ZE ŚWIATA FILMU

Złote Lwy dla Zimnej Wojny! Film Pawła Pawlikowskiego zwyciężył w Gdyni

Kto jeszcze triumfował?

Monika Katarzyna Krupska 22 września 2018 21:08
"Zimna wojna", Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. mat. pras.

Na tę galę czekali wszyscy wielbiciele kina. W sobotę wieczorem odbył się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Imprezę poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Marek Bukowski. O Złotego Lwa zawzięcie walczyły ze sobą dwa filmy: Zimna Wojna i Kler, jednak to produkcja Pawła Pawlikowskiego zwyciężyła! Kto jeszcze otrzymał nagrodę? 

Zimna Wojna ze Złotym Lwem 

Złotego Lwa otrzymał film Pawła Pawlikowskiego Zimna Wojna! Warto przypomnieć, że film podbił festiwal filmowy w Cannes! Pawlikowski otrzymał tam owacje na stojące. Zagraniczne serwisy uznały obraz za jedną z najciekawszych produkcji nieanglojęzycznych! 

Nagroda za główną rolę kobiecą trafiła do rąk Grażyny Błęckiej-Kolskiej za film Ułaskawienie. A w kategorii główna rola męska zwyciężył Filip Bajon za film Kamerdyner. Jan Jakub Kolski otrzymał nagrodę za scenariusz do Ułaskawienia. Najlepsze zdjęcia wykonał Jakub Kijowski w Fudze oraz Jacek Podgórski w Krwi Boga. Nagrody specjalne otrzymali: Marek Koterski za 7 uczuć i Wojciech Smarzowski za Kler.

Nagrodę publiczności otrzymał Kler. W kategorii debiut reżyserki lub drugi film zwyciężyła Agnieszka Smoczyńska z filmem Fuga. Mira Wojtczak i Ewa Drobiec otrzymały nagrodę za charakteryzację do filmu Kamerdyner. Kler zwyciężył również w kategorii scenografia. Trofeum trafiło do rąk Jagny Janickiej. Jeśli chodzi o dźwięk i montaż filmu to tu bezkonkurencyjna okazała się Zimna Wojna. Nagrodę otrzymali Maciej Pawłowski(montaż), Mirosław Makowski (montaż) i Jarosław Kamiński (dźwięk).

Platynowego Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Skolimowski. Aleksandra Konieczna otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Jak pies z kotem. Za tę samą produkcję i również rolę drugoplanową tylko, że męską został nagrodzony Olgierd Łukaszewicz. Bez dwóch zdań jeśli chodzi o muzykę to ta serca podbiła w Wilkołaku i w Kamerdynerze. Statuetkę otrzymała ta sama osoba - Antoni Komasa- Łazarkiewicz. 

O czym jest Zimna Wojna? 

To polsko-francusko-brytyjski dramat, którego akcja osadzona jest w latach 50. i 60. XX wieku. W smutnej rzeczywistości rodzi się prawdziwa miłość pełna dramatu - dwoje ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą, a jednocześnie nie umieją bez siebie żyć. Do tego polska muzyka ludowa z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. 

Główne role w Zimnej Wojnie zagrali: Joanna Kulig i Tomasz Kot. Na ekranie wystąpili również znakomici: Agata Kulesza, Borys Szyc i Janusz Głowacki. 

Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe

Fot. mat. pras.

Wideo

Czy to już koniec matowych pomadek

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!