Cena warzyw i owoców rośnie?
Fot. STOCK ADOBE
KUCHNIA

Wzrastają ceny owoców i warzyw. Czereśnie w cenie 70 złotych za kilogram!

Główny Urząd Statystyczny podał powód

Redakcja VIVA! 16 maja 2020 10:01
Cena warzyw i owoców rośnie?
Fot. STOCK ADOBE

Ceny warzyw oraz owoców w Polsce są uzależnione głównie od pogody. Gdy warunki sprzyjają uprawom, ceny maleją, natomiast susze, ogromne nasłonecznienie, a także długo trwające przymrozki wpływają na mniejszą ilość zbiorów i ceny automatycznie idą w górę. W ubiegłym roku dziwiliśmy się kupując... pietruszkę! Jej cena wahała się wtedy w granicach aż 20 złotych za kilogram. W ostatnich dniach inny produkt przykuł uwagę klientów i tym razem mowa o czereśniach. Jeden z użytkowników Twittera postanowił podzielić się obserwacjami, jaka jest ich cena na warszawskiej Hali Mirowskiej. 70 złotych to lekka przesada?

Wysokie ceny owoców i warzyw w 2020 roku

Początek maja ma ogromne znaczenia dla rolników. Zazwyczaj są to dni między 12 a 14 maja, czyli tak zwana "Zimna Zośka". Od lat zauważa się wtedy spadek temperatury, a nawet przymrozki, co nie wpływa dobrze na zbiory i uprawy, a co za tym idzie na ceny warzyw i owoców.

Standardowo cena czereśni jest dużo niższa, jednak pamiętajmy, że sezon rozpoczyna się dopiero w lipcu. Sfotografowane na targu owoce prawdopodobnie pochodzą z importu, co sprawia, że ich cena jest dużo wyższa. Warto wziąć pod uwagę również problemy z transportem w dobie koronawirusa. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w tym sezonie ceny owoców poszły w górę o 22 procent, natomiast ceny warzyw wzrosły o 8 procent. Jednak jak alarmują specjaliści, niepokojący wzrost dotyczy przede wszystkim ceny jabłek. Agencja MondayNews Polska podaje, że mowa tu o 94-procentowej podwyżce!  

Cena warzyw i owoców rośnie?
Fot. STOCK ADOBE

TAGI #kuchnia

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.