golenie
Fot. adobe.stock.com
ze świata urody

Dlaczego kobiety w styczniu rezygnują z golenia nóg i pach?

Dowiedz się czym jest nowy trend na Instagramie – Januhairy!

Marta Cieplak 15 stycznia 2019 10:29
golenie
Fot. adobe.stock.com

Instagram to królestwo trendów beauty – to tam natychmiast pojawiają się nowe odcienie włosów, nowatorskie cięcia czy nietypowe makijaże, jak choćby z brwiami ozdobionymi kwiatami! Ale w styczniu szokuje nas coś innego: #januhairy (z ang. owłosiony styczeń), czyli moda na pokazywanie nieogolonych nóg i pach! Skąd taki pomysł?

Januhairy – kto wymyślił ten nowy trend?

Ruch Januhairy stworzyła brytyjska studentka, Laura Jackson, by zachęcić inne kobiety do samoakceptacji. I tego, by nie ulegać presji społeczeństwa, że kobieta musi być zawsze i wszędzie (!) wydepilowana. 21-latka wpadła na ten pomysł, gdy musiała zapuścić włosy na łydkach do monodramu na zaliczenie zajęć na studiach. Sama wspomina, że było to dla niej trudne doświadczenie. A gdy ona przyzwyczaiła się do swojego ciała w takiej formie, społeczeństwo absolutnie nie chciało jej zaakceptować. Ostatecznie włosy ogoliła. Ale po kilku miesiącach, a dokładniej w grudniu 2018 roku, postanowiła stworzyć właśnie akcję Januhairy, dzięki której zbiera pieniądze na zajęcia dla młodzieży, na których nauczą się właśnie samoakceptacji.

Okazuje się, że do akcji Laury szybko dołączyły kobiety nie tylko z Europy, ale także z USA i Kanady! W tej chwili już prawie 4000 postów otagowanych jest #januhairy. Która z Was się na to odważy i dołączy do ogólnoświatowej akcji?

Moda na nieogolone pachy wśród gwiazd

Ten trend widać też od jakiegoś czasu wśród gwiazd światowego formatu, które pokazują się z nieogolonymi pachami. Na czerwonym dywanie „prezentowała” je Julia Roberts, Miley Cyrus czy Britney Spears. Z nieogolonych miejsc słynie też córka Michaela Jacksona – Paris. Z kolei Cameron Diaz w swojej książce The Body Book namawia do rezygnacji z depilacji miejsc intymnych. Jesteście na to gotowe?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I drew this comic last year when I decided to stop shaving my legs. This past week I’ve seen lots of articles about #Januhairy which is a month long campaign encouraging women to grow out their body hair to raise money for @_bodygossip a charity that educates young people about body image. I scrolled through the #Januhairy hashtag on twitter and I couldn’t believe some of what I read. When I posted this comic for the first time one of the grimmest things I experienced was the genuine aggression in the negative responses. People who disagreed with the fact that I didn’t feel like shaving my legs any more were so repulsed and outraged that they took the time to send me some fucking awful DM’s and comments. But that’s why the normalisation of body hair is so important, because it should be your choice if you want to shave. 🌼 I stopped shaving my legs because I hate shaving, and no one should have to do something they hate just to make other people feel more comfortable.🌼 . The founder of the campaign, Laura Jackson, said something I really connected with, “This isn’t an angry campaign for people who don’t see how normal body hair is. It is an empowering project for everyone to understand more about their views on themselves and others.” You can keep up with the campaign over on the instagram @janu_hairy and donate to their JustGiving page if you want to support financially. . I think it’s important to acknowledge that I’m white, cisgender and heterosexual and so growing out my body hair as personal experiment is a privilege and not everyone can afford this without consequence. I also know that I’m not a super hairy person, I appreciate the need for visibility for women with hairier bodies than mine and I support them as much as I would someone with finer hair. Finally, I don’t mind if you prefer to shave! It’s just a preference. . My tattoo is by @pollynor 😈 . . . #comics #comicart #bodypositive #bodypositivity #januhairy #januhairy2019 #feminist #bodyhairdontcare #art #digitalart

Post udostępniony przez Jamie Squire (@jamiesquire_)

 

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Tylko w VIVIE! inspirująca rozmowa z KATARZYNĄ SKRZYNECKĄ o tym, dlaczego postanowiła wrócić do figury 30-latki. „Prezes” ROBERT GÓRSKI i MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA o tym, czy ich życie przypomina… kabaret. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI o tym, co robi, kiedy cały dom zaśnie.