stomatolog-2020-nowe-oplaty
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Cena wizyty u dentysty gwałtownie wzrosła! Czy naliczane są dodatkowe opłaty?

Czy to nie przesada?

Redakcja VIVA! 5 maja 2020 16:32
stomatolog-2020-nowe-oplaty
Fot. Adobe Stock

Okazuje się, że w czasie pandemii koronawirusa wizyta u stomatologa może nas kosztować dużo drożej. Część specjalistów w prywatnych gabinetach do wykonywanych przez siebie zabiegów doliczyła bowiem dodatkową opłatę. Ma ona pokryć koszty poniesione na zabezpieczenie lekarza oraz pacjenta przez zakażeniem koronawirusem.

Jaka stawka będzie doliczana do wizyty stomatologicznej w czasie pandemii?

Eksperci twierdzą, że między 80 zł a 150 zł - to stawka doliczona do każdej wizyty stomatologicznej, w zależności od gabinetu. Pieniądze te przeznaczane są na zakupy kombinezonów, gogli, przyłbic, maseczek z filtrami, ozonatorów powietrza, elektronicznych termometrów oraz środków do dezynfekcji dla personelu i pacjentów, twierdzą eksperci. W niektórych prywatnych gabinetach np. w Słupsku trzeba dodatkowo zapłacić nawet 200 zł.

Z czego wynikają różnice w stawkach?

Skąd wynikają te różnice? Praktyki biznesowe prowadzone przez gabinety stomatologiczne, które są podmiotami działalności gospodarczej, nie są rekomendowane niczyimi zalecaniami czy rekomendacjami - zapewniał rzecznik Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Łukasz Sowa.

Do takich sytuacji należy jednak podchodzić ze zrozumieniem, ponieważ lekarze mają obecnie spory problem, aby zaopatrywać się w środki ochrony indywidualnej, których ceny rosną, a bywa że i produkty są trudno dostępne - dodał.

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, dodatkowa opłata nie powinna wynosić więcej niż 100 zł. - Trudno się jednak trzymać sztywnych cen, bo one się zmieniają. Nadmienić trzeba, że poniesione przez stomatologów koszty, to nie tylko sprzęt indywidualnej ochrony, ale też inwestycje w adaptację lokalu. Nie wiemy jak będą kształtować się ceny zabiegów stomatologicznych w ogóle, a to z uwagi na dwukrotnie dłuższy obecnie czas wizyty spowodowany wprowadzonymi procedurami sanitarnymi - wyjaśniał Cisło.  

Czy można iść do dentysty w czasie pandemii w 2020?

Pomoc stomatologiczna podczas pandemii jest udzielana tylko w pilnych przypadkach i jedynie po wcześniejszej weryfikacji telefonicznej. Dentyści w stanie epidemii mają pracować w kombinezonach, maskach, rękawiczkach ochronnych, goglach i przyłbicach. Jakie przypadki stomatologiczne Naczelna Rada Lekarska uznaje za pilne? Chodzi o występowanie bólu zębów, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli czy stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.

Co myślicie o tych zmianach? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.