julia_roberts
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Chcesz mieć piękny uśmiech jak gwiazda filmowa? Zmień nawyki i rzuć papierosy!  

Hollywoodzka biel w zasięgu ręki...

natalia kedra 30 czerwca 2020 18:54
julia_roberts
Fot. East News

Idealnie proste i symetryczne, bielusieńkie i wolne od osadów – takimi zębami popisują się gwiazdy na billboardach i czerwonych dywanach. Najczęściej to zasługa licówek, co nie znaczy, że hollywoodzki uśmiech dostępny jest tylko dla korzystających z inwazyjnych i drogich zabiegów stomatologii estetycznej.

Poznaj największych wrogów białego uśmiechu i kilka zasad, których przestrzeganie pomoże ci osiągnąć zdrowe uzębienie bez przebarwień. Oczywiście ostateczny efekt zależy też od genów i twojego wieku. Ciemniejszą zębinę maskuje jaśniejsze szkliwo, które ściera się z upływem lat. Jednak każde zęby można choć trochę rozjaśnić, unikając kilku błędów.

Niedokładna higiena

Wygląd naszych zębów w dużej mierze zależy od poświęconego im czasu i wysiłku. Na co dzień używasz tylko tradycyjnej szczoteczki? To błąd. Niestety, codzienne nitkowanie to nie nadmiar dbałości, ale konieczna prewencja próchnicy. Omijając ten krok, narażasz się na ubytki na styku zębów, a każda plomba oddala cię od idealnego uśmiechu (m. in. dlatego, że wypełnienia nie podają się zabiegom wybielającym). Zwykłą szczoteczkę także warto wymienić – na soniczną, która lepiej oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i skuteczniej usuwa osady.

Co najmniej raz do roku skorzystaj z profesjonalnego zabiegu usuwania kamienia nazębnego (scaling lub piaskowanie). Wizyta u stomatologa powinna zakończyć się przeglądem – dopiero na dokładnie oczyszczonych zębach widać drobne ubytki. Podczas wizyty zapytaj o profesjonalne zbiegi wybielające – być może skusisz się na wybielanie żelem aplikowanym na noc do dopasowanych nakładek albo szybsze (i droższe) wybielanie za pomocą lampy.

Barwiące napoje

Wiele pozornie nieszkodliwych substancji ma działanie barwiące. Chodzi m.in. o popularne owoce (jagody, czereśnie), ale przede wszystkim o napoje. Zbyt mocno zmineralizowana woda z butelki może powodować osady i sprawić, że będziesz potrzebowała zabiegu scalingu znacznie częściej. Dołącz do rewolucji ekologicznej i zastąp ją filtrowaną kranówką.

Czerwone wino, choć bogate w przeciwutleniacze, powoduje przebarwienia. Lepiej zastąpić je białym albo... pić przez słomkę, która ogranicza kontakt napoju ze szkliwem. Podobny zabieg możemy zastosować przy piciu czarnej herbaty i kawy. Niestety picie gorących naparów przez rurkę jest dość niepraktyczne. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez dwóch filiżanek kawy albo trzech herbat, pomyśl, by zacząć rozcieńczać je mlekiem. Brytyjczycy nie mylą się w sprawie bawarki – to nie tylko pyszny, ale i korzystny dla białego uśmiechu napój.

Niektóre leki

Trwałe i bardzo widoczne przebarwienia zębów mogą powodować także leki na receptę. Najbardziej szkodliwe są silne antybiotyki na bazie tetracykliny. Ten silny środek bakteriobójczy osadza się na zębach, a efekty jego stosowania są trudne do usunięcia. Co gorsza, antybiotyk powoduje też zaburzenie flory bakteryjnej w jamie ustnej, przez co jest ona bardziej podatna na infekcje grzybicze. Jeśli poszukujesz sposobu na trądzik, poproś lekarza o polecenie mniej inwazyjnej kuracji.

Papierosy

Niestety, palacze nie mogą liczyć na hollywoodzki uśmiech, ani na świeży oddech. Dym tytoniowy sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, które mogą powodować halitozę i sprzyjają narastaniu płytki nazębnej. Zęby palaczy są bardziej podatne na próchnicę, pokryte żółtym, a czasem nawet szarym lub czarnym osadem. Dym powoduje także trwałe i nieusuwalne zabarwienie wypełnień. Nawet regularny scaling nie usuwa wszystkich przebarwień spowodowanych paleniem, zresztą u nałogowych palaczy żółty nalot powraca błyskawicznie. Z tego samego powodu profesjonalne zabiegi wybielające są tylko stratą pieniędzy – bez usunięcia przyczyny, nie usuniemy konsekwencji.

Najlepszym rozwiązaniem dla higieny i estetyki jamy ustnej jest po prostu rzucenie palenia, a następnie poddanie się profesjonalnemu wybielaniu w gabinecie. Ci, którzy nie potrafią zerwać z nałogiem mogą rozważyć mniej szkodliwe alternatywy dla tradycyjnych papierosów. Przykładowo podgrzewacz tytoniu IQOS, który nie spala, a jedynie podgrzewa specjalne wkłady tytoniowe. Warto zwrócić uwagę na obiecujące wyniki pracy naukowej pt. „Effects of Cigarette Smoke and Tobacco Heating Aerosol on Color Stability of Dental Enamel, Dentin, and Composite Resin Restorations”, opublikowanej w 2019 r. w medycznym magazynie „Quintessence International”. Podczas 3-tygodniowego badania obserwowano dwie grupy – jedna paliła zwykłe papierosy, druga używała podgrzewaczy i specjalnych wkładów tytoniowych. Wykazano, że wpływ podgrzewania tytoniu na przebarwienia uzębienia jest minimalny, w przeciwieństwie do tradycyjnego palenia.

TAGI #uśmiech #zęby

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.