nogi, akcja społeczna 2020
Fot. Adobe Stock
ze świata urody

Dlaczego kobiety w styczniu 2020 rezygnują z golenia nóg i pach?

Dowiedz się czym jest trend na Instagramie – Januhairy!

Marta Cieplak 15 stycznia 2020 16:15
nogi, akcja społeczna 2020
Fot. Adobe Stock

Instagram to królestwo trendów beauty – to tam natychmiast pojawiają się nowe odcienie włosów, nowatorskie cięcia czy nietypowe makijaże, jak choćby z brwiami ozdobionymi kwiatami! Ale w styczniu szokuje nas coś innego: #januhairy (z ang. owłosiony styczeń), czyli moda na pokazywanie nieogolonych nóg i pach! Skąd taki pomysł?

Januhairy – kto wymyślił ten nowy trend?

Ruch Januhairy stworzyła brytyjska studentka, Laura Jackson, by zachęcić inne kobiety do samoakceptacji. I tego, by nie ulegać presji społeczeństwa, że kobieta musi być zawsze i wszędzie (!) wydepilowana. 21-latka wpadła na ten pomysł, gdy musiała zapuścić włosy na łydkach do monodramu na zaliczenie zajęć na studiach. Sama wspomina, że było to dla niej trudne doświadczenie. A gdy ona przyzwyczaiła się do swojego ciała w takiej formie, społeczeństwo absolutnie nie chciało jej zaakceptować. Ostatecznie włosy ogoliła. Ale po kilku miesiącach, a dokładniej w grudniu 2018 roku, postanowiła stworzyć właśnie akcję Januhairy, dzięki której zbiera pieniądze na zajęcia dla młodzieży, na których nauczą się właśnie samoakceptacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

14/01/20... You know what this means? . . 🌱TWO WEEKS OF FREEDOM!🌱 . . . How is your januhairy going so far?! For me, the two week mark was huge; it was then that I started to feel comfort within the discomfort of challenging the normalities I was programmed into. What is your relationship with your body hair like today? . . . Oh yeah and guess what...MORE JANUHAIRY SNAPS! . . . Keep your eyes peeled for some upcoming photos that are going to make your HAIR stand on end! . . . . Over these next few days we are going to be introducing you, one by one, to the inspiring women who got involved in the #januhairy photo shoot. . . . This wonderful group of gals couldn’t stop smiling. Their love and laughter is contagious to witness... Some more empowering shots yet to come, but for now, enjoy this rare shot of the girls keeping a serious face for longer then five seconds ❤️🌱📣 📸 by @xtheodoreclarkex 💄 by @kathrynpridgeon Styled by @neonmoonco

Post udostępniony przez Januhairy (@januhairy)

Okazuje się, że do akcji Laury szybko dołączyły kobiety nie tylko z Europy, ale także z USA i Kanady! W tej chwili już ponad 8000 postów (dwa razy więcej niż w zeszłym roku!) otagowanych jest #januhairy. Która z Was się na to odważy i dołączy do ogólnoświatowej akcji?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"see me // within it all I never saw myself seen I didn’t know of a language to make it make sense, feel real, to make it stick. surface living to quell the anxieties of not knowing who you are and where you come from. a void is not a dormant soundless hole, it can be a chaotic dissonant space, it can be a vortex at your core that wrings you out and leaves you broken. if I don’t see me, am i real? our stories buried and burned, histories willfully misrecorded, bodies brutalized and distorted. the heavy labor of our existence, the work that works to piece the pieces. our tongues cut, leaving us speechless, their language was never meant for us, our work is our narratives in flux, sounds, words, images, movement that is us. all new but rooted in a knowing that is before us all. even in my younger days where I never knew a world like this could exist for me, I felt a stirring that pushed me forth despite no blueprint or support, whatever that force was I thank it every day, and I work to nourish it." — @monicagreatgal via @girlgaze

Post udostępniony przez Januhairy (@januhairy)

Moda na nieogolone pachy wśród gwiazd

Ten trend widać też od paru lat wśród gwiazd światowego formatu, które pokazują się z nieogolonymi pachami. Na czerwonym dywanie „prezentowała” je Julia Roberts, Miley Cyrus czy Britney Spears. Z nieogolonych miejsc słynie też córka Michaela Jacksona – Paris. Z kolei Cameron Diaz w swojej książce The Body Book namawia do rezygnacji z depilacji miejsc intymnych. Jesteście na to gotowe?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

dear apple if you're feelin' up for it, a joshua tree emoji would be pretty far out thanks man

Post udostępniony przez PK (@parisjackson)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?