Koronawirus krzyżuje plany wielkich domów mody
Fot. Getty Images
O tym się mówi

Gdzie znajduje się najwięcej wirusów i bakterii?

Oto lista najbrudniejszych przedmiotów!

Redakcja VIVA! 5 marca 2020 17:31
Koronawirus krzyżuje plany wielkich domów mody
Fot. Getty Images

Jest wiele przedmiotów, które są źródłem drobnoustrojów. Wystarczy kontakt ze sprzętami typu: telefon komórkowy, laptop, gąbeczka do zmywania czy pilot do telewizora. Jeśli nie wypierzemy nowych ubrań, które zakupimy np. w popularnej sieciówce, narażamy się na kontakt z norowirusami, gronkowcami, a nawet wirusem żółtaczki typu A. Na co warto zwrócić uwagę, jak wystrzec się zagrożenia? Na jakich przedmiotach codziennego użytku jest najwięcej patogenów prowadzących do chorób? Sprawdzamy, jakie wirusy i bakterie znajdują się na najpopularniejszych sprzętach.

Telefon komórkowy siedliskiem bakterii?

Telefony komórkowe są idealną pożywką dla bakterii. Przede wszystkim przez to, że urządzenie to emituje ciepło, a na dodatek używamy go bardzo często, przykładamy go blisko twarzy – ułatwiając osadzanie się na jego powierzchni wielu wydzielin z naszego ciała. Dlatego dezynfekowanie telefonu, to podstawa...

Telefon komórkowy, wirusy 2020
Fot. Adobe Stock

Ubrania z sieciówek

Jeśli kupujemy nowe ciuchy, to koniecznie powinniśmy je wyprać przed pierwszym założeniem. Dlaczego nie warto tego bagatelizować? kazało się, że na nowych ubraniach, oprócz wielu różnych wydzielin z ludzkiego ciała i toksycznych chemikaliów, można znaleźć: norowirusy, paciorkowce, wirusy żółtaczki typu A, gronkowce, bakterie wąglika, bakterie E.Coli.

dzień bez zakupów
Fot. STOCK ADOBE

Gąbka kuchenna

Gąbeczki kuchenne powinny być wymieniane przynajmniej raz w tygodniu. Są siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych, które uwielbiają rozwijać się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Za najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia uznano między innymi: pałeczkę zapalenia płuc, salmonellę, gronkowca złocistego.

Fot. Adobe Stock

Pilot do telewizora i klawiatura komputera

Amerykańskim mikrobiologom udało się zidentyfikować na powierzchni klawiatur używanych w biurach m.in. gronkowca odpornego na metycylinę oraz innego mikroba (enterokoka). Oba są niezwykle odporne na działanie leków, a lekarzom coraz trudniej znaleźć sposób, by sobie z nimi poradzić. Najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów zdaniem ekspertów znajduje się na klawiaturach biurek należących do tzw. "open space", gdzie jest dostęp do wielu sprzętów i wielu stanowisk. Gronkowca i paciorkowca znajdziemy również na długo nie dezynfekowanym pilocie do telewizora.

Oczywiście należy uważać również na takie przedmioty jak: bankomaty, koszyki sklepowe, wodę święconą, suszarki do rąk w publicznych toaletach, klamki, a także testery w drogeriach, zabawki i smycze dla psów.

Więcej na temat koronawirusa znajdziesz tutaj

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.