Jak się obchodzi?
Fot. STOCK ADOBE
ZE ŚWIATA KULTURY

Wszystkich Świętych na świecie – jak wspomina się zmarłych w innych krajach?

Poznaj tradycje z różnych zakątków świata

Marta Baran 1 listopada 2021 08:01
Jak się obchodzi?
Fot. STOCK ADOBE

Pierwszego dnia listopada co roku na całym świecie ludzie udają się do kościołów oraz na cmentarze. Dzień, w którym wspomina się swoich nieżyjących już bliskich to święto, które nie tylko jest celebrowane w Polsce. Święto Zmarłych oraz Dzień Zaduszny obchodzony jest również w Meksyku, Filipinach bądź USA. W tych krajach tradycja świętowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W niektórych państwach odbywają się festiwale, a ludzie ubierają się w kolorowe kostiumy, w innych to czas refleksji i wspomnień. Zobaczcie zatem, jak wyglądają tradycje związane ze Świętem Zmarłych w poszczególnych miejscach na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Cieślak, Stankówna, Zięba, Mazurkiewicz... Ich pożegnaliśmy w mijającym roku

Dzień Wszystkich Świętych na świecie

Filipiny

Obchodzi się tam Dzień Wszystkich Świętych lub Undas. Podobnie jak w Polsce spotykając się z krewnymi odwiedza się groby bliskich zmarłych. Na grobach zmarłych stawiane są kwiaty, świece, a także jedzenie, co symbolizuje pamięć o nieżyjących.

Hiszpania

Podobnie jak Filipiny, mieszkańcy Hiszpanii również spędzają Dzień Wszystkich Świętych, odwiedzając groby bliskich oraz ofiarowując kwiaty i świece. W północnej części kraju ludzie świętują castañada – święto charakteryzujące się ogniem i kasztanami. Ten zwyczaj ma na celu upamiętnienie zmarłych, których duchy prawdopodobnie powracają do domów swoich bliskich podczas uczty.

Wszystkich świętych na świecie 1
Fot. Adobe Stock

Meksyk

Meksykanie obchodzą Día de los Muertos (Dzień Zmarłych), zakorzeniony w starożytnych obyczajach Azteków, aby pamiętać o swoich zmarłych bliskich. Tradycja jest zakorzeniona w przekonaniu, że dusze zmarłych dzieci i dorosłych ponownie łączą się ze swoimi rodzinami w ciągu pierwszych dwóch dni listopada. W czasie święta w domach rozstawiany jest ołtarz wypełniony zdjęciami bliskich zmarłych.

Wszystkich świętych na świecie 1
Fot. Getty Images

USA

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween, którego pełna nazwa brzmi All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych). Zwyczaj wywodzi się z kultury celtyckiej, a następnie przez irlandzkich emigrantów przeniósł się do Ameryki.

Wszystkich świętych na świecie 1
Fot. Adobe Stock

Francja

Wszystkich Świętych we Francji zwane jest La Toussaint. Podobnie jak w Polsce mieszkańcy odwiedzają groby bliskich, składając kwiaty, jednak nie ma w zwyczaju palenia lampek i zniczy. Tego dnia mieszkańcy jak i turyści z całego świata często odwiedzają znany cmentarz Pere–Lachaise, gdzie pochowany jest między innymi polski kompozytor Fryderyk Chopin. Zobacz zdjęcie poniżej: 

Wszystkich świętych na świecie 1
Fot. Adobe Stock

CZYTAJ TEŻ: Na zawsze w naszej pamięci.. Tak wyglądają najpiękniejsze groby wielkich ludzi  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…