operacja biustu co trzeba wiedzieć
Fot. puhhha/adobe.stock.com
Ze świata urody

Wszystko, co musisz wiedzieć o powiększeniu biustu implantami!

Na najczęściej zadawane pytania odpowiada chirurg plastyczny!

Marta Cieplak 15 października 2021 09:30
operacja biustu co trzeba wiedzieć
Fot. puhhha/adobe.stock.com

Wiele kobiet nie jest zadowolonych z wyglądu swojego biustu. Według nich jest za mały, za duży, albo po prostu niesymetryczny. Do tego dochodzi jeszcze kwestia utraty jędrności biustu po ciąży i karmieniu piersią. Dlatego często szukają odpowiedzi na pytanie, jak można powiększyć lub ujędrnić biust w sposób bezpieczny. Chcą uniknąć sytuacji zagrażających życiu, m.in. takich, przez jakie przeszła m.in. Anna Skura po nieinwazyjnym powiększaniu piersi. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z ekspertem, dr Jakubem Kuleszą, specjalistą chirurgii plastycznej z kliniki Dr Szczyt - Charytonowicz. Jesteśmy przekonani, że rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące operacji biustu.

ZOBACZ TAKŻE: Anna Skura pokazała pierwsze zdjęcie po operacji piersi!

Operacje biustu - możliwości, dobór implantów

Na jakie zabiegi najczęściej decydują się Polki - powiększanie czy zmniejszanie piersi?

Współcześnie znacznie więcej Polek decyduje się na powiększanie piersi. Ale coraz częściej trafiają do mojego gabinetu również pacjentki, które chciałyby zmniejszyć biust. Przyczyny są różne - najczęściej jest to jednak dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności i uprawnia sportu, a zbyt duży biust często utrudnia wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Przyczynia się do otarć naskórka w okolicach piersi, wywołuje bóle barku i kręgosłupa. Wówczas pojawiają się wskazania do zmniejszenia biustu.

Czy zazwyczaj zmiany podyktowane są kwestiami zdrowotnymi czy raczej estetycznymi?

W większości przypadków są to kwestie estetyczne, ale nie zawsze. Inne przyczyny to: niedorozwój gruczołu piersiowego (tzw. zespół Polanda), stany po urazach i oparzeniach czy zmiany spowodowane nowotworem, czyli wymagające rekonstrukcji. Co więcej, u niektórych kobiet po okresie karmienia piersią dochodzi do polaktacyjnego zaniku gruczołu piersiowego. Biust staje się wtedy mały i obwisły, przypomina woreczki wypełnione niewielką ilością groszku. Jest to jednak idealna pierś do przeprowadzenia zabiegu powiększenia implantami.

Jak wygląda proces zmiany wyglądu biustu? Od momentu pierwszej konsultacji do operacji?

Na wstępie warto podkreślić, że ważny jest nie tylko wybór dobrego specjalisty, ale też odpowiedniej kliniki chirurgii plastycznej. A w tym drugim przypadku istotny będzie zarówno nowoczesny sprzęt, jak i personel towarzyszący lekarzowi podczas zabiegu. W profesjonalnej klinice zawsze powinny to być dwie instrumentariuszki oraz anestezjolog, który będzie dostępny przez całą dobę. Ma to znaczenie np. w przypadku wystąpienia krwiaka, kwalifikującego pacjentkę do operacji.

Co do samego biustu, dzień po zabiegu jest on bardzo obrzęknięty. Obrzęk ustępuje powoli i trwa to od około 4 do 6 tygodni. Piersi zaczynają przybierać ostateczny kształt po 3 miesiącach, ale mogą jeszcze być twarde. Natomiast efekt końcowy zabiegu, czyli ten finalny wygląd powiększenia implantami, jest widoczny po około roku, kiedy też zakończą się wszystkie procesy gojenia, a piersi staną się naturalnie miękkie.

Ponadto, duże znaczenie ma sposób wprowadzenia implantów. Można to zrobić z dostępu pachowego, przez otoczkę brodawki sutkowej albo z dostępu przez fałd podsutkowy. Ostatnia ze wspomnianych metod jest zdecydowanie najbezpieczniejsza i najczęściej stosowana. Gwarantuje ona bowiem precyzyjny wgląd we wszystkie istotne struktury anatomiczne i nie prowadzi do uszkodzenia gruczołu piersiowego. Co więcej, pozwala na schowanie blizn w fałdach podpiersiowych, dzięki czemu od samego początku ślady interwencji chirurgicznej są praktycznie niewidoczne. Z tego względu wspomniana metoda jest też najbardziej ceniona przez pacjentki.

ZOBACZ TAKŻE: Zależy Ci na pięknym dekolcie? Sprawdź, w jaki sposób powinnaś dbać o biust!

Jak dobiera się wielkość implantu? 

Najważniejsza jest szczera rozmowa z pacjentką. Trzeba zrozumieć jej oczekiwania i równocześnie wytłumaczyć, w jaki sposób taki zabieg może pomóc i poprawić wygląd czy samopoczucie, a co jest po prostu nierealne. Sam wychodzę z założenia, że przy powiększaniu implantami liczy się przede wszystkim ostateczny kształt piersi, a nie ich rozmiar. Efekt finalny zabiegu dostosowuję więc do oczekiwań pacjentki oraz do jej figury i budowy ciała. A niewątpliwie pomaga w tym szeroki wybór implantów – zarówno okrągłych, jak i anatomicznych, o różnej szerokości i projekcji.

W praktyce przebiega to np. tak, że jeśli pacjentka jest bardzo szczupła i nie ma tkanki podskórnej, podczas konsultacji zalecam zastosowanie implantów anatomicznych w kształcie kropli wody. Użycie tych okrągłych dawałoby wtedy nienaturalny efekt, który można zobrazować jako przyklejone połówki arbuza. Bardzo ważne jest też oczywiście to, czy pacjentka ma obydwie piersi oraz jaki jest kształt i rozmiar biustu.

Ile trwa rekonwalescencja?

Okres rekonwalescencji trwa około 2 miesiące. Przez ten czas trzeba m.in. nosić specjalny, uciskowy stanik podtrzymujący piersi oraz spać wyłącznie na plecach (również we wspomnianym staniku). Bardzo ważne jest też zaprzestanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Co więcej, szwy są zdejmowane po 14 dniach od wykonania zabiegu.

Dolegliwości bólowe, które można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi, utrzymują się przez około tydzień. Ta kwestia jest jednak zależna od rodzaju i wielkości implantów, metody ich wprowadzenia czy indywidualnego progu bólowego pacjentki.

jak wygląda operacja powiększania bisutu implantami
Fot. adobe.stock.com

Jeśli chodzi o powiększanie – z jakich implantów kobiety mogą korzystać? Z czego są one produkowane i w jakich rozmiarach? 

Dostępne są zarówno implanty okrągłe, jak i anatomiczne (o bardziej naturalnym kształcie, przypominającym krople wody), gładkie lub teksturowane. Różnią się one także szerokością i projekcją, a konkretne wymiary przekładają się na ich objętość. Z mojego doświadczenia wynika, że zazwyczaj stosuje się implanty o wielkości od 190cc do 750cc. Natomiast większe rozmiary są wykonywane na specjalne zamówienie. Ponadto, przy wyborze implantów warto zwrócić uwagę na dożywotnią gwarancję, jak ma to miejsce np. w przypadku marki Mentor.

Czy kobieta przed operacją może zobaczyć w formie wirtualnej jak będzie wyglądała po operacji? Czy są na to inne rozwiązania?

Istnieją systemy komputerowe (wirtualne), które symulują powiększenie piersi i pozwalają w pewnym stopniu zwizualizować efekt końcowy zabiegu, np. system VECTRA nakładający obraz na ciało pacjentki. Nie jest to jednak technologia zapewniająca idealne odwzorowanie finalnych rezultatów. Co więcej, sprawdza się przede wszystkim w przypadku prostego powiększania i przy małych piersiach. Natomiast przy piersiach protycznych, które wymagają podniesienia z powiększeniem, system ten bywa niedoskonały. Chirurgia plastyczna to jednak nie nauka ścisła, a, moim zdaniem, bardziej sztuka. I nie da się wszystkiego odwzorować za pomocą systemu komputerowego.

Przed podjęciem decyzji i wyborem rozmiaru oraz kształtu implantów istnieje też możliwość zastosowania tzw. saizerów. To najprostszy sposób na pokazanie efektu końcowego zabiegu. Wkłada się wtedy do stanika implanty o różnej wielkości i kobieta może sama ocenić czy czuje się dobrze w danej objętości, czy nie.

Czy współczesne implanty wymagają wymiany po kilkunastu, kilkudziesięciu latach?

Implanty stosowane obecnie nie wymagają wymiany w przyszłości. Kiedyś uważało się, że ponowny zabieg będzie zawsze konieczny po około 10 latach, ale nie jest to prawdą. Stosowane przeze mnie i przez wielu innych lekarzy implanty marki Mentor mają też dożywotnią gwarancję. Wymienia się je dopiero wtedy, gdy coś się z nimi dzieje. A wynika to m.in. ze zmian zachodzących w organizmie, takich jak procesy zapalne. Gruczoł piersiowy kobiety też zmienia się z wiekiem – ulega ptozie, czyli opadaniu. Wówczas skóra wiotczeje i rozciąga się. Podobnie może być ze sztucznym materiałem. Silikon po wielu latach również się starzeje, a powłoka silikonowa, utrzymująca żel, może się rozszczelnić. Jest to jednak nowoczesny żel o dużej kohezji, z pamięcią kształtu, który nie wydostaje się poza protezę.

Co do zasady implanty trzeba wymienić, gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub rozszczelnienia. Widać to w badaniach obrazowych USG i na rezonansie magnetycznym. Implanty stosowane współcześnie są jednak bardzo bezpieczne i nie ma potrzeby ich wymiany „tak po prostu” po kilkunastu latach.

Czy zmiana kształtu piersi zawsze łączy się z implantami czy można zrobić lifting bez nich?

Istnieje możliwość wykonania liftingu bez implantów np. w sytuacji, gdy pacjentka ma duże, opadające piersi. Taki zabieg polega na podniesieniu biustu przy użyciu własnej tkanki gruczołowej, tzw. autoprotezy. Piersi są wtedy nieznacznie mniejsze i naturalnie podniesione, a skóra w ich okolicach staje się bardziej napięta.

Co współczesna chirurgia plastyczna może zaoferować kobietom po mastektomii?

Współcześnie coraz częściej wykonuje się jednoczasowe rekonstrukcje prepektoralne piersi. Mowa o zabiegach, które można wykonać we wczesnym stadium raka piersi – wtedy, kiedy wiemy, że pierś nie będzie już więcej naświetlana.

Kobietom po radioterapii proponuję np. rekonstrukcję piersi wyspowym płatem LD z mięśnia najszerszego grzbietu lub rekonstrukcję wolnym płatem z powłok brzucha DIEP, opartą na zespoleniu mikrochirurgicznym. Ta metoda zapewnia uzyskanie zdecydowanie najładniejszego i najbardziej naturalnego kształtu piersi. Nie bez powodu obecnie uznaje się ją za najlepszą technikę rekonstrukcji. A Klinika dr Szczyt - Charytonowicz, w której na co dzień przyjmuję pacjentki i wykonuję zabiegi chirurgii plastycznej, jest jednym z nielicznych ośrodków, które wykonują tak skomplikowaną operację.

powiększanie piersi implantami
Fot. adobe.stock.com

Ostatnio znów głośno jest o Aquafilingu, który był nadzieją dla kobiet z niewielkim biustem, ale okazał się niebezpieczny. Czy może Pan to skomentować?

Niestety dużo kobiet poddało się temu zabiegowi. Był on bardzo dobrze rozreklamowany jako nieinwazyjne powiększanie piersi wodą - Aquafiling bodyline. Mowa o specjalnym środku wypełniającym, składającym się z 98% soli fizjologicznej NaCl i 2% poliamidu (przypominającego żelatynę). Preparat ten był zazwyczaj podawany przy znieczuleniu miejscowym (za pomocą kaniuli) w okolice gruczołu piersiowego. Miało to być alternatywą dla chirurgicznego wszczepienia implantów. Preparat reklamowano także jako bezpieczny i kompatybilny z ludzkimi tkankami środek, który rozpuści się w ciągu 5 lat.

Niestety, działania niepożądane 2% poliamidu są bardzo podobne do tych powodowanych przez poliacrylamid – środek, który został wycofany z użycia. W rezultacie, preparat Aquafiling bodyline może ulegać migracji. Co więcej, w wyniku jego działania często tworzą się twarde, bolące guzy, miejscowe stany zapalne, owrzodzenia i przetoki. Dolegliwości wywołane przez poliamid w piersi są też złożone i trudne do leczenia. Dodatkowo, preparat jest bardzo trudny do usunięcia, gdyż wrasta w tkanki, ewentualnie rozlewa się do tkanek sąsiadujących. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do martwicy skóry, co może skończyć się amputacją piersi. W skrócie, moim zdaniem preparat ten nie powinien być nigdy stosowany. Nie tylko nie gwarantuje tak skutecznego powiększenia piersi jak w przypadku wysokiej klasy implantów (np. marki Mentor), ale także stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjentek. A już zwłaszcza wtedy, gdy jest podawany przez osobę, która nie zna dobrze anatomii gruczołu piersiowego i nie ma żadnego doświadczenia chirurgicznego. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?