Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnej pielęgnacji i chętnie sięgasz po domowe sposoby na poprawienie urody, to koniecznie musisz poznać właściwości siemienia lnianego! Zaliczane jest ono do superfoods i wykorzystuje się je na wiele sposobów nie tylko w kosmetyce, ale również w leczeniu niektórych dolegliwości. Dzięki nam dowiesz się, jak stosować i jakie właściwości ma siemię lniane.
Czym jest siemię lniane?
Małe, brązowe ziarenka lnu o lekko złotym zabarwieniu – to właśnie siemię lniane. Ta niepozorna roślina skrywa w sobie ogromną moc. Jaką? Wystarczy wspomnieć, że siemię zaliczane jest do superfoods, czyli do zdrowej żywności o niezwykle cennych właściwościach zdrowotnych. Te niepozorne nasionka są wykorzystywane nie tylko w leczeniu różnorakich schorzeń, w tym refluksu żołądkowego czy wrzodów. Siemię lniane jest także jednym z najpopularniejszych kosmetyków naturalnych. Dzięki niemu wzmocnisz włosy i poprawisz kondycję Twojej skóry.
Wartości odżywcze siemienia lnianego
Siemię lniane zawiera wysokie stężenie błonnika, białek, steroli, kwasów organicznych i soli mineralnych (sód, potas, magnez) i witamin, dlatego często stosuje się go w diecie dla poprawienia urody. Z nasion lnu można także tłoczyć olej, a ten jest niezastąpionym źródłem kwasów tłuszczowych omega. Siemię lniane, choć niepozorne, ma naprawdę ogromną moc.
Właściwości zdrowotne siemienia lnianego
Żołądek i jelita
Siemię lniane w lecznictwie wykorzystywane jest od wieków. Swoje zastosowanie znajduje między innymi w leczeniu schorzeń żołądka i jelit (związki śluzowe zawarte w nasionach łagodnie powlekają błony śluzowe żołądka, łagodząc dolegliwości związane z chorobą wrzodową).
Dzięki zawartości błonnika siemię pomaga zapobiegać zaparciom (należy jednak podczas jego przyjmowania wypijać większe ilości wody), a do tego powoduje obniżenie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.
Choroby krążenia
Zawarte w ziarnach lnu lignany to z kolei sprzymierzeniec w walce z chorobami krążenia – chorobą wieńcową czy miażdżycą. Lignany potrafią też regulować pracę układu hormonalnego, więc można z powodzeniem stosować je w terapii łagodzącej skutki menopauzy. Związki te mogą też wykazywać działanie ochronne przeciw rakowi piersi, rakowi jajników, endometrium, rakowi prostaty czy jelita grubego.
Zapalenie oskrzeli
Siemię lniane jest niezastąpione w leczeniu zapalenia oskrzeli, a nawet długotrwałego kaszlu. Zawarty w nasionach śluz lnu łagodzi kaszel suchy, a przy kaszlu mokrym pomaga pozbyć się zalegającej w oskrzelach wydzieliny.
Choroby skóry
Siemię może być też wykorzystywane w kosmetyce – na włosy i do pielęgnacji skóry. Przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. Siemię lniane jest świetnym sposobem na leczenie lekkich oparzeń i odmrożeń. Idealnie nawilża cerę suchą, w przypadku skóry tłustej pomaga wyregulować poziom wydzielanego sebum.
Siemię lniane na włosy: właściwości i zastosowanie
Szukasz sprawdzonego, skutecznego i taniego sposobu na piękne włosy? Sięgnij po siemię lniane! Te niepozorne, brązowe nasiona całkowicie zmienią Twoje podejście do codziennej pielęgnacji pasm. Dzięki nim Twoje włosy odzyskają wigor i zdrowy wygląd. Jak zatem stosować siemię lniane na włosy?
Napar z siemienia lnianego
Przede wszystkim możesz pić napar z siemienia lnianego, w ten sposób dostarczysz całemu organizmowi dużej dawki minerałów i witamin.
Jak przygotować napar? Wystarczy, że łyżkę siemienia zalejesz szklanką wody i będziesz gotować przez 10 minut. Przygotowany napar odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Płyn pij codziennie rano przed śniadaniem, wówczas kuracja przyniesie najlepsze efekty.
Maska na włosy z żelu lnianego
Jeśli nie przekonuje Cię spożywanie tego rodzaju mikstur, z powodzeniem możesz postawić na pielęgnację zewnętrzną z wykorzystaniem nasion lnu w postaci żelu lnianego.
Maseczka z siemienia lnianego na włosy będzie idealna do każdego ich rodzaju. Siemię lniane to idealna kuracja nawilżająca i wygładzająca dla włosów suchych, zniszczonych, rozjaśnianych i farbowanych. Siemię sprawdzi się również przy włosach skłonnych do wypadania, wzmacniając i zwiększając ich objętość. Dzięki niemu włosy lepiej się układają, sprawiają wrażenie gęstszych i grubszych, a do tego nabierają wprost spektakularnego blasku!
Jak zrobić żel lniany na włosy?
- ¼ szklanki siemienia zalej wrzątkiem (wody powinno być tylko tyle, by w całości pokryć ziarna) i poczekaj, aż utworzy się gęsty żel.
- Żel z siemienia lnianego przecedź przez sitko lub gazę i nakładaj na włosy, i skórę głowy.
- Trzymaj żel lniany na włosach przez ok. godzinę.
- Po tym czasie dokładnie spłucz i umyj pasma.
- Zabieg powtarzaj 1-2 razy w tygodniu, aż do uzyskania zadowalających efektów. Taka maseczka z siemienia lnianego solidnie odżywi, wzmocni i nawilży włosy.
Jak siemię lniane działa na skórę?
Siemię lniane możesz wykorzystać również w pielęgnacji cery. Maseczka z siemienia lnianego na twarz będzie doskonałym emolientem. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji bardzo suchej skóry. Specyfiku można użyć również na pękające i przesuszone pięty lub zadbać o odmrożenia dłoni. Wystarczy, że zastosujesz okłady w postaci maseczki z siemienia lnianego!
Przepis na maseczkę z siemienia lnianego:
- 3 łyżki siemienia lnianego zalej ½ szklanki wody i gotuj, aż zgęstnieje.
- Przecedź miksturę przez sitko i pozostaw do ostygnięcia. Ziarenka możesz wykorzystać do delikatnego masażu skóry twarzy. Zadziałają one jak naturalny peeling – pomogą złuszczyć martwy naskórek i pobudzą krążenie mikrokomórkowe.
- Maseczkę z siemienia lnianego nałóż na twarz lub inną wybraną partię ciała (np. stopy czy dłonie) i pozostaw na ok. 15 minut.
- Zmyj i nanieś na skórę swój ulubiony krem.
Za co pokochasz maseczki z siemienia lnianego? Przede wszystkim za działanie przeciwstarzeniowe! Pomogą poprawić elastyczność głębszych warstw skóry, stymulując syntezę kwasu hialuronowego. Dzięki tym zabiegom Twoja skóra stanie się napięta, jędrna i pełna blasku.
Siemię lniane to szybki, tani, prosty i przede wszystkim naturalny sposób na solidną pielęgnację twarzy, skóry i poprawę samopoczucia. Możesz wykorzystać je na wiele sposobów. Codziennie pity napar z siemienia wzmocni organizm i wspomoże go w walce z wieloma schorzeniami. Maseczka z siemienia lnianego na twarz zwęzi pory, wyreguluje produkcję sebum, nawilży skórę i załagodzi podrażnienia, a dodatkowo opóźni procesy starzenia. Maseczka z siemienia lnianego na włosy doda pasmom spektakularnego blasku, poprawi ich kondycję i je wzmocni. Co ciekawe, paczka siemienia lnianego kosztuje zaledwie kilka złotych, a efekty jego stosowania są zachwycające.

