zaćmienie księżyca
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Dziś w nocy będziemy świadkami spektakularnego zaćmienia Księżyca!

Czym jest Super Krwawy Księżyc Wilka?

Gabriela Łaskowska 21 stycznia 2019 01:34
zaćmienie księżyca
Fot. STOCK ADOBE

Zaćmienie Księżyca, to piękne zjawisko astronomiczne, które występuje rzadziej niż zaćmienie Słońca. Widoczne jest zawsze, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc ustawią się odpowiednio względem siebie. Ostatni raz mogliśmy je podziwiać 27 lipca zeszłego roku. Najbliższa okazja będzie już 21 stycznia w poniedziałek! I nie będzie to standardowe zaćmienie… 

Zaćmienie Księżyca 

W poniedziałek, 21 stycznia 2019 roku, na niebie podziwiać będziemy mogli zaćmienie Księżyca, nazwane Super Krwawym Księżycem Wilka. Będziemy świadkami niecodziennego zdarzenia! Zjawisko to będzie się wyróżniać tym, że wystąpią trzy zjawiska jednocześnie:

Krwawy Księżyc - tak nazywa się Księżyc, który w trakcie pełni nabiera czerwonego koloru

Superksiężyc - to sytuacja, w której Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi

Księżyc Wilka - czyli pierwsza styczniowa pełnia

Zjawisko najlepiej widoczne będzie w Ameryce, jednak w Polsce również będzie można je podziwiać. Jeśli nie chcecie przegapić tego zjawiska, musicie przygotować się na poranne wstawanie. Zaćmienie rozpocznie się już o godzinie 5:41. Najbardziej widoczne będzie po upływie ok. 30 min, a o 6:44 zakończy się. 

Jak oglądać zaćmienie?

Dobrą wiadomością jest to, że nie musicie pamiętać o żadnej specjalnej ochronie swoich oczu podczas obserwowania Zaćmienia. Nasz wzrok jest wtedy skierowany w przeciwną stronę od Słońca. Warto mieć ze sobą lornetkę lub teleskop. Pozwolą one wam na zaobserwowanie większej ilości szczegółów.

Zaćmienia Księżyca to zawsze spektakularne wydarzenia. Planujecie oglądać tegoroczny Super Krwawy Księżyc Wilka?  

całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce 2018
Fot. East News

Zaćmienie Księżyca, częściowe
Fot. East News

TAGI #przyroda

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?