samoopalacze
Fot. stock.adobe.com
ZE ŚWIATA URODY

Jak pielęgnować skórę, aby była odpowiednio nawilżona?

Poznaj porady nowojorskiej dermatolog!

Marta Baran 12 czerwca 2019 08:30
samoopalacze
Fot. stock.adobe.com

Nadeszły upały, czyli kolejny (obok srogiej zimy) trudny czas dla naszej skóry. Kiedy z nieba leje się żar, łatwo o jej przesuszenie, a przecież to właśnie piękna skóra może stanowić nasz główny atut w trakcie wakacji, kiedy częściej pokazujemy się np. w stroju kąpielowym. Warto więc zadbać o prawidłowe nawilżenie, które będzie kluczem do sukcesu.

Doktor Marnie Nussbaum, nowojorska dermatolog podkreśla, że nawilżenie ma ogromny wpływ na zachowanie nienaruszonej i zdrowej bariery skórnej. Lata praktyki pozwoliły jej przygotować pięć podstawowych wskazówek, jak dbać o skórę, aby była odpowiednio nawodniona, a co za tym idzie, wyglądała pięknie. Poniżej przedstawiamy Wam pięć przykazań pielęgnacji, dzięki którym poziom nawilżenia Waszej skóry będzie odpowiedni.

Bierz krótsze prysznice

Po długim, ciężkim dniu wskakujesz pod prysznic i kiedy woda zaczyna zmywać cały stres… tracisz poczucie czasu. Doktor Nussbaum zauważa, że zbyt długi prysznic może pozbawiać skórę lipidów, a w konsekwencji wysuszać ją. Sugeruje też używanie letniej, a nie gorącej wody. Jaki czas będzie optymalny? Okazuje się, że nasza skóra będzie nam wdzięczna, jeśli prysznic będzie trwał maksymalnie 5 minut. W upalne dni, kiedy pocimy się intensywniej również nie powinniśmy przesadzać z ilością kąpieli. Jeśli czujemy się nieświeżo, lepiej skorzystać z nawilżonego ręcznika.

Używaj intensywnie nawilżających żeli pod prysznic

Podczas kąpieli koniecznie zrezygnuj ze stosowania mydeł, zwłaszcza tych w kostkach. Ich pH (pomiędzy 9 a 12) jest znacznie wyższe od naturalnego pH naszej skóry (między 5 a 6). Dodatkowo kostka mydła może stanowić podłoże do rozwijania się bakterii. Nowojorska dermatolog radzi, aby wybierać żele myjące, które posiadają właściwości nawilżające. Najlepsze będą takie, które nie zawierają parabenów.

Regularnie złuszczaj naskórek

Być może nie jest to najprzyjemniejszy element pielęgnacji skóry, ale za to bardzo potrzebny. Regularne złuszczanie naskórka sprawi, że skóra będzie lepiej wchłaniać aplikowane na nią produkty pielęgnacyjne. W ty celu używaj peelingów cukrowych, kosmetyków z alfa-hydroksykwasami (AHA) w składzie lub delikatnych szczotek przystosowanych do tego zabiegu, coraz częściej dostępnych w sklepach. Lekkie złuszczanie może również pomóc w walce z cellulitem.

Stosuj filtr przeciwsłoneczny co dwie godziny

Wiele filtrów przeciwsłonecznych, zwłaszcza odpornych na wodę, zawiera stężone substancje chemiczne lub osocza, które mogą zatkać pory, co prowadzi do wyprysków i powstawania trądziku. Zamiast tego wybierz opcje SPF, które zawierają naturalne minerały, takie jak tlenek cynku. „Zawsze przypominam moim pacjentom o zastosowaniu mineralnego filtra przeciwsłonecznego z 30 SPF i ochroną UVA / UVB 20 minut przed wyjściem na zewnątrz”, mówi dr Nussbaum  podkreśla, aby produkt ochronny nakładać na skórę co dwie godziny.

Pamiętaj o dodatkowym nawilżeniu w nocy

Do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego warto wprowadzić kilka nowych zwyczajów. Jednym z nich będzie stosowanie masek na dłonie i stopy. Kończyny mają tendencję do szybszego wysuszenia, dlatego dodatkowa dawka nawodnienia zawsze im się przyda. Na noc pamiętaj również o stosowaniu na twarz produktów zawierających kwas hialuronowy oraz olejek, np. arganowy na skórki paznokci i  wysuszone usta.

plażowy niezbędnik
Fot. materiały prasowe

opalanie
Fot. adobe.stock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!