O TYM SIĘ MÓWI

Statek kosmiczny Sojuz dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną!

Na czym polega misja astronautów?

Gabriela Łaskowska 4 grudnia 2018 15:32
sojuz
Fot. Getty Images

Rosyjska agencja kosmiczna Roskomos informuje, że w poniedziałek, 3 grudnia, statek kosmiczny Sojuz MS-11 wylądował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie znajduje się trójka kosmonautów - Amerykanka, Anne McClain i Kanadyjczyk, David Saint-Jacques, którzy po raz pierwszy odbywali lot kosmiczny oraz Rosjanin, Oleg Kononienko, który już czwarty raz poleciał w kosmos. Nieznany jest jeszcze termin powrotu astronautów na Ziemię.

Misja Sojuz MS-11

Start statku kosmicznego Sojuz MS-11 odbył się zgodnie z planem, o godzinie 12:31 czasu polskiego. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądował o 18:36. Załoga Sojuza MS-11 przeprowadzić ma serię eksperymentów, związanych z wpływem przebywania w kosmosie na ludzki organizm. Na ISS od czerwca znajduje się już trójka innych astronautów - Alexander Gerst, Serena Aunon-Chancellor i Siergiej Prokopjew.

To nie pierwsza misja Sojuz?

Był to pierwszy załogowy lot statku Sojuz od 11 października, kiedy to odbył się jeden ze statków Sojuz uległ awarii zaraz po starcie. Pierwszy człon rakiety nie oddzielił się od drugiego i statek musiał lądować awaryjnie. Była to pierwsza taka sytuacja od ponad 30 lat! Po tej awarii Roskosmos zorganizował kilka próbnych lotów bezzałogowych, aby zminimalizować ryzyko powtórzenia się takiej sytuacji. 

Pierwotnie misję planowano na 20 grudnia 2018 roku. Jednak w związku z niepowodzeniem misji Sojuz MS-10 przełożono termin na wcześniejszy.  

TAGI #NASA #kosmos

Wideo

Odkryj kulisy sesji zdjęciowej "Zostań twarzą Kinder Bueno"!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.