możliwości jest jednak tak wiele, że często jesteśmy zagubieni, a pielęgnacja zamiast pomagać wręcz nam szkodzi. Trendy kosmetyczne można wymieniać godzinami – pielęgnacja koreańska, kosmetyki ekologiczne, bezwodne, wegańskie czy skin minimalizm – o tym co właściwie będzie najlepsze rozmawiamy z kosmetolog Justyną Łopian z warszawskiej Kliniki Strzałkowski.

Jak dobrać właściwy krem?

Od czego powinniśmy zacząć?
Tak naprawdę na to pytanie mamy jedną uniwersalną odpowiedź, najlepsza jest pielęgnacja dobrana indywidualnie. Rutyna kosmetyczna powinna odpowiadać jednocześnie na potrzeby skóry, rozwiązywać istniejące problemy, zapobiegać występowaniu kolejnych w przyszłości oraz musimy ją
zwyczajnie lubić. Aby nie popełniać niepotrzebnych błędów oraz nie eksperymentować na samych sobie, warto poprosić o pomoc specjalistę z dziedziny beauty. Kosmetolog będzie idealną osobą do zaplanowania rutyny pielęgnacyjnej, ale również do jej późniejszych aktualizacji zgodnych ze zmianami jakie będą dokonywać się na skórze. Doskonałym rozwiązaniem na początek jest konsultacja kosmetologiczna z komputerową analizą skóry OBSERV520x. Pozwala ona na dokładniejszą ocenę skóry, umożliwia ocenę poziomu nawilżenia, gęstości unaczynienia, ilość i wielkość gruczołów łojowych i ich wydzieliny, rozmieszczenia i głębokość melaniny, ilość bakterii i grzybów. Dodatkowo analiza OBSERV520x jest świetnym narzędziem do śledzenia postępów pielęgnacyjnych i ewentualnie zabiegowych – wyjaśnia Justyna Łopian.

Dlaczego nie powinniśmy dobierać kosmetyków sami? Przecież doskonale wiemy, co działa a co nie działa na nas samych.
Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak mocno jesteśmy w stanie zaszkodzić swojej skórze samą pielęgnacją. Najczęstszym przypadkiem jaki obserwuję w gabinecie jest silne odwodnienie skóry i zaburzenia płaszcza hydrolipidowego od stosowania nadmiaru składników aktywnych. Bardzo często spotykam się również z obsesyjnym wręcz dążeniem do czystej skóry, co nie ma nic wspólnego z fizjologicznym działaniem tego narządu.

Czy są jakieś wytyczne, o których powinna pamiętać każda z nas?
Początkowo, oczywiście na ogół, plan pielęgnacyjny opiera się o 4 elementy - wyjaśnia nasz ekspert. Są to, po pierwsze dobre, nieprzesadnie mycie, czyli takie które nie wywołuje wrażenia ściągnięcia. Następnie bardzo ważne są składniki aktywne np. w formie serum z witamina C na dzień czy retinolem lub kwasami na noc. Kolejno należy wymienić krem nawilżający dostosowany formuła do potrzeb  skóry. Na koniec krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF na dzień. Zależnie od zmieniających się potrzeb skory czy naszych osobistych preferencji, rutyna pielęgnacyjna może się zmieniać. Należy pamiętać o tym, ze skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków i nie ma potrzeby częstych zmian. Co
jest częstym błędem przez nas popełnianym, kupujemy krem, a następnie o nim zapominamy, kupujemy kolejny i finalnie posiadamy mnóstwo otwartych opakowań, z których z reguły nie jesteśmy zadowoleni tak jak wydawało się nam podczas wizyty w drogerii – uświadamia Justyna Łopian.

Co właściwe daje nam konsultacja z kosmetologiem, przecież w internecie jest cała masa poradników?
Przede wszystkim kosmetolog, w czasie spotkania twarzą w twarz, może precyzyjnie ocenić stan skóry, jej potrzeby i precyzyjnie określić cele pielęgnacyjne. Dodatkowo, spotkanie ze specjalistą to nie tylko ocenaskóry, ale również ocena codziennych nawyków i zalecenia związane z ogólnym stanem zdrowia. Dzięki profesjonalnie dobranym kosmetykom możemy się spodziewać poprawy wyglądu i samopoczucia, ale też sporej oszczędności pieniędzy – nie trzeba będzie dłużej eksperymentować i
wyrzucać kosmetyków, które się nie sprawdziły.

Czy kosmetolog to tylko doradcza, którego wiedzę możemy wykorzystać podczas samodzielnej pielęgnacji?
Częścią ułożonego indywidualnego Beauty Planu mogą być również zabiegi gabinetowe, którymi wzmocnimy oczekiwane efekty. Ważne żeby pamiętać, że kosmetologia i medycyna estetyczna, to nie tylko toksyna botulinowa i wypełniacze, ale ogrom nieinwazyjnych zabiegów, które nie wymagają długiego czasu rekonwalescencji. Im wcześniej zaczniemy dbać o siebie, tym dłużej będziemy cieszyć się piękna skóra. Warto pamiętać, ze nie ma czegoś takiego jak zabiegi odpowiednie dla danej grupy wiekowej, zabiegi muszą być dobrane zgodnie z potrzebami skóry, stanem zdrowia klienta, jego oczekiwań czy nawet poziomem akceptacji dyskomfortu. Jeśli decydujemy się na profesjonalne zabiegi, a to dopiero początek naszej przygody, ważne żeby kosmetolog wziął to pod uwagę i zaczynał terapie zabiegowe od „spokojniejszych” zabiegów. W przypadku kosmetologii więcej i mocniej nie znaczy lepiej, clue sprawy jest przemyślana i indywidualna terapia. Możliwości łączenia zabiegów jest naprawdę wiele – wyjaśnia Justyna Łopian.

kobieta z kremem
Fot. adobe.stock.com

Wiemy już, że zabiegi i kosmetyki dobieramy nie do wieku, a do potrzeb skóry. Jakie problemy możemy zatem rozwiązać?
Jeśli podstawowym problemem jest spadek jędrności, drobne zmarszczki i cienka „papierowa” skóra można się zastanawiać się nad zabiegiem Zaffiro, który wykorzystuje ogrzewanie skóry podczerwienią do produkcji nowego kolagenu, a dodatkowo jest tzw. zabiegiem bankietowym – możemy wykonać go nawet przed wielkim wyjściem, aby wyglądać pięknie i świeżo. Jeśli problem wiotkości jest bardziej zaawansowany możemy sięgnąć po słynny zabieg Morpheus8, czyli radiofrekfencje mikroigłową. Zabieg wykonuje się już ze znieczuleniem, natomiast wygląd skóry pogorszony jest jedynie przez pierwszą dobę po zabiegu, później obserwujemy stopniowe napinanie się skóry, redukcje zmarszczek, bruzd, blizn, rozszerzonych porów, a nawet redukcje chomików i drugiego podbródka. Gdy zmagamy się z nadmierną suchością lub odwrotnie, z przetłuszczaniem skóry, dobrym rozwiązaniem na początek będą tzw. zabiegi pielęgnacyjne oparte o różnorodne składniki aktywne, enzymy i peelingi chemiczne (kwasy).

Co jeszcze kosmetolog bierze pod uwagę dobierając najefektywniejsze rozwiązania?
Doświadczony kosmetolog z łatwością zaplanuje terapię pielęgnacyjną nie tylko do problemu ale też do możliwości np. łuszczenia się skóry u klienta. Kolejnym etapem może być Dermapen4.0 czyli rodzaj mezoterapii mikroigłowej, który pozwala na wprowadzenie określonych składników aktywnych do skóry oraz jej intensywną stymulację. Jest to zabieg bardzo uniwersalny, ponieważ w zależności od problemu skórnego możemy zadecydować o użytych składnikach. I tak do skóry bardzo suchej zastosujemy koktajle witaminowe oparte na nawilżającym kwasie hialuronowym i naprawczym tripeptydzie miedziowym; dla skóry z nadmiernym łojotokiem i bliznami potrądzikowymi możemy zastosować mieszankę z kwasem trójchlorooctowym, a przy przebarwieniach np. ampułkę rozjaśniającą z wyciągiem z lukrecji czy kwas traneksamowy.

Czy każdy rodzaj skóry traktowany jest jednakowo?
Przy skórach naczyniowych z nadmiernym rumieniem w pierwszej kolejności zmieniamy pielęgnację na taką, która jest bogata w składniki uszczelniające naczynia krwionośne np. wit. C, kwas azelainowy, ekstrakt z kasztanowca. Zabiegi gabinetowe pielęgnacyjne będą się opierały na delikatnym oczyszczaniu skóry i jej wyciszaniu, redukcji rumienia. Jeśli naczynia są mocno rozszerzone, warto zastanowić się nad IPL Lumecca do zamykania naczyń i redukcji rumienia. Miłym efektem ubocznym tego zabiegu jest jednoczasowe usuwanie przebarwień, a przez wywoływanie efektu termicznego w czasie zabiegu, delikatne ściągniecie porów. IPL Lumecca to zabieg fotoodmładzania – wyjaśnia Justyna Łopian.

Możliwości są tak naprawdę nieograniczone, każda z nas jest inna i zupełnie wyjątkowa. Niezależnie od tego czy interesuje nas sama pielęgnacja domowa, czy chciałybyśmy działać z zabiegami w gabinecie. warto w tej podróży do pięknej skóry wykorzystać wiedzę i doświadczenie kosmetologa, aby efekty były długie i satysfakcjonujące.

Justyna Łopian, kosmetolog

Justyna Łopian Kosmetolog Klinika Strzałkowski.png
Fot. materiały prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.