Cena warzyw i owoców rośnie?
Fot. STOCK ADOBE
KUCHNIA

Wzrastają ceny owoców i warzyw. Czereśnie w cenie 70 złotych za kilogram!

Główny Urząd Statystyczny podał powód

Redakcja VIVA! 16 maja 2020 10:01
Cena warzyw i owoców rośnie?
Fot. STOCK ADOBE

Ceny warzyw oraz owoców w Polsce są uzależnione głównie od pogody. Gdy warunki sprzyjają uprawom, ceny maleją, natomiast susze, ogromne nasłonecznienie, a także długo trwające przymrozki wpływają na mniejszą ilość zbiorów i ceny automatycznie idą w górę. W ubiegłym roku dziwiliśmy się kupując... pietruszkę! Jej cena wahała się wtedy w granicach aż 20 złotych za kilogram. W ostatnich dniach inny produkt przykuł uwagę klientów i tym razem mowa o czereśniach. Jeden z użytkowników Twittera postanowił podzielić się obserwacjami, jaka jest ich cena na warszawskiej Hali Mirowskiej. 70 złotych to lekka przesada?

Wysokie ceny owoców i warzyw w 2020 roku

Początek maja ma ogromne znaczenia dla rolników. Zazwyczaj są to dni między 12 a 14 maja, czyli tak zwana "Zimna Zośka". Od lat zauważa się wtedy spadek temperatury, a nawet przymrozki, co nie wpływa dobrze na zbiory i uprawy, a co za tym idzie na ceny warzyw i owoców.

Standardowo cena czereśni jest dużo niższa, jednak pamiętajmy, że sezon rozpoczyna się dopiero w lipcu. Sfotografowane na targu owoce prawdopodobnie pochodzą z importu, co sprawia, że ich cena jest dużo wyższa. Warto wziąć pod uwagę również problemy z transportem w dobie koronawirusa. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w tym sezonie ceny owoców poszły w górę o 22 procent, natomiast ceny warzyw wzrosły o 8 procent. Jednak jak alarmują specjaliści, niepokojący wzrost dotyczy przede wszystkim ceny jabłek. Agencja MondayNews Polska podaje, że mowa tu o 94-procentowej podwyżce!  

Cena warzyw i owoców rośnie?
Fot. STOCK ADOBE

TAGI #kuchnia

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.