czynniki wzrostu co to takiego?
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Marzysz o pięknej skórze, długich rzęsach i gęstych włosach?

Mamy na to sposób sprawdzony przez ekspertów!

Redakcja VIVA! 12 lutego 2021 16:35
czynniki wzrostu co to takiego?
Fot. adobe.stock.com

Marzysz o długich rzęsach, gęstych brwiach, bujnych włosach i młodo wyglądającej skórze. To wszystko można osiągnąć dzięki naskórkowym czynnikom wzrostu, które można znaleźć w niektórych kosmetykach. Jak działają? Już tłumaczymy!

Naskórkowe czynniki wzrostu - co to takiego?

Naskórkowe czynniki wzrostu to substancje aktywne, które stymulują i przyspieszają naturalne zdolności organizmu. Dzięki nim łatwiej goją się uszkodzenia, znikają stany zapalne, włosy rosną szybciej, a skóra wygładza się i rozjaśnia. Naturalnie, całkowicie bezpiecznie i super efektywnie. Czynniki wzrostu zaczęły karierę w tradycyjnej medycynie, a dziś królują również w profilaktyce przeciwstarzeniowej i wygląda na to, że wcale nie zamierzają abdykować. 

Czynniki wzrostu naskórka, które znajdują się w produktach do pielęgnacji skóry są tworzone w laboratorium i są bioidentyczne z tymi, które występują naturalnie w naszym organizmie. Są to białka znajdujące się w komórkach fibroblastów naszej skóry. Kiedy tkanka zostanie uszkodzona (na przykład: mechanicznie, przez działanie promieniowania, czy upływ czasu i niekorzystne warunki środowiskowe) - czynniki wzrostu powodują szybsze odnawianie się komórek w danym miejscu. Przyspieszają procesy naprawy i regeneracji tkanek skóry oraz stymulują produkcję nowego kolagenu, elastyny, naprawiają uszkodzone DNA komórek skóry, wzmacniają barierę ochronną skóry i pomagają pozbyć się niedoskonałości.

Za odkrycie czynników wzrostu i wyjaśnienie ich działania: embriolog i neurolog Rita Levi-Montalcini oraz biochemik Stanley Cohen w 1986 roku otrzymali Nagrodę Nobla. Jak najprościej wyjaśnić ich działanie? „Czynniki wzrostu mają zdolność regulowania procesów na poziomie komórkowym a jest to możliwie dzięki obecności odpowiednich receptorów na powierzchni docelowych komórek. Kompleks GF-receptor zapoczątkowuje wytwarzanie cząsteczek mediatorów, których rolą jest przekazywanie informacji pomiędzy komórkami. Przykładami mogą być czynniki wzrostu fibroblastów (FGF) oraz naskórkowy czynnik wzrostu (EGF). Związki te stymulują fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych, dzięki czemu zostały uznane za związki stymulujące proces gojenia się ran i regeneracji skóry tłumaczy dr.n.chem, kosmetolog Alicja Śliwowska.

Cuda w gabinecie

Czynniki wzrostu to niezwykle silna stymulacja. Im głębiej wnikną w skórę tym mocniejszą jej przebudowę gwarantują. Zapewniają fizjologiczne odnawianie komórek, a także ich ochronę i regenerację po uszkodzeniu czyli pomagają w utrzymaniu zdrowej, prawidłowo funkcjonującej skóry. Stymulują procesy przebudowy tkanek zwiększając proliferację keratynocytów. Są idealnym elementem terapii zapobiegających powstawaniu oznak starzenia oraz cofaniu ich. Najbardziej skuteczne, są podane bezpośrednio po zabiegach mikronakłuwania, laserze czy peelingu złuszczającym tłumaczy Izabela Bagińska, kosmetolog i właścicielka Kliniki IB SKINSPACE w Warszawie. Nie tylko skracają wówczas czas rekonwalescencji ale także: poprawiają koloryt, teksturę, elastyczność i jędrność skóry, zmniejszają przebarwienia, plamy starcze oraz drobne linie i zmarszczki, regulują sebum i pomagają pozbyć się śladów po trądzikudodaje Bagińska. Wielu lekarzy medycyny estetycznej, dermatologów i kosmetologów jest zdania, że dzięki czynnikom wzrostu można znacząco i całkowicie bezpiecznie zatrzymać lub nawet odwrócić procesy starzenia się skóry. Czynniki wzrostu idealnie wpisują się w trend terapii łączonych, który jest odkryciem ostatnich lat. Okazuje się, że połączenie różnych metod leczenia i pielęgnowania skóry daje efekty dużo lepsze niż jeden rodzaj kuracji. Kosmetolog Marcelina Woźniak (med.marci) podkreśla, że „składniki aktywne stosowane w zabiegu mezoterapii igłowej i mikroigłowej mają zdolność docierania dużo głębiej niż w przypadku innych zabiegów. Jednymi z najlepszych substancji tego typu są czynniki wzrostu. Selektywne czynniki wzrostu odgrywają rolę w zwiększaniu produkcji komórek, wpływają na ich szybszy podział, produkcję naczyń krwionośnych oraz kolagenu i elastyny. Bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu blizn, oraz zaawansowanych terapiach anti-aging. Dodając czynniki wzrostu do zabiegów laseroterapii czy mikronakłuwania uzyskujemy zauważalny efekt spłycenia zmarszczek, nawilżenia oraz ujędrnienia skóry. To także doskonałe profilaktyczne działanie przeciwstarzeniowe. Zabieg z wykorzystaniem czynników wzrostu zapewnia nam długotrwałe oraz widoczne już po pierwszej terapii efekty a równocześnie znikome, a nawet zerowe ryzyko powikłań”. 

czynniki wzrostu
Fot. adobe.stock.com

Naskórkowe czynniki wzrostu w kosmetykach

Pielęgnacja domowa jest bardzo ważnym etapem dbania o młodość skóry. Bez tego podstawowego elementu, najlepsze nawet zabiegi gabinetowe nie przyniosą efektu” uważa Izabela Bagińska. Marka AQ Skin Solutions opracowała serię preparatów, które bezpiecznie można stosować w domu. Są idealne właśnie po zabiegach mikronakłuwania, peelingach czy laserach ale to także najbardziej rozwinięte technologicznie produkty do codziennej pielęgnacji. Innowacyjna technologia firmy AQ Skin Solutions odnosi się do zaawansowanej, metody wytwarzania  czynników wzrostu i stosowania ich w  kosmeceutykach. Badania medyczne dowiodły, że ta technologia może potencjalnie odwrócić proces starzenia się komórek, wypłycać i regenerować blizny i stymulować naturalny proces naprawy skóry, pobudzenia mieszków włosowych a także regeneracji pochwy. Flagowy produkt marki - serum AQ zawiera kondycjonowane pożywki, o których wiadomo, że zachowują najwyższą jakość określonych czynników wzrostu (cytokin i interleukin), które przyspieszają procesy regeneracji. Udowodniono też klinicznie, że technologia wykorzystywana przez AQ Skin Solutions uwalnia potencjał odwrócenia procesu starzenia się komórek! Preparaty są swoiste (czyli dedykowane konkretnym problemom) a także mają stabilną formułę. A przy tym są niezwykle komfortowe w użyciu, gwarantując także naszym zmysłom codzienną dawkę przyjemności.Czynniki wzrostu AQ Skin Solution pozwoliły udoskonalić szeroko pojęte terapie zabiegowe u pacjentów, których skóra wymaga więcej. Osoby borykające się z trądzikiem, bliznami ubytkowymi, egzemami skórnymi czy innymi chorobami, wynikającymi z zaburzeń pracy układu odpornościowego skóry, mogą tu liczyć na rozwiązanie tego uciążliwego problemu. Te preparaty oferują uniwersalność ale także są rekomendowane dla osób potrzebujących minimalistycznej lecz skutecznej pielęgnacji domowej. Bazują na czynnikach wzrostu zamkniętych w innowacyjnych formulacjach AQ. W mojej Klinice marka pojawia się między innymi, w autorskim programie zabiegowym BABY FACE. Ta terapia daje doskonały, spektakularny efekt skóry napiętej, zagęszczonej, o równym kolorycie i gładkiej strukturze, pozbawionej blizn. Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma sobie równychmówi Izabela Bagińska.  

Fachowcy w Twojej łazience

AQ Active Serum  

Najbardziej zanany, kultowy już wręcz produkt marki. Nadaje się do każdego rodzaju skóry. Rozjaśnia i napina skórę, nadając jej młodzieńczy wygląd. Active Serum to czysta, nietłusta formuła serum, która po 3 miesiącach użytkowania daje efekt wygładzenia podobny jak po użyciu toksyny botulinowej - jednak całkowicie naturalnie i bezpiecznie.

active serum AQ
Fot. materiały prasowe

AQ Eye Serum 

Pięknie rozjaśnia cienie, napina i wygładza skórę okolic oczu, nadając im bardziej młodzieńczy wygląd. Eye Serum to czysta, nietłusta formuła serum, która nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwych oczu.

kosmetyki QA serum pod oczy
Fot. materiały prasowe

AQ Eyelash&Eyebrow Enhancement Serum

Lash & Brow Enhancement System został specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić dłuższe, grubsze i mocniejsze rzęsy. Całkowicie naturalna formuła jest ukierunkowana na cebulki włosowe zarówno rzęs, jak i brwi, przywraca im zdrowie i witalność, pobudzając produkcję macierzy włosów.

kosmetyki QA serum do rzęs
Fot. materiały prasowe

AQ Recovery Serum 

Dostępne na zamówienie Recovery Serum jest najbardziej skoncentrowanym produktem AQ, zawierającym aż 60% czynników wzrostu. Jest to najsilniejsza na świecie formuła butelkowana, opatentowana i dostępna wyłącznie dla AQ Skin Solutions. To Rolls Royce w świecie kosmetyków aktywnych, szczególnie polecany po zabiegach lub dla skóry dojrzałej i zniszczonej.

kosmetyki QA recovery serum
Fot. materiały prasowe

Advanced Hair Complex + 

Ten produkt ma na celu poprawę ogólnej kondycji skóry głowy i regenerację uszkodzonych mieszków włosowych. Jednocześnie poprawia poprawić krążenie wybranych białek czynników wzrostu znajdujących się w zdrowych mieszkach włosowych. Unikalna podwójna funkcjonalność, sprawia, że ten peparat nadaje się do użytku domowego i profesjonalnego leczenia. Produkt na zamówienie.

kosmetyki QA do włosów
Fot. materiały prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.