Jesienią i zimą, każda z nas boryka się z negatywnymi skutkami działania deszczu, śniegu i wiatru. Cierpi nasza skóra, usta pierzchną, a włosy stają się cienkie i łamliwe. Odpowiadamy więc, na ważne dla wielu pytania - czy dla włosów lepsze jest noszenie czapki czy raczej jej unikanie i czy konieczna jest zmiana pielęgnacji włosów wraz z porą roku?
Oto nasze rady, jak pielęgnować włosy jesienią i zimą, by nie straszne były im warunki atmosferyczne!
Zobacz także: Chcesz mieć piękne, zdrowe włosy? Spróbuj tych 5 naturalnych produktów
Co nie służy naszym włosom jesienią i zimą?
Czynników, które zdecydowanie szkodzą włosom podczas zimnych, deszczowych dni jest kilka. Po pierwsze - nagła zmiana temperatury, z którą nie możemy walczyć. Pod wpływem chłodu, nasze kosmyki słabną i zaczynają się łamać, szczególnie jeśli z mrozu przenosimy się do klimatyzowanego pomieszczenia. Drugim (pozornym) wrogiem są nakrycia głosy, które przyspieszają przetłuszczanie się oraz ''elektryzują'' nasze włosy. Szkodzą nam również kurtki i płaszcze, często przygniatamy nimi fryzurę, zapominając o skutkach.
Czapka - nosić czy nie?
Wbrew pozorom, czapka jest absolutnie niezbędna! Mimo, że fryzura po jej zdjęciu nie wygląda już tak dobrze, to ochrona włosów jest zdecydowanie ważniejsza niż perfekcyjny wygląd. Mróz negatywnie wpływa nie tylko na strukturę włosa, ale także na cebulki – uszkadza je, a w konsekwencji włosy zaczynają wypadać i jest ryzyko, że będą rosły w wolnym tempie i staną się gorszej jakości.
Co możemy zrobić by zminimalizować negatywne skutki noszenia czapki?
Nakrycia głowy uszyte z wełny lub delikatnych materiałów niesyntetycznych, pozwolą skórze głowy oddychać i nie doprowadzą do zniszczenia włosów. Czapki nie mogą nas uciskać. Powinny być odrobinę szersze, by dało się schować pod nie całe włosy. Ważne jest też stosowanie płynu do płukania tkanin. Dzięki działaniu antystatycznemu, zapobiega elektryzowaniu się włosów. Alternatywną jest spryskanie czapki od wewnątrz płynem antystatycznym w sprayu.
Jak pielęgnować włosy zimą?
1. Dieta bogata w witaminy
Przede wszystkim jedz owoce lub warzywa. Polecamy cytrusy i awokado, które często znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów. Ważne są również oleje roślinne - arganowy, kokosowy czy lniany. Jeśli chcesz, możesz przyjmować także suplementy w postaci tabletek.
2. Kurtki i płaszcze w kontakcie z włosami
W tym okresie nosimy kurki lub płaszcze. Do tego dochodzą szaliki czy swetry. Nasze włosy niszczeją, poprzez ocieranie się o nie, a co za tym idzie powstają uszkodzenia mechaniczne. Warto więc spinać włosy w luźnego koka i chować je pod czapką. Po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia, należy je rozpuścić i przeczesać.
3. Mycie włosów zimą i jesienią
W tym okresie, włosy są silnej narażone na zniszczenia, dlatego nie powinnyśmy bardziej ich osłabiać, poprzez stosowanie obciążających je kosmetyków. Lepiej będzie, jeśli umyjesz włosy wtedy, kiedy tego potrzebują. Sięgaj po delikatne szampony, które zabezpieczą skórę głowy.
Kondycję twoich włosów poprawią: intensywnie odżywiająca pielęgnacja na noc Karité Nutri RENE FURTERER (ok. 76 zł), balsam do włosów na bazie wyciągu z drzewa oliwnego KLORANE (ok. 54 zł), odżywka zapobiegająca łamaniu się włosów Melu Conditioner DAVINES (96 zł).
4. Silikony w kosmetykach do włosów i nawilżanie
Silikony ochronią nasze włosy przed urazami mechanicznymi. Znajdziemy je przede wszystkim w maskach, odżywkach i kosmetykach ułatwiających stylizację. Ich celem jest wygładzenie łuski i ujarzmienie puszących się kosmyków. Zaletą silikonów jest błyskawiczny efekt. Preparaty z silikonami pozytywnie wpływają na grubość włosów. Warto stosować także produkty intensywnie nawilżające. Dobre dla włosów będą takie, które w swoim składzie mają d-panthenol czy aloes.
5. Emolienty - w diecie i składzie kosmetyków
Szukajmy w składach emolientów, które stworza na naszych włosach ochronną warstwę i zabezpieczą jr przed utratą wody. Oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, masła roślinne koniecznie muszą znaleźć się w twojej codziennej pielęgnacji i diecie.
Z tego musisz zrezygnować!
Myj włosy wieczorem! Poranne, nadmierne suszenie i prostowanie mogą spowodować uszkodzenie cebulek i struktury włosów.

POLECAMY: Akcja-regeneracja! Oto najlepsze sposoby na zniszczone włosy!