Urlop w stylu eko
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Ucieczka od cywilizacji... Urlop w stylu eko

Jak dołączyć do grona ekoturystów?

natalia kedra 21 czerwca 2022 11:38
Urlop w stylu eko
Fot. Adobe Stock

Jak planujesz spędzić te wakacje? Na all inclusive, na żaglach czy pod namiotem? Coraz częściej zamiast „gdzie”, zadajemy sobie pytanie „jak spędzać urlop”. Poszukujemy form wypoczynku, które zapewnią nam skuteczne uwolnienie się od stresu, dobrostan psychiczny i będą jak najmniej ingerowały w środowisko naturalne. Temat stał się szczególnie nośny, gdy okazało się, że ograniczenia covidowe w wielu miejscach na świecie przyczyniły się do poprawy jakości powietrza, a nawet odbudowywania się ekosystemów.

Teraz, gdy wracamy do naszych przyzwyczajeń, warto zadać sobie pytanie: jak spędzić wakacje w poszanowaniu dla środowiska naturalnego i dla własnego zdrowia.

Chodź piechotą, jedź pociągiem

Szacuje się, że przemysł turystyczny odpowiedzialny jest za 5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, z czego ogromna większość jest oczywiście emitowana przez środki transportu. Dane podawane na stronach linii lotniczych mogą przerażać – przykładowo, LOT szacuje, że podróż z Warszawy do Barcelony generuje 155 kg CO2… na pasażera. Co gorsza, dane te dotyczą w pełni wypełnionego samolotu.

Przyjęliśmy już do wiadomości, że loty krajowe są zbędną ekstrawagancją, nadal jednak chętnie wybieramy wakacje zagraniczne, gdzie lot jest najwygodniejszą lub jedyną opcją. Po Polsce też lubimy jeździć samochodem, ze względu na komfort, własne przyzwyczajenie czy potrzebę niezależności.

Tymczasem, na wielu odcinkach trasy ślad węglowy można by zaoszczędzić. Zamiast przemieszczać się niewypełnionym samochodem, łączyć przejazd z innymi np. za pomocą BlaBlaCar. Zamiast dalekich wakacji, poszukać ciekawych miejsc w regionie. Zwiedzać miasta na piechotę, rezygnując ze zbędnych przejazdów. Pamiętaj, że najmniej szkodliwy dla środowiska ( i superwygodny) środek transportu to kolej. Nie licząc roweru, który jest nie tylko eko, ale korzystny dla twojego ciała!

Kolej - ekologiczne rozwiązanie
Fot. Adobe Stock

Szukaj miejsc nieodkrytych

Absolutnie unikaj miejsc, dla których turystyka okazała się plagą. Ginące rafy koralowe, problemy z dostępem wody pitnej, uciążliwość dla mieszkańców, którzy z przybyszami muszą konkurować o infrastrukturę… W czasie pandemii miejsca takie jak Wenecja odżyły i odpoczęły od wieloletniej eksploatacji, niestety, powoli wracają do niepożądanej „normy”.

Jeśli chcesz podróżować mądrze, wybieraj regiony, które nie tylko nie są rozjeżdżone przez turystów, ale także bardzo ich potrzebują, żeby ożywić gospodarkę. W Polsce to np. wschodnia część kraju, w Hiszpanii czy Portugalii - Północ, a we Włoszech biedniejsze obszary Południa. Mniej zurbanizowane regiony wykorzystują swoją przewagę, rozwijając turystykę, ale na własnych warunkach, czyli z poszanowaniem dla środowiska i potrzeb mieszkańców. Tego typu miejscówek szukaj w sieci, uważniej przeglądając ofertę pod kątem czystości powietrza, transportu, gospodarki odpadami.

Mądrze się spakuj

Każdy kilogram bagażu to dodatkowy ślad węglowy, dlatego warto stawiać na rozwiązania innowacyjne i kompaktowe. Żel pod prysznic i szampon w koncentracie albo kostce, czytnik elektroniczny zamiast książki w twardej oprawie, lekkie ręczniki szybkoschnące, wielorazowe ściereczki do demkijażu – te gadżety są nie tylko praktyczne, ale też przyjazne środowisku.

Ekologiczne podejście do wypoczynku zakłada też dbałość o wyeliminowanie produktów jednorazowych. Na wyjeździe przyda ci się termos albo kubek termiczny, butelka na wodę z filtrem, bawełniane torby na zakupy, turystyczne sztućce etc. Jeśli wybierasz się na kemping, pamiętaj o biodegradowalnym mydle do mycia i prania, a na egzotyczne wakacje spakuj krem z filtrem z wyższej półki o formule bezpiecznej dla fauny morskiej.

Zadbaj też o siebie

Medytuj, gimnastykuj się, wyeliminuj z diety niezdrowe produkty, zrezygnuj z używek. Znalezienie spokojnego ośrodka agroturystki o idealnie czystym powietrzu, to tylko połowa sukcesu – najlepiej odpoczniesz od pełnego stresu życia w mieście, gdy zadbasz o zdrowie.

Zacznij od rezygnacji z używek, twój organizm na pewno będzie wdzięczny za taki detoks. Jeśli regularnie palisz papierosy, zrób sobie przerwę podczas urlopu, także ze względu na komfort osób podróżujących z tobą. Możesz rozważyć beztytoniowe saszetki VELO, które w zupełności eliminują problem biernego palenia.

Postaw też na aktywność fizyczną – długie spacery, jazda na rowerze albo gimnastyka na macie dodadzą ci energii i pozwolą dobrze zacząć dzień. Wykorzystaj czas wakacji, żeby odżywiać się zdrowo – w szczególności unikaj wakacyjnych fast foodów niewiadomego pochodzenia.

Wybieraj lokalne produkty i specjalności regionu
Fot. Adobe Stock

Zamiast tego szukaj produktów regionalnych, warzyw i owoców „od rolnika”, tradycyjnych przetworów, pełnowartościowego nabiału. Miejsca noclegowe z dala od cywilizacji najczęściej oferują niesamowite śniadania oparte na lokalnych produktach. Dzięki takiej diecie odpoczniesz od przetworzonych produktów z supermarketu i lepiej poznasz region, który wybrałaś na kierunek wakacyjnego wyjazdu!

TAGI #ekologia #urlop

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.