Weź udział w plebiscycie „Urody Życia”

EDIT: Poznaj laureatów naszego książkowego plebiscytu!

1. Głosuję na książkę „Traktat o łuskaniu fasoli". Dlaczego? Ponieważ żadna inna książka w tak subtelny, a jednocześnie mocny sposób nie porusza tylu istotnych tematów. Miłość, sprawiedliwość, wolność... opowieść tocząca się przy łuskaniu fasoli jest o wszystkim, co ważne. To historia uniwersalna, choć przecież należąca do konkretnego człowieka. Na uwagę zasługuje tu też wyjątkowa, niespotykana narracja. To zdecydowanie moja ulubiona książka, którą cenię jednak nie tylko ze względu na rzeczy wspomniane wyżej, ale również z tego względu, że za każdym razem, gdy ją czytam, odkrywam coś nowego. Fantastycznie rezonuje z tym, kim na danym etapie życia jestem. To lektura obowiązkowa!
man…ce@gmail.com

2. Głosuję na ,,Śmierć pięknych saren" Oty Pavla – zbiór opowiadań, które opowiadają o tęsknocie za magią dzieciństwa,  światem przyrody i czasem, kiedy wszystko było zrozumiałe, nawet jeśli z boku wydawało się inaczej. Powrót do dzieciństwa dla Oty Pavla był lekarstwem na chorobę duszy, na którą zapadł w dorosłym wieku, jako dziennikarz sportowy. Po załamaniu nerwowym zaczął spisywać swoje wspomnienia, dzięki czemu dzisiaj możemy my sami zanurzyć się w baśniową, a przecież jednocześnie w stu procentach realistyczną opowieść. Opowiadania Pavla są pełne humoru, choć dotykają śmiertelnie smutnych spraw – Holokaustu, wojny, niewoli. Ta opowieść działa jak balsam na duszę. Polecam.
lou…ka@wp.pl

3. Czytać lubiłam od zawsze. Moja mama śmiała się, że to dlatego, że czytała będąc w ciąży. Mnóstwo książek moim zdaniem zasługuje na tytuł Książki Życia. Wybrałam jednak „Małego Księcia” bo wiążą się z nim piękne wspomnienia. Jako uczennica szkoły podstawowej wzięłam udział w przedstawieniu przygotowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Grałam węża/żmiję. Było to dla mnie ogromne przeżycie i cudowne doświadczenie. Być częścią ekipy teatralnej, widzieć wszystko od środka, brać udział w próbach i omawiać każdą scenę z reżyserem było czymś niesamowitym. Wtedy nie do końca rozumiałam, jak ważne przesłanie ma ta książka. Wróciłam do niej po latach i zachwyciła mnie swoją głębią. Nie będę pisać tutaj o uniwersalnych wartościach, bo o „Małym Księciu” napisano już chyba wszystko. Dla mnie jest to po prostu Książka Życia, do której wracam często i którą zawsze wspominam z sentymentem. Książka, którą przeczytam synkowi i którą polecam każdemu z czystym sumieniem.
adam…ver@wp.pl

4. Od „Stu lat samotności” zaczęło się moje prawdziwe książkowe życie. Na wskroś poruszająca, czuła, dobitna i nietuzinkowa. Książka, która pochłonęła moje młode serce (wówczas 21 lat) i sprawiła, że świat literatury z gatunku realizmu magicznego stanął przede mną otworem. Książka ta zajmuje ważne miejsce na mojej półce czytelniczej i gdyby ktoś poprosił mnie o wybranie najważniejszych książek mojego życia i zabranie ich na bezludną wyspę byłoby to właśnie „Sto lat samotności”, książki Jakuba Małeckiego i „Sońka” Karpowicza. Bo wszystkie one poruszają we mnie najczulsze struny duszy. A „Sto lat samotności” rozpoczęło tę przygodę książek nieoczywistych, trochę magicznych, trochę trywialno-poetyckich, trochę dziwnych i niewyobrażalnie pięknych.
martami…zak@tlen.pl

5. Moją najukochańszą książką jest zbiór opowiadań „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, ale skoro nie ma jej na liście, to mój głos padnie na równie znakomitą lekturę ‘Sto lat samotności’ Gabriela García Márqueza, którym zaczytywałam się jako nastolatka, a późnej niejednokrotnie powracałam do wybranych na chybił trafił fragmentów, dzięki czemu magiczna przypadkowość wdzierała się do mojej, prozaicznej codzienności. I niech nie zostanie mi to źle odebrane, ale cieszyłam się zupełnie jak dziecko, gdy owa magia sprawiała, że trafiałam na wątek związany z moją imienniczką Urszulą Iguarán, którą podziwiałam za jej żywiołowy temperament. Gdy czas pozwalał, zdarzało mi się, że przeplatałam wątki ‘Sklepów cynamonowych’ z wątkami ‘Stu lat samotności’, tworząc nową pajęczynę fabularną – według mnie postacie schulzowskie doskonale wpisują się w magie miasteczka Macondo tak, że gdyby Márquez dorzucił je tam ukradkiem, to wątpię, aby którykolwiek z mieszkańców Macondo miał coś przeciwko. Być może niepotrzebnie się tu rozpędziłam. Nie ma bowiem takich pająków, którym pozwalano by na podobne bezkarne modyfikacje, a którzy przy tym mogliby dorównać kunsztowi pióra tych dwóch magicznych autorów. I tu powinnam postawić kropkę, by zapobiec dalszej gloryfikacji i beatyfikacji tych pisarzy.
ula…r@interia.pl

Która książka poruszyła cię w życiu najbardziej? Która utkwiła w pamięci i towarzyszy ci przez kolejne lata? Która sprawiła, że dziś jesteś takim, a nie innym człowiekiem? „Czytanie ma moc zmiany” – mówiła w wywiadzie dla „Urody Życia” noblistka, Olga Tokarczuk – i my podpisujemy się pod jej słowami!

Każdy z nas ma swoją listę Książek Życia – być może znajdziecie swoje ulubione tytuły na liście naszego plebiscytu.

Jak głosować?

Poniżej znajdziesz 15 książek, które biorą udział w plebiscycie: Książki Życia. Kliknij na okładkę wybranej przez siebie książki i poczekaj na przeładowanie strony. 

Lista książek w naszym plebiscycie powstała na podstawie jednego z wątków w naszej grupie książkowej na FB Książki Życia – jeśli lubisz rozmawiać o czytaniu i książkach, dołącz do nas – czekamy!

Wyniki:
„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow612
„Mały Książę” Antoine De Saint-Exupéry527
,,Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski252
„Duma i uprzedzenie” Jane Austen228
„Sto lat samotności” Gabriel García Márquez206
„Muminki” Tove Jansson162
„Lalka” Bolesław Prus143
„Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesław Myśliwski82
„Buszujący w zbożu” Jerome D. Salinger79
„Norwegian Wood” Haruki Murakami74
„Śmierć pięknych saren” Ota Pavel40
„Bieguni” Olga Tokarczuk32
„Muzeum niewinności” Orhan Pamuk 26
„Życie przed sobą” Emile Ajar 23
„Moja walka” Karl Ove Knausgård23

Konkurs zakończony:

Uzasadnij, czemu właśnie ta książka, a nie inna została twoją Książkę Życia i wygraj jeden z 5 zestawów książek. W każdym zestawie:

 1. „Lista. Dziennik 2005”, Anda Rottenberg, wyd. Krytyka Polityczna
 2. „Żuławski. Wywiad-rzeka”, Piotr Marecki, Piotr Kletowski, Andrzej Żuławski, wyd. Krytyka Polityczna
 3. „Król, który uciekł”, Jędrzej Napiecek, wyd. Krytyka Polityczna
 4. „Ford. Reżyser”, Michał Danielewicz, wyd. Krytyka Polityczna
 5. „Olive powraca”, Elizabeth Strout, wyd. Wielka Litera
 6. „Kamienne posłanie”, Margaret Atwood, wyd. Wielka Litera
 7. „Żmijowisko”, Wojciech Chmielarz, wyd. Marginesy
 8. „Dzienniki 1950-1962”, Sylvia Plath, wyd. Marginesy
 9. „Czarne słońce”, Jakub Żulczyk, wyd. Świat Książki
 10. „Obłęd”, Justyna Kopińska, wyd. Świat Książki
 11. „Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały”, Andrzej Fedorowicz, wyd. Prószyński i S-ka
 12. „Przez dziurkę od klucza. Najważniejsza książka o naszych najbliższych krewnych”, Jane Goodall, wyd. Prószyński i S-ka
 13. „Zwierzyniec”, Jerzy Bralczyk, wyd. Agora

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.