zaćmienie księżyca
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Dziś w nocy będziemy świadkami spektakularnego zaćmienia Księżyca!

Czym jest Super Krwawy Księżyc Wilka?

Gabriela Łaskowska 21 stycznia 2019 01:34
zaćmienie księżyca
Fot. STOCK ADOBE

Zaćmienie Księżyca, to piękne zjawisko astronomiczne, które występuje rzadziej niż zaćmienie Słońca. Widoczne jest zawsze, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc ustawią się odpowiednio względem siebie. Ostatni raz mogliśmy je podziwiać 27 lipca zeszłego roku. Najbliższa okazja będzie już 21 stycznia w poniedziałek! I nie będzie to standardowe zaćmienie… 

Zaćmienie Księżyca 

W poniedziałek, 21 stycznia 2019 roku, na niebie podziwiać będziemy mogli zaćmienie Księżyca, nazwane Super Krwawym Księżycem Wilka. Będziemy świadkami niecodziennego zdarzenia! Zjawisko to będzie się wyróżniać tym, że wystąpią trzy zjawiska jednocześnie:

Krwawy Księżyc - tak nazywa się Księżyc, który w trakcie pełni nabiera czerwonego koloru

Superksiężyc - to sytuacja, w której Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi

Księżyc Wilka - czyli pierwsza styczniowa pełnia

Zjawisko najlepiej widoczne będzie w Ameryce, jednak w Polsce również będzie można je podziwiać. Jeśli nie chcecie przegapić tego zjawiska, musicie przygotować się na poranne wstawanie. Zaćmienie rozpocznie się już o godzinie 5:41. Najbardziej widoczne będzie po upływie ok. 30 min, a o 6:44 zakończy się. 

Jak oglądać zaćmienie?

Dobrą wiadomością jest to, że nie musicie pamiętać o żadnej specjalnej ochronie swoich oczu podczas obserwowania Zaćmienia. Nasz wzrok jest wtedy skierowany w przeciwną stronę od Słońca. Warto mieć ze sobą lornetkę lub teleskop. Pozwolą one wam na zaobserwowanie większej ilości szczegółów.

Zaćmienia Księżyca to zawsze spektakularne wydarzenia. Planujecie oglądać tegoroczny Super Krwawy Księżyc Wilka?  

całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce 2018
Fot. East News

Zaćmienie Księżyca, częściowe
Fot. East News

TAGI #przyroda

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?