drenaż limfatyczny
Fot. adobe.stock.com
Poradnik uroda

Czym jest drenaż limfatyczny i jakie są jego efekty?

Zobacz na czym polega tym zabieg!

Marta Cieplak 2 października 2018 13:10
drenaż limfatyczny
Fot. adobe.stock.com

Od dawna bezskutecznie walczysz z cellulitem? Twoja skóra straciła jędrność i blask? Często towarzyszą Ci obrzęki? Każdą z tych dolegliwości możesz pokonać przy zastosowaniu drenażu limfatycznego. Na czym polega ten zabieg i jakie są jego efekty? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czym jest drenaż limfatyczny ciała?

Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu, który ma na celu usprawnienie przepływu limfy. Czasami zdarza się, że chłonka, która powinna naturalnie spływać do naczyń, gromadzi się w jakimś obszarze, tworząc tak zwane zastoje. W prostej drodze prowadzi to oczywiście do pojawienia się przykrych obrzęków. By się ich skutecznie pozbyć, warto zastosować serię masaży uciskowych, które udrożnią naczynia limfatyczne i ułatwią oczyszczanie organizmu. Dla osób, które chcą się pozbyć cellulitu, szczególnie ważny będzie masaż uciskowy nóg. Drenaż limfatyczny usprawnia przepływ nagromadzonej chłonki oraz poprawia krążenie, co będzie miało niebagatelne znaczenie dla walki z cellulitem. Zabieg zapobiega także niewydolności krążenia obwodowego, dzięki czemu pozwala pozbyć się uczucia tzw. zimnych nóg.

Czym jest drenaż limfatyczny twarzy?

Drenaż limfatyczny twarzy to masaż, który zmniejsza wysięki i zastoje limfy, pobudza układ limfatyczny i krwionośny do pracy, pozwala usunąć z organizmu toksyny, poprawia napięcie skóry oraz wzmacnia mięśnie. W wyniku zabiegu skóra staje się zdrowsza i mocniejsza, odzyskuje blask i młodszy wygląd, jest bardziej napięta, a tym samym mniej narażona na powstawanie zmarszczek.

Na czym polega drenaż limfatyczny twarzy? Podobnie jak w przypadku masażu uciskowego ciała, drenaż twarzy wykonuje się poprzez stosowanie specjalistycznych ruchów uciskowych, które mają na celu przepchnąć limfę i zlikwidować zastoje. Masaż twarzy powinien być wykonywany z zachowaniem szczególnej ostrożności, ponieważ skóra w tych partiach jest bardziej wrażliwa i podatna na urazy. Drenaż limfatyczny rozpoczyna się od przygotowania węzłów chłonnych i okolic, w pierwszej kolejności uciskając okolice mostka, szyję, węzły chłonne, a następnie twarz i głowę.

Drenaż limfatyczny twarzy może być stosowany samodzielnie lub jako zabieg poprzedzający inne czynności kosmetyczne np. peelingi, maseczki, mezoterapię (w przypadku mezoterapii drenaż dodatkowo poprawia wchłanianie substancji odżywczych dostarczanych w trakcie zabiegu). Ten rodzaj masażu sprawdzi się także w przypadku osób, u których pojawiają się obrzęki związane z zapaleniem zatok. Warto stosować go zawsze wtedy, gdy skóra jest zmęczona, obrzęknięta, gdy pojawiają się worki i sińce pod oczami. Nie można natomiast stosować drenażu limfatycznego w niedługim czasie po usunięciu zęba.

drenaż limfatyczny
Fot. adobe.stock.com

Jakie są efekty po wykonaniu drenażu limfatycznego?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem niezwykle przyjemnym i bardzo pożytecznym. Może być stosowany na całe ciało, na nogi lub na twarz. Na jakie efekty można liczyć po serii kilku zabiegów? Masaż uciskowy:
    •    zmniejsza obrzęki,
    •    wzmacnia tkanki,
    •    pomaga usunąć toksyny z organizmu,
    •    wspomaga proces odchudzania,
    •    pomaga pozbyć się cellulitu,
    •    poprawia jędrność skóry,
    •    usuwa cienie i worki pod oczami,
    •    zapobiega powstawaniu pajączków.

Jak wygląda zabieg drenażu limfatycznego?

Masaże uciskowe przynoszą najlepsze efekty, jeśli stosowane są seryjnie. Zabieg drenażu limfatycznego może wykonywać masażysta lub można skorzystać w tym celu ze specjalnego kombinezonu. Masaż manualny uważany jest jednak za bardziej skuteczny. Na czym on polega?

Masażysta, stosując specjalną technikę ucisku, przepycha zalegającą w organizmie limfę w kierunku węzłów chłonnych, udrażniając w ten sposób naczynia. Co ważne – w trakcie masażu nie są uciskane same węzły chłonne, a jedynie ich okolice. Obszary, które można objąć masażem to: twarz i głowa, kark, ręce, nogi, brzuch, klatka piersiowa, grzbiet.

Drenaż limfatyczny uważany jest za jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej relaksujących masaży. Tempo masowania jest wolne, a masażysta uciska poszczególne partie, delikatnie wypychając limfę w kierunku węzłów chłonnych. W trakcie zabiegu masażysta używa umiarkowanej siły ucisku – dzięki czemu zabieg nie jest bolesny, a po jego zakończeniu towarzyszyć Ci może uczucie lekkości i błogiego odprężenia.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Choć drenaż limfatyczny wydaje się zabiegiem idealnym na wiele schorzeń, to są jednak sytuacje, kiedy nie warto go wykonywać. Jakie są przeciwwskazania do masażu uciskowego? Oto one:
    •    choroby nowotworowe (głównie nowotwory układu chłonnego),
    •    ciąża,
    •    epilepsja,
    •    choroby serca,
    •    choroby zakaźne,
    •    zakrzepica.

Wskazania do drenażu limfatycznego

Kiedy zatem warto zdecydować się na zabieg masażu uciskowego? Z jego efektów szczególnie zadowolone będą osoby:
    •    rozpoczynające dietę (drenaż przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu);
    •    chcące się pozbyć cellulitu (masaż usprawni przepływ limfy);
    •    mające problemy z krążeniem (regularne zabiegi likwidują obrzęki i pomogają wzmocnić naczynia krwionośne);
    •    noszące buty na obcasach (masaż niweluje uczucie ciężkości nóg i zapobiega bólowi łydek);
    •    zmagające się z nawracającymi obrzękami – również po zabiegach;
    •    chcące poprawić elastyczność skóry.

Lubisz masaże? Świetnie się składa! Jeśli w ostatnim czasie Twoja skóra stała się mniej jędrna i pozbawiona blasku, na stopach pojawiły się pajączki, a korektor nie przykrywa już cieni pod oczami, to tym razem zamiast masażu relaksacyjnego, zdecyduj się na serię profesjonalnych masaży uciskowych. Drenaż limfatyczny jest nie tylko przyjemny, ale i niezwykle pożyteczny – pomoże usunąć z Twojego organizmu toksyny, wspomoże zwalczanie cellulitu, poprawi jędrność skóry. Zabieg możesz stosować także po urazach i przebytych operacjach – drenaż przyspieszy wchłanianie krwiaków, siniaków i obrzęków, szybciej stawiając Cię na nogi. 

drenaż limfatyczny
Fot. adobe.stock.com

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.