Kosmetyki wegańskie
Fot. adobe.stock.com
ze świata urody

Trend: vegan. Także w kosmetykach!

Jak rozpoznać i gdzie kupić wegańskie kosmetyki?

Marta Cieplak 1 czerwca 2018 10:02
Kosmetyki wegańskie
Fot. adobe.stock.com

Dbasz o zwierzęta i nie wyobrażasz sobie, żeby kosmetyki, które stosujesz były na nich testowane i zawierały w sobie składniki pochodzenia zwierzęcego? Szukaj produktów przeznaczonych specjalnie dla wegan! Są bardzo bezpieczne dla skóry i uczulają zdecydowanie rzadziej niż te tradycyjne.

Kosmetyki wegańskie - bezpieczne dla Ciebie i dla... zwierząt

Określa się je jako produkty cruelty-free. Na etykiecie kosmetyków wegańskich nie znajdziesz żadnych komponentów pochodzenia zwierzęcego. Posiadają certyfikaty ekologiczne, których symbole zamieszczane są na opakowaniach. To nie tylko oznaczenia przyznawane przez światowe organizacje, takie jak PETA czy NAVS, ale również, od 2011 roku przez Fundację VIVA!.

Pamiętaj jednak, że wegańskie nie zawsze oznacza ekologiczne! Jeśli przy produkcji używa się konserwantów niedozwolonych w produktach ekologicznych, ale niebędących odzwierzęcymi, to peeling czy szampon będą nadal przyjazne dla wegetarian i wegan.

Kosmetyki wegańskie - jak to działa?

Zastanawiasz się, czym różni się zwykły żel od wegańskiego? Tajemnica jest prosta! By zagęścić normalny kosmetyk, najczęściej używa się żelatyny spożywczej, pozyskiwanej z kości. Podobne właściwości żelujące ma pektyna z jabłek. Jeśli jednak potrzebne jest rozrzedzenie kosmetyku, bez obaw można posłużyć się oliwą z oliwek i odstawić łój wołowy.

Bezpieczne i wegańskie zamienniki

W kremach przeciwzmarszczkowych głównymi składnikami są kolagen i elastyna, czyli białka odzwierzęce. Na szczęście można je bez trudu zastąpić ekstraktem z alg lub krwawniku.

Podobnie jest przypadku keratyny, brutalnie pozyskiwanej z ptasich pazurów. W naturalnych szamponach i odżywkach wymieniana jest na rumianek i aloes.
 
Lanolina, czyli wosk zwierzęcy, to popularny komponent przy produkcji aptecznych kremów do pielęgnacji. Niestety, to tłuszcz odzwierzęcy pozyskiwany od lam, królików czy owiec. Zamiast niej doskonale sprawdza się olejek z arniki górskiej.

Gdzie kupić wegańskie kosmetyki?

Wszędzie! Nie musisz szukać specjalnych sklepów. Wystarczy, że uważnie przeczytasz skład kosmetyku na opakowaniu lub zrobisz przed zakupami mały research w internecie. W drogeriach stacjonarnych i internetowych znajdziesz masę polskich marek, które w swojej polityce firmy uwzględniają zakaz stosowania odzwierzęcych dodatków.

  • Czy wyjątkowe składniki determinują wysoką cenę?

Mit! Wszystko zależy od jakości wykorzystanych składników. Przekłada się to oczywiście na cenę. By wegańskie kosmetyki były wystarczająco dobrymi odpowiednikami, wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. 

ciało
Fot. Adobe.Stock.com

Kosmetyki wegańskie
Fot. Fotolia

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.