Pięknie i zagrożone… Dziś Światowy Dzień Tygrysa!
Wiedziałaś, że na świecie żyją tylko 4 tysiące tych zwierząt?
Majestatyczny, silny, wzbudza podziw. Tygrys to mistrz polowań i kamuflażu. I choć świetnie radzi sobie w środowisku naturalnym, to należy do gatunków zagrożonych! Z okazji Światowego Dnia Tygrysa postanowiliśmy dowiedzieć się, jak WWF pomaga w ich ochronie.
Zobacz także: Ich karierę zniszczył skandal. Tak dziś wygląda życie Hanny i Antoniego Gucwińskich
Tygrysy są gatunkiem zagrożonym
Dziś na świecie żyją jedynie 4 tysiące tygrysów! To zaledwie 4% populacji, która niegdyś zamieszkiwała planetę. Bez aktywnych działań na rzecz ochrony tygrysów, gatunek ten może wkrótce wyginąć! Największym przeciwnikiem tego zwierzęcia są kłusownicy. Na skutek rabunkowej działalności człowieka tygrysy nie mogą czuć się bezpieczne. WWF, by temu zapobiec, organizuje patrole antykłusownicze, które monitorują tereny i usuwają wnyki zagrażające zwierzętom. Tego typu działania skierowane są przede wszystkim do niewielkiej grupy tygrysów malajskich.
Do wyginięć tygrysów przyczyniły się także wzmożone polowania na jelenie i dziki, które są ich głównym źródłem pożywienia. Kolejnym problemem jest także wycinanie lasów i pozbawianie ich naturalnego środowiska.
WWF Polska wspiera WWF Malezja w działaniach na rzecz ochrony tygrysów malezyjskich. Pomaga monitorować Belum-Temengor na Półwyspie Malajskim. Dzięki swej obecności, utrudniają kłusownikom polowania oraz usuwają pułapki przez nich zastawiane, a dzięki fotopułapkom i monitorom, mogą obserwować zachowania tygrysów i dokładnie określić ich liczbę, która drastycznie zmalała.
Zobacz także
Tygrysy są tzw. gatunkiem parasolowym. Zapewniając im ochronę oraz ich siedliskom, chroni się także inne gatunki. Na wspólnym obszarze z tygrysami bytuje m.in. słoń azjatycki, tapir azjatycki czy niedźwiedź malajski.