zaćmienie księżyca
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Dziś w nocy będziemy świadkami spektakularnego zaćmienia Księżyca!

Czym jest Super Krwawy Księżyc Wilka?

Gabriela Łaskowska 21 stycznia 2019 01:34
zaćmienie księżyca
Fot. STOCK ADOBE

Zaćmienie Księżyca, to piękne zjawisko astronomiczne, które występuje rzadziej niż zaćmienie Słońca. Widoczne jest zawsze, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc ustawią się odpowiednio względem siebie. Ostatni raz mogliśmy je podziwiać 27 lipca zeszłego roku. Najbliższa okazja będzie już 21 stycznia w poniedziałek! I nie będzie to standardowe zaćmienie… 

Zaćmienie Księżyca 

W poniedziałek, 21 stycznia 2019 roku, na niebie podziwiać będziemy mogli zaćmienie Księżyca, nazwane Super Krwawym Księżycem Wilka. Będziemy świadkami niecodziennego zdarzenia! Zjawisko to będzie się wyróżniać tym, że wystąpią trzy zjawiska jednocześnie:

Krwawy Księżyc - tak nazywa się Księżyc, który w trakcie pełni nabiera czerwonego koloru

Superksiężyc - to sytuacja, w której Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi

Księżyc Wilka - czyli pierwsza styczniowa pełnia

Zjawisko najlepiej widoczne będzie w Ameryce, jednak w Polsce również będzie można je podziwiać. Jeśli nie chcecie przegapić tego zjawiska, musicie przygotować się na poranne wstawanie. Zaćmienie rozpocznie się już o godzinie 5:41. Najbardziej widoczne będzie po upływie ok. 30 min, a o 6:44 zakończy się. 

Jak oglądać zaćmienie?

Dobrą wiadomością jest to, że nie musicie pamiętać o żadnej specjalnej ochronie swoich oczu podczas obserwowania Zaćmienia. Nasz wzrok jest wtedy skierowany w przeciwną stronę od Słońca. Warto mieć ze sobą lornetkę lub teleskop. Pozwolą one wam na zaobserwowanie większej ilości szczegółów.

Zaćmienia Księżyca to zawsze spektakularne wydarzenia. Planujecie oglądać tegoroczny Super Krwawy Księżyc Wilka?  

całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce 2018
Fot. East News

Zaćmienie Księżyca, częściowe
Fot. East News

TAGI #przyroda

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.