Xymena Borowiecka 19 sierpnia 2017 07:00
1/6
Copyright @Fotolia, materiały prasowe
1/6

Dbanie o zęby i uśmiech to nie jest modą ani wymysłem ostatnich lat. Wybielania próbowano od wieków, uciekając się czasem do szalonych, alternatywnych metod. Używano m.in. popiołu drzewnego, kredy czy soli. Dzisiaj jest to łatwe - dbanie o higieny jamy ustnej będzie skuteczne wtedy, gdy zachowamy regularność. Co jeszcze? Jakie są sposoby na piękny uśmiech? Oto nasze rady!

 

Co wpływa na wygląd i stan naszych zębów?

Po pierwsze - geny. Decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, grubości i odcieniu szkliwa. Po drugie - wiek. Z upływem lat, szkliwo ściera się. Im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwitują ciemniejsze tkanki.

Ważna jest także dieta. Barwniki w kawie, herbacie, winie, czerwonych owocach odbarwiają zęby. Nie sprzyjają również złe nawyki, jak palenie papierosów. Ponadto, na zęby szkodzą leki (szczególnie antybiotyki) czy po prostu niestaranne szczotkowanie i nitkowanie. Co więc  zrobić, gdy nie zdołaliśmy zapobiec ubytkom? Można je nieinwazyjnie i bezboleśnie usunąć!


Zobacz także: Zabiegi medycyny estetycznej: perfekcyjne brwi.


Uśmiechnij się!

Przebarwione i uszkodzone zęby nie dodają urody, a wręcz szpecą. Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna. Warto więc skorzystać z jej bogatej oferty. Który zabieg wybrać? To zależy już tylko od was! Pamiętajcie, że warto dbać o zdrowy i biały uśmiech, przecież ktoś może się w nim zakochać... :)

2/6
Copyright @Materiały prasowe
2/6

Bonding

Wprowadził prawdziwą rewolucję w dziedzinie stomatologii estetycznej. Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowy zęba, polegająca na kamuflażu drobnych wad, poprzez nałożenie cienkiej warstwy kompozytu na powierzchnię zębów. 

To całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna usługa. Podczas zabiegu materiały kompozytowe, łączone są za pomocą żywicy z delikatnie wytrawioną powierzchnią zęba. Cały proces odbywa się bez nawiercania, ingerencji w szkliwo i bólu. Kompozyty idealnie naśladują wygląd naszego uzębienia i naturalny kolor szkliwa, nie żółkną i w ograniczonym stopniu chłoną barwniki z pożywienia

– opisuje dr Iwona Gnach-Olejniczak, twórczyni wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa, jednego z pierwszych miejsc w Polsce, wykonującego zabieg bondingu.


Ile kosztuje bonding?

Bonding jest tańszą metodą rekonstrukcji zębów w porównaniu do innych dostępnych (licówki czy korony ceramiczne). Mimo, że jest mniej trwały - jego efekty utrzymują się ok. 4-5 lat - to jest także bezpieczniejszy. 


Jakie są przeciwskazania do wykonania bondingu?

Metoda przeznaczona jest dla osób, posiadających zdrowe zęby, niedotknięte próchnicą ani chorobami przyzębia, którym zależy na delikatnej, nieinwazyjnej korekcie. Sprawdza się w przypadku drobnych uszkodzeń mechanicznych - ukruszenie czy rozjaśnienia zęba, bądź gdy chcemy zmniejszyć diastemę (lub sprawdzić, czy lepiej wyglądamy bez niej). Bonding zachęca do "metamorfoz na próbę", zanim zdecydujemy się na poważniejszy zabieg.

Bonding to doskonała metoda korekty uzębienia, przynosząca spektakularne efekty już podczas jednej wizyty u stomatologa. Pamiętajmy jednak, że nie jest dla wszystkich. Nie wykorzystujemy jej np. w przypadku zębów martwych i przebarwionych, o ciemniejszej barwie, kiedy nakładka kompozytowa nie pozwoli na osiągnięcie zadowalającego efektu. Przeciwwskazaniami są także m.in. choroby dziąseł i przyzębia, skłonność do próchnicy, zbyt mała ilość szkliwa na powierzchni zęba, np. duża ilość wypełnień.

– dodaje dr Iwona Gnach-Olejniczak.


Ubytki po zdjęciu aparatu ortodontycznego - jak je usunąć?

Bonding wykorzystywany jest przez wielu lekarzy w połączeniu z leczeniem ortodontycznym, a dokładnie po jego zakończeniu. Materiał kompozytowy stosowany jest przez nich do usunięcia defektów spowodowanych wieloletnim ścieraniem czy ukruszaniem zębów, które widoczne są szczególnie na koniec leczenia, już po zdjęciu aparatu. Dr Iwona Gnach-Olejniczak, jako jedyny ortodonta w Polsce, wykorzystuje bonding do odbudowy prawidłowej architektury zębów we właściwym zgryzie jeszcze przez założeniem aparatu. Ta innowacyjna metoda to tzw. bonding projektowy. Ekspertka wyjaśnia, na czym on polega:

Jak pokazuje moje wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami zdecydowana większość przypadków leczenia ortodontycznego wymaga odbudowy zębów zniszczonych przez patologiczny zgryz lub nawyki parafunkcyjne, takie jak np. obgryzanie paznokci. Ale ważne jest, by jeszcze przed założeniem aparatu, zastosować materiał kompozytowy do rekonstrukcji prawidłowych wysokości i kształtów poszczególnych zębów.

3/6
Copyright @Instagram
3/6

Piaskowanie

Piaskowanie to metoda czyszczenia zębów z osadów, wykorzystująca kryształy mineralne. Mieszanina kryształów wyrzucana pod ciśnieniem idealnie czyści zęby również w miejscach niedostępnych szczoteczce i skalerowi. 

Jak przebiega zabieg piaskowania?


Przeprowadzane jest pomocą piaskarki stomatologicznej. Wydobywa się z niej strumień wody pod ciśnieniem. Do wody dodawane są drobiny czyszczące (wodorowęglan sodu) oraz inne składniki, w tym pęcherzyki powietrza, które docierają nawet do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami. W jamie ustnej pacjenta dentysta umieszcza odsysacz, który zbiera zużyty drobny proszek gromadzący się podczas zabiegu. Po oczyszczeniu zębów z osadów, następnym krokiem jest ich fluoryzacja. Piaskowanie przeprowadzić może dentysta, a także higienista dentystyczny.

4/6
Copyright @Instagram
4/6

Skaling

Skaling polega na mechanicznym usuwaniu kamienia nazębnego. Najskuteczniejszą metodą jest skaling ultradzwiękowy. To zabieg poprawiający stan higieny i estetykę zębów. Przez wielu pacjentów uważany jest za bezbolesny, chociaż towarzyszy mu uczucie dyskomfortu. W rzeczywistości wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból.
 

Skaling i paskowanie receptą na idealne zęby?

Podczas skalingu, głowica urządzenia jest przykładana do powierzchni zęba, dzięki czemu kamień zostaje rozbity i wypłukany przez wodę. Następnie przeprowadzany jest zabieg piaskowania, który umożliwia usunięcie osadu i powierzchniowych przebarwień. Powierzchnia zęba jest polerowana, dzięki czemu utrudnia się powtórne osadzanie się kamienia nazębnego. Zestawienie obu tych zabiegów zapewnia więc dokładne czyszczenie zębów z kamienia i pomaga w zapobieganiu jego tworzenia się w przyszłości.

5/6
Copyright @Instagram
5/6

Kompleksowe, profesjonalne wybielanie chemiczne

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to najpopularniejszy spośród wszystkich zabiegów. W przeciwieństwie do wybielania nakładkowego (przeprowadzanego w domu), wybielanie w warunkach klinicznych odbywa się pod kontrolą lekarza, przy zastosowaniu preparatów o wysokim stężeniu substancji czynnej.
 

Zabieg wybielania musi być poprzedzony usunięciem osadów i kamienia nazębnego oraz wyleczeniem ubytków próchnicowych. 

Zabieg wybielania zębów z zastosowaniem nadtlenku wodoru jest błyskawiczny - jego czas trwania nie przekracza godziny zegarowej. Bardzo istotne jest jednak przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, szczególnie w kwestii diety, która nie barwi zębów. W przeciwnym razie osiągnięty efekt się nie utrzyma.

6/6
Copyright @Instagram
6/6

Porcelanowe licówki i nakładki

 

Licówki to cienkie płatki porcelany, rodzaj stałej nakładki na zęby, dzięki której w szybki i prosty sposób można zmienić kształt oraz kolor zębów. Przyklejona do zęba ukrywa wszelkie niedoskonałości – takie jak przebarwienia, ubytki w kształcie. Licówki kompozytowe maskują przebarwienia, korygują kształt i wygląd zęba. Nie uczulają i nie wywołują nieporządanych reakcji.
 

Najczęściej założenie tradycyjnej licówki wiąże się z preparacją – oszlifowaniem zęba, ze względu na specyfikę – nawet najcieńsza licówka, dodaje zębowi objętości i bez preparacji, ząb taki wystawałby z łuku.
 

Licówki stosuje się w przypadkach odbudowy częściowo utraconego zęba lub zębów, zamknięcie przerwy między zębami, korekty położenia zęba w łuku, korekty kształtu zębów, przebarwienia korony zębów, niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich. Czasami ze względu na znaczne zniszczenie struktury zęba konieczne jest wykonanie korony porcelanowej.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.