Fot. stock.adobe.com
ZE ŚWIATA URODY

Czy możesz być bardziej ekologiczna podczas codziennej pielęgnacji?

Oczywiście, że tak! Wystarczy, że zmienisz kilka nawyków...

Ksenia Krasko 24 maja 2019 07:01
Fot. stock.adobe.com

Oto smutna prawda: każdego roku produkuje się 300 milionów ton plastiku, z czego 8 milionów trafia do oceanów, gdzie pozostają przez 400 lat lub dłużej w miarę rozkładu. Ponad 40% używanego przez nas plastiku ma formę opakowania, które uważamy za jednorazowe – problem polega na tym, że tak nie jest. Produkty, które nie nadają się do recyklingu, są tak powszechne w naszym życiu, że w ogóle nie myślimy o ich wpływie na środowisko. Czy da się to zmienić? Oczywiście! Podpowiadamy, w jaki sposób.

Jak być bardziej ekologiczną osobą?

Przemysł kosmetyczny w olbrzymim stopniu przyczynia się do produkowania ton plastikowych odpadów, które zanieczyszczają naszą planetę i szkodzą dzikiej przyrodzie. Pomyśl tylko o wszystkich tworzywach sztucznych na Twojej półce w łazience – sporo tego, prawda? Jeśli chcesz coś zmienić, rozpocznij od małych, łatwych, ale skutecznych zmian, które są opłacalne i przyjazne dla środowiska.

Postaw na minimalizm i produkty wielozadaniowe

Owszem, zakupy kosmetyczne poprawiają nam humor, ale nie zawsze jest to konieczne, a tym bardziej dobre dla środowiska. Dlaczego więc nie zainwestujesz w produkty wielofunkcyjne? Oszczędzisz nie tylko środowisko, ale i pieniądze! Bądź kreatywna: cienie do powiek w odcieniach nude lub korektor mogą zastąpić produkt do konturowania, a ulubiona szminka – róż do policzków.

Zapomnij o nasączanych chusteczkach do demakijażu

Chociaż są wygodne, poważnie szkodzą środowisku, a na dłuższą metę także nie są dobre dla Twojej skóry. Rozkład włókien z tych tworzyw sztucznych trwa ponad 100 lat! Na szczęście, łatwo je zastąpić lepszymi alternatywami, jak muślinowa tkanina – oczyszcza i usuwa zanieczyszczenia, służąc jednocześnie jako delikatny peeling dla Twojej cery.

Możesz także kupić bawełniane chusteczki wielokrotnego użytku, które upierzesz w pralce, albo rękawicę do demakijażu. Nie będziesz musiała uzupełniać zapasów co miesiąc, odpady nie będą gromadzić się na wysypisku śmieci, a dodatkowo unikniesz potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak dioksyny wytwarzane w procesie bielenia płatków kosmetycznych.

eko kosmetyki, twarz
Fot. Materiały Prasowe

Poręczna rękawica do poprawek makijażu i demakijażu, GLOV, 14,90 zł. / glov.co/pl

Ściereczka muślinowa do usuwania makijażu i oczyszczania skóry, The Body Shop, 19,90 zł. / thebodyshop.pl

Bambusowa ściereczka do demakijażu, Biolove, 9,99 zł. / kontigo.com.pl

Ściereczka wielokrotnego użytku do usuwania makijażu wodą, Makeup Eraser, 75 zł. / sephora.pl

Zrezygnuj z plastikowych maszynek do golenia

Jeśli Twoją preferowaną metodą depilacji jest golenie, wymień jednorazowe maszynki na model wielokrotnego użytku. Nie zakładaj, że są droższe! Jest tak wiele marek do wyboru, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ostrza zamienne są o wiele bardziej opłacalne i mniej marnotrawne niż zwykłe opcje z tworzywa sztucznego.

Ekologia a sprawy intymne...

Każdego roku wyrzucamy ponad 100 miliardów (!) produktów menstruacyjnych, takich jak tampony. Większość zawiera tworzywa sztuczne i dlatego nie może być ponownie wykorzystana lub poddana recyklingowi, co w efekcie prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Jednak istnieje kilka rozwiązań! W zeszłym roku marka Dame wprowadziła na rynek pierwszy na świecie aplikator tamponów wielokrotnego użytku – działa dokładnie tak samo, jednak zapewnia organiczne, nadające się do recyklingu tampony i opakowanie, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli chcesz pójść jeszcze dalej, zainwestuj w kubeczek menstruacyjny. Może posłużyć do 10 lat, przez co wyprodukujesz znacznie mniej odpadów, i oszczędzisz sporo pieniędzy w miarę upływu czasu.

Zamień plastik na bambus

Aby wprowadzić zmiany w rutynowej higienie jamy ustnej, wymień zwykłą szczoteczkę do zębów na produkt wykonany z bambusa, który, w przeciwieństwie do plastiku, jest biodegradowalny. Zazwyczaj opakowanie również jest przyjazne środowisku i zawiera instrukcję dotyczące najlepszego sposobu recyklingu szczoteczki, gdy już ją zużyjesz. Jeśli jesteś gotowa na jeszcze większe zmiany, postaw na bambusowe patyczki do uszu i biodegradowalną szczotkę do włosów!

eko kosmetyki, bambus
Fot. Materiały Prasowe

Naturalna szczoteczka do zębów wykonana z bambusa, Mohani, 13,80 zł. / ezebra.pl

Bio bambusowa szczoteczka, Eco Bamboo, 12,99 zł. / ecobamboo.pl

Biodegradowalna szczotka do włosów, Ecofriendly, 24,99 zł. / rossmann.pl

Bambusowa szczotka do włosów, The Body Shop, 39,99 zł. / thebodyshop.pl

Oszczędzaj wodę, aby pomóc naszej planecie

Nie marnuj wody! Przede wszystkim postaw na szybki prysznic zamiast kąpieli. Wyłączaj też wodę, gdy używasz żelu lub mydła do ciała, myjesz włosy albo zęby.

Zwracaj uwagę na symbol recyklingu

Skuteczny sposób na ominięcie problemu jednorazówek – uzupełnianie ulubionych produktów we własne pojemniki – nie jest jeszcze popularny, ale możesz kupować kosmetyki w opakowaniach wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, które często można ponownie wykorzystać. Dlatego zwracaj uwagę na mały zielony symbol z przodu. Sprawdzą się też produkty w kostkach: mydła do ciała i twarzy, peelingi, a nawet szampony i żele pod prysznic, które znajdziesz np. w sklepach Lush.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez LUSH UK (@lush)

Możesz także pobudzić kreatywne myślenie i wykorzystać puste opakowania! Szklana butelka z rozpylaczem sprawdzi się jako pojemnik na mgiełkę do twarzy DIY, a słoiczek po kremie pod oczy ma idealną wielkość do bagażu podręcznego. Z opakowań po perfumach możesz stworzyć nietypowe wazony, a stara szczoteczka do zębów przyda się do czyszczenia łazienki, kuchni, a nawet butów.

Spróbuj wpłynąć na innych

Jeśli nie chcesz rezygnować z ulubionych kosmetyków, ale boli Cię to, że nie są dostosowane do ochrony środowiska, po prostu skontaktuj się z producentem i zapytaj, czy możesz kupić produkt luzem. Przekaż też opinię, że chciałabyś, aby ich opakowania można było poddać recyklingowi. Presja konsumentów może mieć znaczenie – jeśli marka usłyszy, że kochasz ich produkty, ale nie podoba Ci się ich stosunek do ekologii, może rozważyć poprawę swoich praktyk. Zawsze warto spróbować!

Nawet tak drobne zmiany mogą wpłynąć na środowisko o wiele bardziej, niż Ci się wydaje. Dbanie o naszą planetę jest bardzo ważne – i tak wiele zależy jedynie od nas!  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!