jakie zabiegi szkodzą zdrowiu
Fot. adobe.stock.com
ze świata urody

Czy zabiegi na włosy mogą szkodzić zdrowiu?

Badania wskazują, że niestety tak!

Marta Cieplak 5 grudnia 2019 14:30
jakie zabiegi szkodzą zdrowiu
Fot. adobe.stock.com

Suszenie i stylizowanie na gorąco włosów powoduje, ze stają się one przesuszone. Ale to nie to jest najgorsze! W Stanach Zjednoczonych zrobiło się głośno z powodu badań, które mówią, że farbowanie włosów i chemiczne ich prostowanie może prowadzić do raka piersi! Okazuje się, że badania dotyczą przede wszystkim kobiet czarnoskórych. Dlaczego?

Czy farbowanie włosów może powodować raka piersi?

Najnowsze badania opublikowane w The International Journal of Cancer dowodzą, że czarnoskóre kobiety, które regularnie farbują włosy o 60% częściej chorują na raka piersi niż kobiety, które nie poddają ich chemicznym zabiegom. Co ciekawe, koloryzacja włosów nie ma wpływu na zdrowie u kobiet o jasnym kolorze skóry. Lekarze nie są pewni dlaczego, ale podejrzewają, że zależy to od składników zawartych w farbach do włosów – te dla ciemnoskórych kobiet są widocznie zupełnie inne i mocniejsze. Starsze badania wyraźnie mówiły o tym, że w farbach starego typu, dostępnych przed 1980 rokiem, były składniki kancerogenne. Ale po 1982 roku zostały usunięte z dostępnych w sprzedaży preparatów.

Podobna sytuacja dotyczy chemicznych produktów do permanentnego prostowania włosów, z którego korzysta wiele czarnoskórych kobiet. W ich wypadku ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta o 30%.

Jak bezpiecznie farbować włosy?

Najważniejsze jest to, by korzystać z farb dobrej jakości, najlepiej profesjonalnych. Koloryzacja  wykonana w salonie zawsze da najlepszy efekt! Warto także wypróbować farby ekologiczne i naturalne, które mają wyjątkowo delikatne składniki zmieniające kolor włosów, ale jednak niwelujące siwiznę.

Różowe włosy GCDS
Fot. Imax Tree

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.