Fot. Instagram, GreenBells Studio Grzybowska 16/22
VIVA! Tylko u nas

Domowy ogród - nowocześnie czy tradycyjnie?

Xymena Borowiecka 5 sierpnia 2017 16:45
Fot. Instagram, GreenBells Studio Grzybowska 16/22

Rośliny, które goszczą w naszych domach, nie tylko je dekorują, ale również ocieplają wnętrze, jak również korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Rynek ogrodniczy jest tak duży, że obecnie do każdego rodzaju pomieszczenia można dobrać pasujące gatunki. Kwiaty stawiamy już nie tylko w salonie czy na balkonie, teraz dekorujemy nimi także łazienkę i kuchnię, w której często cieszą się towarzystwem  świeżych ziół.
 

Czy to tylko dekoracja?

Zdecydowanie nie. Rośliny zielone przeprowadzają proces fotosyntezy. Zużywając dwutlenek węgla, wydalają niezbędny nam do życia tlen. Dzięki ich obecności, ilość cennego pierwiastka w ciągu dnia zwiększa się. Niektóre rośliny pokojowe maja zdolność pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się m.in. z tworzyw sztucznych, mebli lub farb. W efekcie czego, wdychamy mniej szkodliwych związków, a to wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Ponadto, podnoszą poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu lepiej znosimy upały.
 
Teraz, pozostaje tylko decyzja, na jakie rośliny się zdecydować. Oto nasze propozycje, spośród których można wybrać jedną, łączyć je ze sobą i budować w naszym mieszkaniu wyjątkowy klimat.
 

Tradycyjnie, w dobrym stylu

Fot. Archiwum prywatne, Instagram

Kaktusy - wprost idealne dla tych, którzy notorycznie zapominają o podlewaniu roślin w mieszkaniu., ponieważ są odporne na suszę. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków, odmian, występujących w przeróżnych kształtach i odcieniach. 
Chamedora, chryzalidokarpus, kokosowa czy daktylowa – te palmy bez obaw można uprawiać w domu. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Latem - lubią światło i ciepło, zimą - półcień i delikatny chłód. Podlewane obficie 1-2 razy w tygodniu przetrwają wiele lat, ciesząc oko właściciela.

 

Nowocześnie i efektownie

Idea przywędrowała ze Skandynawii i staje się coraz popularniejsza. Las zamknięty w szklanym słoju to wyjątkowa, innowatorska metoda na aranżację wnętrza. Mini-ekosystem stworzony w zamkniętym naczyniu jest w dużej mierze samowystarczalny. 

Głównym warunkiem jest zapewnienie dostatecznej wilgotności wewnątrz pojemnika przez pierwsze miesiące do czasu wytworzenia mikroklimatu. Średnio raz na dwa tygodnie sprawdzamy jej poziom, a jeśli zachodzi taka potrzeba - podlewamy.  Te wyjątkowe słoje trzymamy z dala od źródeł ciepła i silnego nasłonecznienia. 

Fot. GreenBells Studio Grzybowska 16/22

Więcej informacji: GreenBells STUDIO, Warszawa, ul. Grzybowska 16/22

lub www.facebook.com/greenbells


Oryginalnie i z fantazją

Storczyki wymagają wzmożonej uwagi i pielęgnacji. Poddane odpowiednim zabiegom, mogą stanowić niezwykłą ozdobę naszego domu. Ciekawą alternatywną dla tego rodzaju kwiatów, są fiołki alpejskie czy cyklameny. Umieszczone w podwieszonej do sufitu donicy prezentują się niezwykle ciekawie i stanowią nieszablonową dekorację pomieszczenia. To rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie przestrzeń do zagospodarowania jest bardzo mała. 

Fot. Instagram


Mieszkanie, w którym są rośliny – zarówno te zielone, subtelne, jak i kwitnące – staje się atrakcyjniejsze. Dopełniają aranżację wnętrza, sprzyjają środowisku i wpływają na nas relaksująco. Często nadajemy im imiona i stają się dla nas członkami rodziny. Wielu z nas, wprost nie wyobraża sobie chłodnego, wypełnionego meblami, choć wciąż pustego mieszkania. Warto więc zadbać o ten element, który dziś stanowi integralną część designu. 


Zobacz także: Z wizytą we Wrocławiu – nasze ulubione kawiarnie!

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.