Andrzej duda
Fot. East News
O tym się mówi

Wybory 2020. Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat szczepień obowiązkowych!

Jest reakcja środowiska medycznego!

Redakcja VIVA! 7 lipca 2020 12:15
Andrzej duda
Fot. East News

Wczorajsze, zaskakujące wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich w środowisku medycznym zapisze się na kartach historii. Wszystko za sprawą wypowiedzi prezydenta walczącego o reelekcję, a dotyczącej jego stosunku do szczepień. W środowisku medycznym pojawiła się masa eksperckich komentarzy. W swoim wystąpieniu w Końskich, Andrzej Duda odpowiadając na pytanie dotyczące pojawienia się szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 odniósł się również do powszechnych i refundowanych szczepień m.in. przeciwko grypie. Wypowiedź prezydenta poniżej:

Natomiast jeżeli chodzi o szczepionkę. Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem Państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę szczepić i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe" - powiedział urzędujący prezydent

Zdaniem Andrzeja Dudy, w przypadku pojawienia się szczepionki każdy obywatel powinien zadecydować o immunizacji osobiście.

"Natomiast uważam, czy to będzie lek, czy to będzie szczepionka, to w pierwszej kolejności powinien być dostępny dla seniorów, bo oni są grupą jednak największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie" - wskazał Andrzej Duda.

Teraz jednak urzędujący prezydent ze swoich słów się wycofuje, a komentarze ekspertów i artykuły medialne, które powstały w odniesieniu do słów, które padły podczas debaty prezydenckiej TVP, nazywa manipulacją.

Stop manipulacji! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa" - napisał Andrzej Duda po spotkaniu z mieszkańcami Końskich.

wypowiedz-Andrzej-Duda-szczepienia-obowiazkowe
Fot. Twitter/OIL

Wypowiedź Andrzeja Dudy o szczepieniach. Co na to środowisko medyczne?

Słowa Andrzeja Dudy o szczepionkach zszokowały środowisko medyczne. W serwisach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy wskazujących, że taka postawa i deklaracja dotycząca szczepień obowiązkowych nie przystoi głowie państwa.

W tej kampanii wyborczej nie tylko lekceważone jest bezpieczeństwo epidemiczne, ale naruszony został filar zdrowia publicznego - szczepienia ochronne. Czy nadchodzący sezon grypowo-covidowy to dobry moment na podważanie szczepień, w tym przeciw grypie? To groźne dla zdrowia!" - napisał Paweł Grzesiowski, pediatra, specjalista ds. zakażeń i gorący orędownik szczepień ochronnych. Dodał również, że promocja profilaktyki, w tym szczepień, powinna być celem każdego, kto szanuje ludzkie zdrowie i życie. Reakcja na słowa te była niemal natychmiastowa. Dziś rano OIL w Warszawie opublikowała stanowisko, w który nie tylko odnosi się do wypowiedzi nt. szczepień prezydenta Andrzeja Dudy, ale również apeluje o reakcję ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta i zabranie głosu w sprawie szczepień.

Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę" - czytamy w stanowisku.

Co na to Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy?

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, komentując we wtorek w Polsat News słowa Andrzeja Dudy z debaty podkreślił, że dotyczyły one szczepień na koronawirusa. "Pan prezydent uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom dostęp do szczepionki, natomiast nie będzie przymusu wyszczepienia się na koronawirusa. Ta szczepionka będzie dostępna dla Polaków - mam nadzieję jak najszybciej - natomiast nie będzie obowiązkowa" - mówił Szczerski. Prezydencki minister zwrócił jednocześnie uwagę, że gdy w Polsce była świńska grypa, rząd nie kupił Polakom szczepionek. "To była pani Ewa Kopacz, minister zdrowia - rząd uznał, żeby w ogóle nie było dostępu do szczepionek w Polsce. Prezydent Duda ma inne zdanie, uważa, że dostęp powinien być, ale nie będzie przymusu" - mówił minister

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller pytany w Radio Plus, czy prezydent swoją wypowiedzią poparł antyszczepionkowców odparł następująco:

To są szczepienia, które chronią dzieci, dorosłych później przed bardzo groźnymi chorobami i te szczepienia powinny pozostać obowiązkowe. Natomiast faktycznie kwestia obowiązkowej szczepionki dotyczącej COVID-u, której jeszcze nie ma przecież nawet, jest przedmiotem dyskusji, czy powinna być obowiązkowa, czy nie - podkreślił rzecznik rządu.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.