zacmienie
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

W piątek będziemy świadkami zaćmienia Księżyca

Będzie to najdłuższe zaćmienie od 100 lat!

Gabriela Łaskowska 25 lipca 2018 13:05
zacmienie
Fot. STOCK ADOBE

Już w ten piątek, 27 lipca, będziemy świadkami niesamowitego zdarzenia! A nawet dwóch. Oprócz najdłuższego od 100 lat zaćmienia księżyca, dojdzie również do pierwszej od 15 lat wielkiej opozycji Marsa! A o co dokładnie chodzi?

Wielką opozycją nazywamy sytuację, gdy znajdująca się w opozycji planeta zewnętrzna jest szczególnie blisko Ziemi. Planetami zewnętrznymi dla Ziemi są: Mars, Jowisz, Saturn, Uran oraz Neptun. Piątkowe zjawisko dotyczy Marsa, który tego dnia znajdzie się wyjątkowo blisko naszej planety.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, powstające gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem i Księżycem. W piątek rozpocznie się ono około godziny 21:30 i potrwa zaskakująco długo, bo aż 1 godz. 40 min., co oznacza, że będzie to najdłuższe takie zjawisko od 100 lat! Dodatkowo, w końcowej fazie zaćmienia, księżyc zmieni kolor na pomarańczowo-brunatny.

Aby oglądać zjawisko, nie jest nam potrzebny żaden dodatkowym sprzęt. Wszystko jest widoczne gołym okiem i jest w pełni bezpieczne dla naszych oczu. Zaćmienie najlepiej oglądać poza dużymi miastami, daleko od świateł ulicznych. Jeśli macie okazję wyjechać z miasta, to zachęcamy do zrobienia tego. Z pewnością nie pożałujecie! Piękne widoki Wam to wynagrodzą.

Dla tych, którzy będą jednak ten wieczór spędzać w stolicy, mamy ciekawą informację - z okazji tego wyjątkowego wydarzenia nawet na PGE Narodowym zgasną światła. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom obserwację Księżyca.

Jest to naprawdę wyjątkowy wieczór. Warto więc poświęcić chwilę na spojrzenie w niebo, ponieważ przypuszcza się, że kolejne takie zjawisko będzie mieć miejsce dopiero w… 2123 roku!  

zacmienie
Fot. BUSINESSINSIDER.COM

Fazy księżyca podczas zaćmienia

zacmienie
Fot. FORBES.COM

"Krwawy" księżyc nad Chinami 31 stycznia 2018 roku

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.