boso
Fot. Adobe Stock
ZE ŚWIATA URODY

Czas zrzucić szpilki i… chodzić boso! 

To relaksuje i... odmładza!

Aleksandra Tylińska 7 czerwca 2018 08:00
boso
Fot. Adobe Stock

Chodzisz boso tylko po plaży? Zaraz jak wrócisz do domu to zakładasz kapcie? Cały dzień spędzasz w niewygodnych butach? Jak się okazuje to duży błąd! Chodzenie boso wpływa nie tylko dobrze na skórę stóp, ale także ma wskazania lecznicze. Poruszanie się bez obuwia wpływa pozytywnie na naszą postawę oraz… kondycję kręgosłupa! 

Zalety chodzenia boso

Zalet chodzenia boso jest zdecydowanie więcej niż wad. Przede wszystkim hartujemy organizm. Chodząc w ten sposób relaksujemy także nasze stopy, co pozwala zregenerować siły i rozluźnić spięte mięśnie. To też doskonały sposób na masowanie stóp. Spacer po piaszczystej plaży sprawdzi się jako idealny peeling! Poruszając się boso, oddziałujemy na końcówki nerwowe, co jest naturalnym masażem stóp i wpływa nawet na poprawną pracę organów wewnętrznych!

Dodatkowo dzięki częstym spacerom boso możemy liczyć na ukojenie nerwów, lepszy sen i większą ilość energii!

Piękna skóra po spacerze?

Co ciekawe okazuje się, że chodzenie boso doskonale wpływa na wygląd naszej skóry. Prowadzi do poprawy krążenia, dzięki czemu nasza skóra jest pełna blasku i już po takim półgodzinnym seansie wyglądamy jakbyśmy właśnie wróciły z wakacji. Mięśnie twarzy są rozluźnione i zrelaksowane, a twarz po prostu wygląda młodziej! Naukowcy podkreślają też, że kontakt z ziemią pomaga nam przyciągać wolne elektrony, które z kolei przenikają przez skórę do warstwy kolagenu i pomagają zwalczać wolne rodniki. Czyli jednym słowem faktycznie odmładzają!

Kiedy nie powinno się chodzić boso?

Nie zaleca się chodzenia boso w zimnych miesiącach roku. Co prawda, hartuje to organizm jednak skóra naszych stóp z biegiem czasu stała się delikatna i nie jest przygotowana na takie warunki atmosferyczne. Niektórzy twierdzą także, że buty pomagają dzieciom we wczesnych latach życia utrzymać prawidłową postawę ciała. Zdania wśród naukowców są podzielone na temat chodzenia boso. My zachęcamy Was do zachowania równowagi. Jak wiadomo, ciężko w dzisiejszych czasach żyć bez butów. Są one także idealnym dodatkiem do codziennych stylizacji - która z nas nie kocha szpilek! Warto jednak czasem dać stopom odpocząć i pobiegać beztrosko na bosaka. 

boso
Fot. Adobe Stock

boso
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…