odkurzacz001-2020
Fot. mat.prasowe
STYL ŻYCIA

Test redakcji! Sprawdziliśmy jak czyste są wykładziny w naszej redakcji?

Zobaczcie wyniki badań laboratoryjnych!

Redakcja VIVA! 26 listopada 2020 09:21
odkurzacz001-2020
Fot. mat.prasowe

Zastanawialiście się jak czyste są dywany lub wykładziny w miejscach, w których pracujecie na co dzień lub spędzacie większość swojego czasu z rodziną. To bardzo ważne w jakim środowisku funkcjonujemy, przecież ma to ogromne przełożenie na nasze zdrowie teraz i w przyszłości. Kurz w gruncie rzeczy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Zawiera wiele różnych składników, w tym komórki skóry ludzkiej i zwierzęcej, włosy zwierząt domowych oraz szerokie spektrum mikroorganizmów łącznie z grzybami, pleśniami i bakteriami, a także materiał roślinny. Niektóre spośród mikrobów obecnych w kurzu z naszych gospodarstw domowych mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie człowieka wywołując alergie lub astmę o podłożu alergicznym. Stąd wziął się nasz pomysł na bliższe przyjrzenie się otoczeniu, w którym pracujemy.

Z kim przeprowadziliśmy badania?

Dzięki inicjatywie marki Dyson, postanowiliśmy wraz z naukowcami pracującymi w laboratorium ARCTEC w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, dokonać szczegółowej analizy próbek kurzu pobranych z wykładzin w naszej redakcji. Naukowcy w ramach akcji Dyson Dust Campaign przebadali nie tylko naszą próbkę, ale również inne, pobrane z gospodarstw domowych w całej Europie i w Ameryce Północnej za pomocą odkurzacza Dyson. My również je pobraliśmy i odesłaliśmy do laboratorium. Celem tego studium było zbadanie zawartości próbek kurzu  na okoliczność występowania roztoczy kurzu i mikroorganizmów oraz zmierzenie koncentracji alergenu Der P 1.

W jaki sposób próbki zostały zabezpieczone i wysłane do laboratorium?

Próbki zostały od nas odebrane i dostarczone przez markę Dyson do laboratorium w szalkach Petriego, które były umieszczone w szczelnych torebkach wraz z nawilżoną watą, mającą na celu utrzymanie wilgotności i zapobiegnięcie odwodnieniu roztoczy obecnych w próbkach. Po dotarciu do laboratorium próbki kurzu były zmagazynowane w temperaturze pokojowej do czasu rozpoczęcia ich obróbki. Próbki kurzu zostały zważone i następnie poddane przesiewaniu przez zgrubne sito przez 30 sekund. W ten sposób oddzielono drobny kurz od większych przedmiotów i włosów występujących w próbkach. Podjęto ocenę co do obecności i rodzaju włosów i innych obiektów w próbkach.

próbki-odkurzacz-2020
Fot. mat.prasowe

Co zostało znalezione w naszych polskich próbkach?


Kiedy przeczytaliśmy wyniki byliśmy odrobinę zaskoczeni ilością wykrytych tam obiektów. Przecież spędzamy w redakcji średnio 8 godzin dziennie, czy to bezpieczne? I co właściwie wykryto w naszych wykładzinach?

ludzki-wlos-2020
Fot. mat.prasowe

Co zostało wykryte w naszych próbkach?


    •    0 całych roztoczy kurzu domowego w naszej redakcji i 7 całych roztoczy kurzu (łącznie) w Polskich próbkach
    •    1 głowa mrówki w naszej redakcji i 9 fragmentów owadów (takich jak kombinacja ciał i kończyn lub para szczypiec) w próbkach zebranych na terenie Polski.
    •    W próbkach znaleziono również alergeny - koncentrację alergenu Der P 1 (ng/ml): <0,19 w naszej i w 8 innych polskich próbkach oraz 0,92 w jednej.
    •    Poza tym w naszym redakcyjnym kurzu znaleziono również 10 różnych włosów ludzkich.

roztocza-2020
Fot. mat.prasowe

Jakie są wnioski tego badania w różnych krajach?


Próbki kurzu domowego pobrane dotąd na potrzeby tego studium zawierały bardzo szeroką gamę komponentów, począwszy od włosów wielu różnych rodzajów do tworzyw sztucznych, brokatu, owadów i materiału roślinnego. Istotne różnice występowały nie tylko w zakresie składników próbek, lecz również w ilości kurzu w poszczególnych próbkach. W związku z tym, że uczestnicy badania mogli odkurzać przez różny okres czasu doszło do dużego zróżnicowania wagi pobranego kurzu i odpadków w poszczególnych próbkach, wahającej się od około 4 g do mniej niż 0.3 g. Wiadomo powszechnie, że odkurzanie nie należy do ulubionych obowiązków domowych i częstotliwość odkurzania może różnić się znacznie pomiędzy gospodarstwami domowymi. W wielu badanych próbkach kurzu wykryto roztocza kurzu domowego, co utwierdza w przekonaniu, że roztocza występują powszechnie w gospodarstwach domowych. Obecność fragmentów ciał owadów, nienależących do roztoczy uwydatnia fakt, że środowisko wnętrz buduje cała wspólnota organizmów, a nie tylko my sami. Umożliwienie mikrobom, pochodzącym z próbek kurzu, wzrostu na płytkach agarowych wykazało, że prawie żadne gospodarstwo domowe nie jest wolne od mikroorganizmów. Zarejestrowano dwa przypadki gospodarstw domowych ze znikomym lub żadnym rozrostem na płytkach agarowych, ale prawdopodobnie było to spowodowane tym, że występujące tam drobnoustroje charakteryzowały się słabym (niewidocznym dla ludzkiego oka) namnażaniem na zastosowanych pożywkach. Wachlarz kolorów i morfologii kolonii mikrobiologicznych pokazuje również, że w badanych gospodarstwach domowych występuje duża różnorodność mikrobów. Kwantyfikacja alergenu Der P 1 w jedenastu próbkach wykazała, że alergeny były obecne w gospodarstwach domowych w wykrywalnych ilościach. Alergeny mogły występować również w innych próbkach, ale w koncentracji za małej, by można było je wykryć. Jest to szczególnie prawdopodobne dla próbek, w których zarejestrowano kompletne roztocza kurzu.


Jedynym rozwiązaniem jest odkurzanie!!

Istnieją mocne argumenty przemawiające za regularnym odkurzaniem, zwłaszcza, że wiadomo, iż codzienne odkurzanie, w szczególności mebli tapicerowanych, redukuje obecność alergenów w gospodarstwie domowym i wpływ tych alergenów na zdrowie. Idealnie w czas, firma Dyson ogłosiła, że jej najnowsza technologia w zakresie odkurzaczy bezprzewodowych pozwala teraz na pracę urządzenia do 120 minut, dzięki nowemu systemowi akumulatora click-in. Najnowsza technologia sprawia, "że po raz pierwszy odkurzacz pracuje w sposób inteligentny. Ale nasi inżynierowie nigdy nie spoczywają na laurach”, powiedział John Churchill, Dyrektor kategorii odkurzaczy w Dyson. Co to oznacza? Teraz możliwe jest czyszczenie o wysokiej mocy przez dłuższy czas nawet do dwóch godzin!

test-redakcji-odkurzanie
Fot. mat.prasowe

Dyson V11 Absolute Extra Pro™ - ten odkurzacz to produkt przyszłości!


Najsilniejszy akumulator Dyson jest wyposażony w 7 większych ogniw o wysokiej wydajności z niklowo-kobaltowo-aluminiowymi katodami, które pozwalają na zwiększenie mocy ssania. Odkurzacz bezprzewodowy Dyson V11 Absolute Extra Pro  jest teraz dostępny z dwoma akumulatorami click-in, które przedłużają czas pracy urządzenia do 120 minut z gwarancją czyszczenia bez utraty mocy ssania. W odkurzaczu zamontowano silnik Dyson Hyperdymium wirujący z prędkością 125.000 obr./min. Silnik ma potrójny dyfuzor, aby optymalizować balans pomiędzy mocą ssania i wydajnością odkurzacza, przy jednoczesnym zmniejszeniu drgań i poziomu hałasu. Zwiększona wydajność silnika pozwala zwiększyć moc ssania o 20%.

test-redakcji-odkurzanie
Fot. mat.prasowe

Ten odkurzacz chroni nas przed alergenami!


Kurz i alergeny mogą wpływać na stan zdrowia. W pełni szczelny system filtracji odkurzacza wychwytuje 99,99% cząsteczek o wielkości nawet 0,3 mikrona, dzięki czemu wydmuchiwane powietrze jest czystsze. 14 cyklonów generuje siłę o wartości ponad 79.000 g, która pozwala zasysać do zbiornika mikroskopijne cząsteczki – takie, jak pyłki, bakterie i roztocza kurzu. Elektroszczotka High Torque jest pokryta sztywnymi włóknami nylonowym, które dokładnie czyszczą głębokie zabrudzenia dywanów. Wyposażona jest także w antystatyczne włókna węglowe, które skutecznie usuwają drobny pył z twardych podłóg i szczelin. Wbudowany silnik cyfrowy obraca wałek szczotki do 60 razy na sekundę.

odkurzacz-2020
Fot. mat.prasowe


Gdzie można go kupić?

Odkurzacz bezprzewodowy Dyson V11 Absolute Extra Pro jest dostępny od 6 kwietnia 2020r. Cena odkurzacza to 3599 zł. Odkurzacz dostępny jest w wersji niebieskiej i złotej. Odkurzacz bezprzewodowy Dyson V11 Absolute Extra ProTM można kupić na stronie internetowej www.dyson.pl gdzie można także uzyskać dodatkowe informacje na temat naszego urządzenia. Czas na codzienne odkurzanie! My na pewno będziemy to robić! 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?