Jennifer Aniston
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Te gwiazdy rzuciły palenie papierosów, będziesz zaskoczona, jak się im to udało!

Warto brać z nich przykład

Iwona Kwiecień 31 maja 2022 11:17
Jennifer Aniston
Fot. East News

Dlaczego gwiazdy rzucają palenie? Czasami ich motywacja może cię mocno zadziwić, podobnie jak metody, które im w tym pomogły. Nasz przegląd gwiazdorskiej walki o uwolnienie się od papierosowego dymu przygotowaliśmy specjalnie na Światowy Dzień Bez Papierosa.

Każdy z nas zna kogoś, kto próbuje rzucić palenie papierosów — w Polsce palaczy jest aż 8 milionów, a na całym świecie aż 1,3 miliarda osób. Tak wynika ze statystyk, które podaje WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia. Dużo, prawda? O tym, że palenie papierosów i wdychanie toksycznego dymu papierosowego, zawierającego szereg zatruwających organizm substancji, jest szkodliwe, nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo to zerwanie z papierosowym nałogiem dla wielu osób bywa trudnym wyzwaniem. Są jednak tacy, którym na przekór statystykom udaje się to osiągnąć. Najlepszym na to dowodem są gwiazdy, które kiedyś paliły, i to całkiem sporo, a jednak... przestały to robić. Jakimi metodami to osiągnęły i co było dla nich największą motywacją? Niektóre z ich historii naprawdę zaskakują, choć zawsze liczy się efekt końcowy – zdrowsze życie bez papierosów! Może i dla Was lub waszych bliskich gwiazdy będą inspiracją do rozstania się z „dymkiem”? Na przykład przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa, który obchodzimy dziś – 31 maja.

Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg
Fot. East News

Jedną z byłych palaczek wśród gwiazd jest Whoopi Goldberg. Hollywoodzka aktorka rzuciła palenie papierosów po obejrzeniu filmu o dwójce małych dzieci cierpiących na mukowiscydozę, chorobę genetyczną, która powoduje nagromadzenie lepkiego śluzu w płucach, co sprawia, że oddychanie jest niezwykle trudne. Zainspirowana ich historią i przerażona wizją, że sama w przyszłości będzie miała trudności w łapaniu oddechu (wielu palaczy cierpi na choroby płuc, m.in. na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), Whoopi zdecydowała, że nadszedł czas, aby przejąć kontrolę nad sytuacją, i zadbać o swój swobodny oddech – dopóki nie jest za późno. Tego postanowienia trzyma się od wielu lat do dziś.

Adele

Adele
Fot. East News

Brytyjska piosenkarka, znana z hitowych ballad takich jak „Hello” czy „Easy on Me”, stanowczo pożegnała się z paleniem papierosów kilka lat temu. Jak donoszą zachodnie media, jedną z jej motywacji do rozstania z nałogiem był strach przed śmiercią z powodu choroby związanej z paleniem i to, że jej syn Angelo straci przez to matkę. Wokalistka, by pokonać chęć sięgnięcia po paczkę papierosów, skorzystała z usług znanego wśród gwiazd hipnotyzera Maxa Kirstena. Antynikotynową hipnoterapię u tego samego specjalisty przeszli także Ewan McGregor i Paul Rudd.

Książę Harry

Książę Harry
Fot. East News
Książę Sussex zaczął palić jako nastolatek i nie miał zamiaru rozstać się z nałogiem przez lata, nawet wtedy, gdy królowa Elżbieta ogłosiła, że brytyjski dwór – w tym Pałac Buckingham i zamek w Windsorze – to strefy wolne od dymu papierosowego. Jak podawał magazyn „People”, Harry rzucił palenie tuż przed swoim ślubem z Meghan Markle, która podobno nie mogła znieść tego, że on pali. Osoba związana z dworem królewskim zdradziła „People”, że Harry współpracował z królewskim coachem od zdrowego stylu życia Gabrielą Peacock, która pomogła księciu zmienić dietę, schudnąć i rzucić papierosy.

Courteney Cox

Courteney Cox
Fot. East News

Gwiazda serialu „Przyjaciele” przestała palić dzięki skorzystaniu z usług bioenergoterapeuty. Razem ze swoim byłym mężem Davidem Arquette pojechali do Brookline w stanie Massachusetts, do Yefima Szubentsova, nazywanego „Szalonym Rosjaninem”. To znany w całych Stanach Zjednoczonych specjalista od „wymazywania” z umysłów swoich klientów nałogów, depresji, lęków i fobii. Bioenergoterapeuta pracuje z palaczami, narkomanami, alkoholikami i osobami nałogowo objadającymi się. Shubentsov twierdzi, że jego „bioenergia” potrafi każdego wyzwolić z nałogu (papierosowego i każdego innego), choć on nie używa żadnych magicznych mocy ani hipnozy. Co więcej, naukowcy z Harvard University Health Services pod kierownictwem dr Douglasa Powella przeprowadzili sześciomiesięczną obserwację techniki bioenergoterapeuty i doszli do wniosku, że rzeczywiście działa, chociaż badacze nie doszli do tego, jak to się dzieje. Podejrzewali jedynie, że za skutecznością tej metody stoi siła pozytywnej sugestii.

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston
Fot. East News

Kolejna gwiazda serialu „Przyjaciele” rzuciła papierosy po prawie dwóch dekadach codziennego palenia. Zrobiła to po tym, jak przeszła kilkutygodniowy detoks całego ciała i zaczęła intensywnie praktykować jogę. Jak wyznała w wywiadzie dla magazynu „GQ”, w okresie rzucania palenia, gdy tylko zaczynała myśleć o tym, by sięgnąć po papierosa, rozpoczynała ulubioną sekwencję asan, dzięki którym była w stanie skutecznie powstrzymać się od palenia. Aktorka tak tłumaczyła tę zależność: „Ludzie często myślą, że papieros pomaga im się uspokoić. To nieprawda. Papieros to jedynie pośrednik, który przyczynia się do intensywniejszego wciągania do płuc powietrza, co ma działanie relaksujące. W jodze również ważny jest głęboki oddech, ale w przeciwieństwie do palenia odstresowuje bez zatruwania płuc i całego organizmu!”.

Nie wszystkim się udaje rzucić papierosy

Pozytywne przykłady ex-palaczy wśród gwiazd można jeszcze długo mnożyć, choć są też takie nazwiska, które dopiero zamierzają dołączyć do tego grona i na różne sposoby próbują rozstać się z papierosami. Wymienione wyżej gwiazdy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, a kraj ten, podobnie jak wiele innych na świecie (m.in. Wielka Brytania, Holandia czy Japonia), stosuje programy harm reduction w zakresie ograniczenia zdrowotnych skutków palenia papierosów. Dotyczy to tych palaczy, na których nie działają inne metody i środki, jak nikotynowa terapia zastępcza, a nawet – leki hamujące głód nikotynowy. W takiej sytuacji palacze walczący z uzależnieniem, zamiast dalej palić papierosy – dostarczają nikotynę, ale za pomocą produktów mniej toksycznych, tzw. bezdymnych inhalatorów nikotyny. Pochodząca również z USA organizacja zajmująca się zdrowiem publicznym, czyli Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), po 4 latach analizy badań naukowych autoryzowała podgrzewacz tytoniu IQOS jako pierwsze i jedyne urządzenie alternatywne dla papierosów ograniczające narażenie na substancje szkodliwe: palaczy i osób postronnych. Bowiem urządzenia tego typu nie wydzielają dymu ani substancji smolistych. Należy jednak pamiętać, że takie produkty również nie są obojętne dla zdrowia, dlatego specjaliści opracowujący programy harm reduction zalecają, by palacze traktowali je tylko jako rozwiązanie tymczasowe, które powinno prowadzić do całkowitego zerwania z uzależnieniem. Żyjemy w czasach, w których gwiazdy, a zwłaszcza ich styl, zainteresowania, a także podejście do zdrowia i urody, stają się codzienną inspiracją dla milionów osób na całym świecie. Miejmy nadzieję, że przykłady znanych osób, które rzuciły papierosy, a także dzisiejsze święto, czyli Światowy Dzień Bez Papierosa, będą taką inspiracją do rozstania z nałogiem dla wielu palaczy!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.