Pielęgnacja włosów farbowanych
Fot. EAST NEWS
VIVA! Tylko u nas

Jak palenie postarza twoją skórę? 5 najważniejszych skutków nałogu

Gdyby nie papierosy, mogłabyś wyglądać znacznie młodziej…

natalia kedra 23 lipca 2020 09:16
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fot. EAST NEWS

Zauważyłaś, że wyglądasz mniej korzystnie niż znajome w podobnym wieku? Nie jesteś zadowolona ze swojej skóry? Bardzo prawdopodobne, że szkodzą ci dwie główne przyczyny przedwczesnego starzenia - papierosy i nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Z tym drugim łatwo sobie poradzić, bo wprowadzenie do pielęgnacji kremu z wysokim filtrem nie jest dużym poświęceniem. Palenie to z kolei czynność nałogowa, a rozstanie z papierosem potrafi być trudniejsze od najbardziej restrykcyjnej diety.

Jeśli nadal szukasz motywacji, żeby rzucić, przeczytaj, jakie konsekwencje nałogu odbijają się bezpośrednio na twojej skórze...

Niedokrwienie cery

Głównym powodem przedwczesnego starzenia się skóry palaczy jest niedokrwienie komórek w zewnętrznych warstwach skóry. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, znacznie ograniczając dopływ zbawiennych substancji odżywczych i tlenu. Ten proces zaburza naturalną regenerację naskórka, ogranicza też dopływ przeciwutleniających witamin A, E i C. Występują one co prawda w składzie kremów przeciwstarzeniowych, ale zewnętrzna aplikacja nie jest w stanie zniwelować efektów wewnętrznych niedoborów!

Niedotleniona skóra traci także zdrowy koloryt i blask, staje się ziemista, a poziom nawilżenia jest znacznie niższy niż u osób niepalących. To szczególnie istotne, bo to ubytek wody w skórze sprawia, że naturalne zagięcia wynikające z mimiki utrwalają się na naszych twarzach, przekształcając się w widoczne zmarszczki. Naturalny spadek wiążącego wodę kwasu hialuronowego następuje już po 25. roku życia, a palenie tylko przyspiesza ten proces!

Wolne rodniki

Kolejnym wrogiem młodej cery są wolne rodniki. To atomy tlenu, które w procesach metabolicznych utraciły jeden z elektronów i stają do walki ze „zdrowymi” atomami, by wrócić do równowagi. Pewna ich ilość jest w organizmie naturalna, ale nadmiar prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i pogorszenia stanu skóry. Uszkadzając łańcuchy DNA, sprzyjają rozwojowi nowotworów, a utleniając cholesterol, prowadzą do miażdżycy.

W kontekście starzenia wolne rodniki uszkadzają lipidy, wysuszając skórę i atakują włókna białek budulcowych skóry – kolagenu i elastyny. Efekt to obniżona jędrność i szybkie powstawanie głębokich zmarszczek. Palenie papierosów to główna przyczyna nadmiernej produkcji wolnych rodników, obok opalania, niezdrowej diety, stresu i zanieczyszczonego środowiska. Ponadto, śmierdzący papierosowy dym zawiera kilka tysięcy szkodliwych substancji i żadna z nich nie działa pozytywnie na skórę.

Najlepszą terapią będzie tu rzucenie nałogu w połączeniu z pielęgnacją opartą na silnych przeciwutleniaczach (retinol, witaminy C i E, koenzym Q10). Silnie uzależnieni palacze, którym nie udaje się rzucić, mogą też skorzystać z alternatywnych sposobów dostarczania nikotyny. Zespół prof. Gunnara Jeschke z Uniwersytetu w Zurychu wykazał, że dzięki technologii zastosowanej w systemie podgrzewania tytoniu IQOS, wytwarza się aerozol, w którym liczba wolnych rodników jest zredukowana aż o 99 proc. – w porównaniu z ich zawartością w dymie papierosowym (wyniki badań znajdziesz w „Chemical Research in Toxicology” z kwietnia 2019). Urządzenie zamiast spalać, jedynie podgrzewa tytoń. Dzięki temu nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu charakterystycznego dla papierosów, dymu ani popiołu.

Zmarszczki palacza

Aby wytworzyła się trwała zmarszczka, oprócz obniżenia nawilżenia skóry i degeneracji włókiem kolagenu, potrzebne są również regularne skurcze mięśni w danym obszarze. Działanie popularnego botoksu polega właśnie na ograniczeniu aktywności mięśni na czole czy w okolicach oczu.

Dlatego każde „dodatkowe” skurcze mięśni prowadzą do nadprogramowych bruzd na skórze. W przypadku palaczy ten dodatkowy ruch wiąże się z nadmierną aktywnością mięśni wokół ust, które przy zaciąganiu się układają się podobnie jak przy piciu przez rurkę. Pojawiają się pionowe zmarszczki nad górną wargą, praktycznie nieobecne u osób niepalących. Konsekwencją wdychania gryzącego dymu są także szybciej zarysowane „kurze łapki”. Palacz mimowolnie mruży oczy, aby uchronić je przed drażniącą substancją.

Owal twarzy i szyja

Uwaga, zmarszczki to nie jedyny widoczny objaw przedwczesnego starzenia. Wiele z nas obserwuje z przerażeniem coraz gorsze zarysowanie owalu twarzy i obwisłą skórę na szyi. To również konsekwencje palenia papierosów, a konkretnie uszkodzeń włókien kolagenu i elastyny. Skóra staje się cieńsza i bardziej narażona na działanie grawitacji.

Palenie zmniejsza produkcję kolagenu, powoduje jego degradację i ogranicza krążenie w komórkach skóry. W dodatku nikotyna zmniejsza gęstość skóry. Te czynniki zmniejszą elastyczność skóry i powodują przedwczesne starzenie – wyjaśnia dr Bahman Guyuron.

Zastanawiasz się, kim jest dr Guyuron? To autor kompleksowych badań nad stanem skóry 79 par amerykańskich bliźniaków. Jego wieloletnie obserwacje doprowadziły do niezbitych, widocznych gołym okiem wniosków: palący bliźniak zawsze wyglądał o kilka lat starzej! Spójrzcie tylko na zdjęcie dwóch sióstr. Kobieta po lewej pali papierosy, a jej bliźniaczka rzuciła nałóg 17 lat przed wykonaniem poniższych zdjęć:

Inne objawy

Przyspieszone starzenie się cery to tylko ułamek negatywnych efektów palenia na naszą urodę. Również inne defekty, które pojawiają się z wiekiem, zaskakują palaczy znacznie wcześniej. Tu kluczowe znaczenie ma kwestia pogorszenia krążenia w tkankach. Palenie spowalnia regenerację skóry, sprzyjając trądzikowi dorosłych i przeszkadzając drobnym rankom w gojeniu się. W jeszcze gorszej sytuacji są niedotlenione cebulki włosów – dlatego palaczki szybciej obserwują przerzedzenie włosów i znacznie gorszą kondycję fryzury. „Wisienką na torcie” jest zaawansowany cellulit, z którym nie wygramy nawet za pomocą poprawiających krążenie masaży suchą szczotką.

Niestety, wnioski nasuwają się same. Dłuższą młodość zapewnia tylko życie bez papierosa... Procesów starzenia nie możemy odwrócić, ale w naszych rękach jest ich zahamowanie. Tylko pozytywne zmiany w stylu życia i dobrze dobrana pielęgnacja jest w stanie sprawić, że będziemy wyglądać na kilka lat młodsze.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.