włosy rozczesywanie
Fot. Adobe Stock
ZE ŚWIATA URODY

Oto błędy, które codziennie popełniamy podczas pielęgnacji włosów!

Na pewno będziesz zaskoczona...

Marta Baran 8 kwietnia 2019 14:30
włosy rozczesywanie
Fot. Adobe Stock

Piękne, zdrowe i długie włosy to marzenie wielu kobiet. Jeśli są zniszczone, stają się łamliwe, matowe, rozdwajają się lub nadmiernie wypadają. To może sprawiać dużo trudności – takie włosy nie tylko źle wyglądają, ale też są trudne do stylizowania i zapuszczania. Przedstawiamy błędy, które najczęściej popełniamy przy ich zapuszczaniu, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dzięki naszym wskazówkom zapuszczenie długich i pięknych włosów będzie łatwiejsze.

Nie identyfikujemy wroga

Najważniejszy etap to dowiedzenie się, z jakim problemem mamy konkretnie do czynienia. Zamiast bagatelizować problem lub kupować kolejne produkty „na ślepo”, warto przyjrzeć się, czym problem jest spowodowany. Na kondycję naszych włosów wpływają różne czynniki - codzienna pielęgnacja, dieta, wilgotność powietrza, a nawet zafundowane im wcześniej uszkodzenia termiczne czy zabiegi z użyciem szkodliwych substancji. Twoje włosy mogą również suche i łamliwe nie z Twojej winy – jeśli są z natury grube, kręcone lub porowate, łatwiej się niszczą, na przykład podczas zwykłego czesania. To sygnał, że potrzebują dodatkowego wzmocnienia i nawilżenia.

Zabronione fryzury

To, w jaki sposób spinasz i układasz swoje włosy ma ogromne znaczenie na ich stan. Powszechnie wiadomo, że częste kręcenie przy pomocy lokówki lub prostowanie rozgrzaną prostownicą nie służą włosom. Naszym włosom nie służą również wymyślne upięcia, które łamią ich strukturę oraz… kucyki! Szczególnie ciasne kucyki lub wysokie koczki mogą niszczyć włosy. Dlaczego? Mocno ściśniętą gumka powoduje nadmierne napięcie linii włosów. Dlatego pamiętaj, aby unikać takich fryzur – zwłaszcza kiedy kładziesz się spać!

Zły dobór kosmetyków

Zazwyczaj wybieramy te, które się najbardziej pienią. To błąd! Substancje, dzięki którym pojawia się piana wcale nie służą naszym włosom. Lepiej wybrać szampony naturalne, zwłaszcza te, które nie zawierają siarczanów. Koniecznie zwróć uwagę, do jakiego rodzaju włosów jest przeznaczony Twój szampon – wybieraj takie, które są dostosowane do potrzeb twoich włosów.
Warto też pamiętać o odżywce. Często pomijamy ten etap pielęgnacji i tuż po myciu włosów nie nakładamy odżywki, którą następnie należy spłukać. Warto o niej pamiętać – ich składniki wnikają w strukturę włosa i nawilżają je, dzięki czemu włosy stają się lśniące i podatne na rozczesywanie.

Suszenie włosów to wyzwanie

Okazuje się, że suszenie sposób osuszania włosów ma ogromny wpływ na ich kondycję. Jeśli do tej pory po umyciu włosów osuszałaś je energicznym pocieraniem ręcznika, zmień nawyki. Unikaj tarcia, ponieważ niszczy ono strukturę włosa, przez co staje się łamliwy i zaczyna się rozdwajać – zamiast tego delikatnie osuszaj kosmyki ściskając je ręcznikiem i powalając, aby woda została wchłonięta przez materiał. Nasz trick? Zamiast ręcznika, znacznie lepiej sprawdzi się bawełniana koszulka lub ściereczka z mikrofibry. Pomoże to znaczenie zredukować pękanie włosów.
Unikaj również suszarki. Wysoka temperatura nie ma dobrego wpływu na włosy. Co, jeśli zależy Ci na szybkim ułożeniu fryzury? Susząc włosy staraj się utrzymać niską temperaturę, zastosuj też nasadkę grzebieniową. W ten sposób zmniejszysz ryzyko niszczenia struktury włosów.

uroda, domowe sposoby na suche włosy
Fot. Unsplash

Czy można źle rozczesać włosy?

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Czy też rozczesujesz włosy zaczynając od ich nasady? To nie jest prawidłowa technika. Włosy powinnaś rozczesywać od końcówek, powoli kierując się ku górze. W ten sposób nie uszkodzisz ich konstrukcji i nie zostanie ich zbyt wiele na szczotce. Najlepiej czesać je, gdy są jeszcze lekko wilgotne.

Niedocenione olejowanie włosów

Koniecznie włącz ten etap do pielęgnacji włosów – jest on bardzo ważny! Taki zabieg zamknie łuski, dzięki czemu włosy nie będą się łamać i puszyć, oraz nawilży je od nasady aż po same końce -to sprawi, że będą lśniące, miękkie w dotyku i podatne na stylizowanie.  

jak czesać włosy
Fot. Adobe Stock

Nowy trend w koloryzacji włosów, uroda, Smelting, włosy, Karlie Kloss
Fot. instagram.com/karliekloss

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.